הרשמו עכשיו אפליקציית שיחור לסמארטפון - לאייפון ולאנדרואיד

היסטוריה

אתונה הקרויה על שם אלת החוכמה והידע אתינה, היא אחת הערים החשובות והמשפיעות בעת העתיקה, שהגיעה לשיאה בתקופה הקלאסית. העיר שהיתה מרכז מדיני ותרבותי תרמה תרומה משמעותית למורשת העולם המודרני. 
ראשיתה של אתונה בתקופה המינואית כמרכז שילטוני באטיקה. עד המאה השמינית לפני הספירה היא היתה נתונה למשטר מלוכני או של אריסטוקרטים וגנרלים והעם הפשוט לא לקח חלק בניהול העיר. במובן זה אתונה לא היתה שונה משאר ערי יוון. השינוי החל במאה השישית לפני הספירה בה התמנה סולון, מדינאי שהיה מכובד הן על האצולה והן על העם, לארכון ומפשר על מנת לטפל במרי האזרחי הגובר. סולון, שנחשב אחראי לניצניה הראשונים של הדמוקרטיה האתונאית, הכריז על רפורמה שכללה שמיטת חובות כללית והקלה מאד על עם ועל כינון שיטת משפט ומושבעים. במידה מסוימת לרפורמות היו גם חסרונות: התחזקות העם על חשבון מעמד האצולה גרמה לאי שקט חברתי, ובמאבק השליטה שהתפתח, פיסיסטרטוס, ראש הסיעה המנצחת באתונה, הצליח להשתלט על ראשות העיר. במהלך שנות שילטונו הוא הקים צי אדיר והרחיב את גבולות השפעתה של אתונה על היבשת. עם מותו עבר השלטון לבנו, שהפך לעריץ ודיקטטור והופל לבסוף. מאות שנים חלפו, עד שבמאה החמישית עלה לשילטון פריקלס שהביס האימפריה הפרסית והחל ליזום בעיר שינויים שקידמו אותה והפכו אותה לחוד החנית של ערי יוון. תהליכי הדמוקרטיזציה בעיר הואצו: המוסדות הוותיקים שבשליטת האצולה נאלצו לוותר על חלק גדול מסמכויותיהם, ולעומת זאת המוסדות העממיים החדשים - אספת העם ובתי המשפט - צברו כוח וסמכות. הייתה זו תקופה של פריחה באתונה, תור הזהב אם תרצו. בתקופה זו נבנו רבים מן המבנים המזוהים עם העיר עד היום: האקרופוליס, הקיים עד היום, מקדש הארכתיאון, הפרתנון ועוד. לצד האדריכלות פרחה גם התרבות: רבים מהמחזאים המפורסמים ביותר כגון סופקלס, אייסכילוס ואאורפידיס שאחראים לטרגדיות היווניות הידועות ביותר, ופילוסופים דוגמת סוקרטס, אפלטון ואריסטו פרחו באתונה באותה התקופה. אך לא לאורך זמן, ספרטה, שכנתה של אתונה ומי שהתייצבה לצידה במאבקים מול האימפריה הפרסית, לא התכוונה לשבת בחיבוק ידיים ולתת אתונה לקחת את ההובלה על יוון ולדחוק אותה  לפינה. עד מהרה התחרות בין שתי הערים הפכה למלחמה של ממש - המלחמה הפלופונסית  - שנמשכה בהפסקות מ-431 לפנה"ס ועד ל- 404 לפנה"ס עד שספרטה יצאה עם ידה על העליונה. אתונה מעולם לא הצליחה להחזיר עטרה ליושנה. המלחמות בין אתונה לספרטה התישו את כוחן של שתי הערים הגדולות, ובמאה הרביעית לפנה"ס החלה אתונה לשקוע. ב-338 לפנה"ס נכבשה אתונה, יחד עם שאר ערי יוון, על ידי פיליפ השני מלך מוקדון. לאחר ההתנקשות באביו, העדיף בנו, אלכסנדר הגדול, שהיה בעל זיקה לתרבות, את אתונה על פני הערים האחרות במדינה. 
אתונה המשיכה להיות מרכז השכלה גם תחת השילטון הרומי שכבש את העיר בשנת 146 לפני הספירה. השפה היוונית הייתה שגורה בפיהם של כל בני המעמד העליון והקיסרים הרומים פיארו את אתונה כשבנו בה מבנים גדולים ומפוארים. לאחר החלוקה של האימפריה הרומית למזרח ומערב נשארה אתונה מרכז חשוב להשכלה, עד שהוחלט על ידי הקיסר הרומי לסגור את בתי הספר לפילוסופיה שפעלו בעיר משנת  529 לפנה"ס.
בתקופה בה השתייכה לאימפריה הביזנטית, הפכה אתונה לעיירת שדה חסרת חשיבות ובין השנים 1204 ל-1458 היא עמדה במוקד הסכסוך בין הביזנטים, הצלבנים ופושטים אחרים ונכבשה שוב ושוב על ידי עמים שונים.
בשנת 1456 אתונה נכבשה על ידי הטורקים והפכה לחלק מהאימפריה העותומנית למשך כ- 400 שנה. במהלך תקופה זו אבדו אוצרותיה הגדולים של אתונה, כשבמאה ה-17 הוונציאנים ניצלו חולשה זמנית של האימפריה העותומנית וכבשו את אתונה. מבנה הפרתנון המפואר נהרס חלקית מפגז טועה. כחלק מהמאבק לכיבושה מחדש הציתו הטורקים את העיר ואוצרות אמנות רבים שהיו בה נהרסו. השלטון העותומאני באתונה נמשך עד 1820 כשמורדים יוונים התארגנו, כבשו את יוון, וב-1829 הכריזו על יוון כמדינה עצמאית. בשנת 1834 אתונה נבחרה לעיר הבירה של הממלכה העצמאית של יוון. מלך יוון החליט להשקיע בעיר ההרוסה כדי שתהיה ראויה לתואר הבירה והשקיע בבנייה וטיפוח העיר. 
במהלך המאה העשרים לא ידעה העיר רגיעה כשבתקופת מלחמת העולם השנייה נכבשה על ידי הנאצים ותושבי העיר סבלו מרעב קשה.  
במהלך המאה העשרים ידעה יוון אי יציבות פוליטית עד לשינוי שהחל בשנות התשעים כשהפוליטיקאים המקומיים הבינו כי דרושים פתרונות קיצוניים כדי לצרף את המדינה למאה ה- 21 המתקרבת. בשנת 2004 אירחה אתונה את האולימפיאדה וכדי לספק את המתקנים הדרושים למפעל האדיר הזה הוזרמו לעיר מיליארדי דולרים. העיר ידעה מפעלי בנייה שהשפיעו על המגזר הציבורי והפרטי: פרויקטים כמו הרחבת הכבישים והרכבת התחתית, בניית נמל תעופה בינלאומי חדש, נטיעת פארקים, כיכרות ועוד. בזכות האולימפיאדה אתונה של היום היא עיר אטרקטיבית, נקייה ומודרנית.
 
 
 
טיפים
זהירות - העלייה לגבעה מאד קשה עם המון המון מדרגות עד שמגיעים לרכבל. עדיף...
יש טיול מאורגן לשלושה איים הקרובים לאתונה. הטיול לא זול - 80 אירו למבוגר,...
כדאי לדעת כי ישראלים שאינם תושבי האיחוד האירופי זכאים לפטור ממס ערך מוסף...