תחבורה

באמסטרדם מערכת תחבורה ציבורית יעילה המתפרשת על פני כל העיר. רשות התעבורה נקראת GVB ולשכת המודיעין הראשית שלה ממוקמת ליד לשכת המודיעין לתיירים של ה-VVV בסטאציונס-פליין (Stationsplein - כיכר התחנה). היא כוללת את 17 קווי החשמלית הקרויה טראם (Tram), את קווי האוטובוס העירוניים והאזוריים וארבעה קווי רכבת תחתית (Metro). האוטובוסים מגיעים רחוק יותר מקווי החשמלית ומצטלבים עם רבים מהם, הרכבת התחתית משרתת בעיקר שכונות מגורים הממוקמות מחוץ למרכז העיר. הקווים הסדירים פועלים מ-6:00 עד 00:30. לאחר מכן מתחילה תנועת אוטובוסים ליליים, שיוצאים אחת לשעה במשך כל הלילה. כרטיסים יומיים תקפים גם בלילה.

כרטיס נסיעה בודד (ויקר) אפשר לרכוש מנהג האוטובוס או החשמלית. כרטיס זה, כמו כרטיסים אחרים, מקנה זכות מעבָר לקווים אחרים של חשמלית, אוטובוס או רכבת תחתית לפרקי זמן ולאזורים מוגבלים. אם אתם מתכננים לבצע יותר מנסיעה או שתיים, כדאי להצטייד בכרטיס האלקטרוני (או-פיי צ'יפקארט - OV-chipkaart). בשיטת הכרטוס האלקטרוני אפשר לקנות כרטיס חד-פעמי לשעה, יממה או עד ארבעה ימים. זהו כרטיס שטוענים אותו בסכומי כסף לפי רצונכם וצורכיכם, וחיוב הנסיעה יורד ממנו אוטומטית כשמעבירים אותו בעלייה ובירידה מהחשמלית או מהאוטובוס. התשלום מנוכה מיתרת הכרטיס בהתאם לאורך הנסיעה. יש כרטיסים מוזלים לילדים ולגימלאים (65+). אל תתפתו שלא להחתים את הכרטיס; הביקורות נוקשות, ואם תתפסו ללא כרטיס תקף אתם עלולים לקבל קנס.

אופניים:
בבירת האופניים של העולם יש תשתית שבילי אופניים מצוינת, והרכיבה בעיר השטוחה, שבה משולבים השבילים בכל רחוב ובכל צומת מרומזר, נוחה ביותר. תוכלו לשכור אופניים בכמה וכמה סוכנויות בעיר. הסוכנות שנחשבת לטובה ביותר היא מק'בייק (MacBike), שלה שלושה סניפים במרכז אמסטרדם: סמוך לליידספליין (2 Weteringsschans), ליד התחנה המרכזית (12 Stationsplein) ובאזור כיכר וטרלו (2 Mr. Visserplein). כמו חנויות השכרת אופניים אחרות, הסוכנות מציעה לא רק אופניים אלא גם סיורים מודרכים ברכיבה למעוניינים בכך ( טל' 020-620-0985; www.macbike.nl).

מוניות:
המוניות באמסטרדם אינן משוטטות ברחובות בחיפוש אחר נוסעים, ולא תמיד עוצרות להנפת יד. למוניות רצועת ריבועים שחורים-לבנים ושלט על הגג שדולק כשהן פנויות. המחיר מחושב באמצעות מונה, פרט לנסיעות מחוץ לעיר כמו לנמל התעופה. ניתן להזמין מונית במרכזיית המוניות של אמסטרדם, טקסיסנטרל אמסטרדם (TCA Taxicentrale Amsterdam) שמספרה: 020-677-7777.

רכב:
לא מומלץ להגיע ברכב שכור למרכז אמסטרדם. עדיף לשכור את הרכב רק לאחר שסיימתם את הביקור בעיר, שכן החניה במרכז כמעט אינה אפשרית (חניה במקום אסור עלולה לגרור קנסות, סִנדול וגרירה) ואילו הכניסה לחניונים כרוכה בתשלום גבוה. אם בכל זאת תתעקשו על רכב משלכם, אפשר לעשות זאת רק עם רישיון נהיגה בינלאומי וכרטיס אשראי בינלאומי, ומגיל 21. חלק מסוכנויות השכרת הרכב בעיר הן:
Budget - טל' 0900-1576; 
Auto Europe - טל' 888-223-5555; 
Avis - טל' 0900-235-2847;
Hertz - טל' 020-201-3521; 
Europcar - טל' 0900-0540;
Sixt - טל' 023-569-8653; 
Diks Autoverhuur - טל' 020-617-8505.
 
 
טיפים
למי שמגיע לאמסטרדם עם ילדים, מומלץ מאוד לנסוע ליום לפארק אפטלינג שמרוחק...
רוצים להכיר את אמסטרדם בסיור רגלי מקיף שייתן לכם טעימה מהאטרקציות המרכזיות...
מעוניינים לבקר במוזאון ואן גוך באמסטרדם וחוששים מתורים? ניתן להזמין מראש...