www.shichor.co.il

יש המכנים אותה "ונציה של הצפון", אבל אמסטרדם אינה זקוקה לתארים של אחרות שכן לדעת רבים, היא נחשבת לעיר היפה באירופה. העיר שמרה על צביונה הארכיטקטוני מתקופת הרנסאנס ועל אופייה הפסטורלי הציורי מימיה ככפר דייגים. אזור התעלות, בתי הסירה היפהפיים ורחובותיה בכלל מהווים ניגוד מקסים לחדשנות ולמודרניזם שמאפיינים את אמסטרדם כיום, ומשכיחים מהמטייל בה את היותה מטרופולין שוקק.
אופייה הפלורליסטי מאפשר לתושביה לחיות בשלום עם ניגודים נוספים, הנתפסים כמרתקים גם בעיני הישראלים הרבים הנוהרים אליה: מחד סמים קלים ומאידך , לצד יצירות אמנות מהידועות בעולם, מול .

כתיירים, לא קשה להתמצא באמסטרדם: היא קטנה יחסית, רוב אתריה נמצאים במרכז והיא מותאמת לטיולים ברגל או עם זוג אופניים. ממעוף הציפור, אמסטרדם נדמית כאגם אורבני שהטילו אבן במרכזו. האדוות שנוצרו באגם נעות וגדלות מהמרכז החוצה: מ מלאת התנועה וההמולה, שבה נפגשים הרחובות הראשיים ו, אל שמחבקות אותה ומחלקות את העיר ל-15 רבעים.
את המפגש עם אמסטרדם כדאי להתחיל בכיכר הדאם. כיום זהו לא רק "דאון טאון אמסטרדם", אלא מוקד עירוני ותיירותי משעות הבוקר עד שעות הלילה המאוחרות. בסביבת הכיכר ההומה ובמרחק הליכה קצרה ממנה נמצאים אתרי תיירות מרכזיים רבים כמו בעל החזית המרשימה, המלכותית וגם . 
מזרחית לכיכר דאם שוכן הרובע היהודי, המשתרע באזור שבין כיכר ווטרלו לבין הניואה מרקְט. באזור זה תוכלו לטייל בין , ו, שהמוטיבים התנ"כיים שביצירותיו מעידים על האופן שבו הושפע מהקהילה היהודית סביבו.
סיור ב של אמסטרדם יאפשר לכם להכיר מקרוב את אחד ממאפייניה הייחודיים של העיר. גם האופניים, כלי התחבורה הפופולרי ביותר באמסטרדם, הם דרך מקורית לעמוד על חינה של העיר. ישנן סוכנויות רבות המשכירות אופניים והעיר כולה מרושתת בשבילים ייעודיים לאופניים. לאלו שאינם מיטיבי רכיבה מומלץ להסתפק ברכיבה נעימה ב.
שני יעדים אשר נמצאים מחוץ לקשת התעלות הקרובות יותר למרכז ומומלץ (ואפילו חובה) לא לוותר עליהם הם וכיכר המוזיאונים. כמו אזורים רבים מסוג זה בבירות העולם, רובע יורדאן שהיה בעברו שיכון פועלים ותעשייה הפך בחלוף השנים לאחד הרבעים המבוקשים ביותר. ברחובות הרובע הצרים והציוריים , ו ואווירה צעירה ומזמינה. גם , אולי האתר המזוהה ביותר עם חיי תושבי העיר היהודים שנספו בשואה, נמצא ברובע זה. 

סביב כיכר המוזיאונים, שבחלקה הדרומי של העיר, מרוכזים שלושת המוזיאונים החשובים בעיר. הגדול שבהם הוא ה, מוסד אמנות ותיק המציג מיצירותיהם של גדולי הציירים ההולנדים וגאוותו הגדולה היא "משמר הלילה" של רמברנדט. מציג מבחר נאה מיצירותיו של הצייר לרבות "החמניות" ו"חדר שינה בארל". המוזיאון השלישי הוא , המתפאר ביצירותיהם של אמנים עכשוויים בולטים. אלו מכם שלא ישבעו מההיקף המזהיר של שלושת המוזיאונים, יוכלו להעמיק את סקרנותם ב, אולי גדול ציירי הולנד, או את ידיעתם ההיסטורית ב. 
מזרחית לכיכר המוזיאונים נמצא הסואן, המפורסם בשווקי העיר, שבדוכניו נמכרים מזון אקזוטי, מעשה ידיהן של קהילות המהגרים החיות בעיר, לצד בגדי יד שנייה מכל העולם. שוק ידוע נוסף בעיר הוא , המרהיב בצבעוניותו.
הסובלנות שההולנדים מגלים כלפי השונה, כמו גם גלי ההגירה הרבים, הפכו את העיר למעוז ליברלי המקבל באהבה סגנונות חיים שונים, ששניים מסממניו הם הלגליזציה של הסמים והכרה במוסד הזנות. סמים קלים הפכו לשם נרדף לאמסטרדם ורבים נוהרים אליה רק בשביל למצוא מזור לתודעתם הצלולה, בבתי ממכר לעשבים (קופישופס). תיירות הסמים אינה אהודה על פרנסי העיר ואף נעשה בעבר ניסיון רגולטורי למנוע את מכירתם לתיירים, אבל השיקול הכלכלי הכריע לבסוף. 
של אמסטרדם מרכז את פעילות הזנות בעיר, שבניגוד לדעה הרווחת, הפכה חוקית רק בשנת 2000. הרובע שוקק חיים ומושך תיירים בני כל הגילאים אשר באים להבין על מה כל המהומה. בשנים האחרונות נעשה ניסיון לשנות את צביונו של האזור על ידי הקצאת חנויות ברובע למעצבי אופנה צעירים, והרשויות גם הגבירו את פעילותן באזור, בניסיון לעצור את פעילות הסחר בנשים שפרחה באזור. חשוב לזכור שהצילום ברובע אסור ו"משמרות בטיחות" מטעם הנערות העובדות דואגות שאף תייר לא ינציח את המראות. 
אמסטרדם היא יעד מועדף על . שניים מרחובותיה הראשיים של העיר, קלוורסטראט וניואנדייק, מוקדשים אך ורק לחנויות על חנויות ומאכלסים את כל הרשתות המוכרות כמו H&M ומנגו. בעלי טעם מובחן ויקר יותר יוכלו לסור אל מבנה ה, שבמאה ה-19 היה בית הדואר המרכזי וכיום פועל בו מרכז קניות רחב ידיים ואלגנטי. כמו שאר מאפייניה המנוגדים, בעיר גם חנויות יד שנייה רבות, שייגזלו זמן רב מזמנכם אם אתם חובבי וינטג', רטרו ושאר סגנונות עם ריח נפתלין. 
אמסטרדם אינה בירה קולינרית כמו פריז או רומא, אבל היא עדיין . בעיר שפע קוסמופוליטי של מסעדות אינדונזיות (מורשת המושבה ההולנדית לשעבר) כמו  ואסייתיות, ושל דוכני אוכל רחוב כמו צ'יפס, קרוקטים ופנקייקס אווריריים – אידיאליים אחרי ליל שתיית ליטרים של . חובבי הקפה יופתעו לגלות שהעיר מחכה להם עם קפה באיכות בינונית ומאפה מוצלח במחיר מופקע, אך מקומות כמו Brecht Café  או מתמחים בקפה ראוי ומציעים אווירה שלווה ומראות יפים, שיתגלו לעיניכם מחלון בית הקפה.