www.shichor.co.il

כבירתה של מדינה שבמשך 300 שנה היתה תחת שלטון האימפריה העותומאנית ובית הבסבורג האוסטרי, ועוד כמה עשורים תחת משטר טוטליטרי, בודפשט היא ערבוביה אדריכלית ותרבותית מסקרנת, תולדה של מפגש בין אסיה הקטנה לבין מזרח ומערב אירופה. טירות העיר כמו לקוחות מאגדות של וולט דיסני, ולצדן מרחצאות, שהיו אהובים על הפחה התורכי, וקברי קדושים מוסלמיים באווירת "סיפורי אלף לילה ולילה". סגנונות אדריכלות מגוונים: רומי, עותומאני, גותי, בארוק ואפילו אר-נובו, שדרות רחבות ידיים ואלגנטיות כמו , והגשרים מעל הדנובה הרומנטית, הופכים אותה לפנינת חן יפהפייה. בנוסף, מציעה "פריז של הגוש המזרחי" שפע של בניחוח וינאי ו נטולי מעצורים, תוצר של ההשתחררות מעול הקומוניזם לאחר ארבעים שנה.
מי שהיתה בעבר שלוש ערים נפרדות – פשט, בודה ואובודה – היא כיום עיר שחוברה לה יחדיו, הנחצית לאורכה על ידי נהר דנובה. לכל אחת מגדות הנהר, בודה ופשט, סממנים חיצוניים ואופי מובחן משלה. על אף שהעיר מחולקת ל-23 רבעים, הפזורים על שני עברי הנהר, מספר האזורים שיכולים לעניין תיירים מצומצם למדי.
בין שני חלקי העיר, פשט ובודה, מחברים שבעה גשרים, שיש האומרים שאף מתעלים על אלו של הבירה הצרפתית. גשרים אלו, כמו ו, אינם משמשים רק למעבר תנועה אלא מתפקדים על תקן אוצרות היסטוריים של ממש. על מימי הנהר, בין שתי הגדות, שוכן – פינת השעשועים של אצולת הונגריה בימי קדם וכיום הפינה הירוקה של הכרך העצום הזה, שבחודשי הקיץ הופכת אתר נופש עמוס מבלים מבוקר עד לילה. 
בודה ההררית והפסטורלית נמצאת על הגדה המערבית של הדנובה, ומתגאה בקצב חיים איטי ורגוע ולדעת רבים, אף מנומנם. זהו חלקה ההיסטורי של העיר, בעל היתרון האסטרטגי, ולכן מלכי האזור קבעו בו את . בתחומה של הגבעה מבנים ומוזיאונים רבים, המספרים את ההיסטוריה המסועפת של העיר, כמו ארמון המלך שבו שוכנת , ובסטיון הדגים. בצדה זה של העיר גם , המזמינה לתצפית עוצרת נשימה ולהכרות ראשונית עם העיר.  
בבודה, הרחק מאתרים אלו, נמצא גם : עם נפילת המשטר הקומוניסטי בהונגריה, הפסלים והמונומנטים שהללו את המשטר נאספו מרחבי הבירה והורחקו אל פארק זה, מחוץ לעיניהם של תושבי העיר שקיוו להפוך את תקופה זו לזיכרון עמום.  
פשט המישורית נמצאת על הגדה המזרחית של הדנובה והיא בעלת אופי עירוני מובהק ונחשבת רועשת, צעירה וקלילה יותר. תיירים רבים מעדיפים ללון בצד זה של העיר בשל הקרבה לאטרקציות רבות, ובעיקר לאזורי קניות ומסעדות כמו שדרת אנדראשי היוקרתית ו, שלאורכו חנויות כלי חרסינה לצד סניפים של רשתות אופנה פופולריות. בצד זה של העיר גם ו – אחת מסגולותיה המופלאות של העיר.    
אולם, צד זה של העיר לא נברא רק במאה ה-20 וגם לו מסורת היסטורית מכובדת וראויה, שתחילתה בתקופה הרומית. בצד זה של העיר ניצבת , הנחשבת לכנסייה הגדולה ביותר בעיר ובשל בנייתה במשך שנים רבות, היא עמוסה בסגנונות אדריכליים כמו ניאו-קלאסי וניאו-רנסנסי. בפשט ניצב גם , מבנה ניאו-גותי עצום אשר לבנייתו נדרשו מעל ל-40 מיליון לבנים, חצי מיליון אבנים יקרות ו-40 ק"ג זהב. גם שבפשט מתאפיין באלמנטים גותיים מובהקים ובנוסף להיותו כיום בית כנסת פעיל, הוא משמש אתר הנצחה ל-565,000 יהודי הונגריה שנספו בשואה.
 
לאורך השנים נשתמרו בעיר ואף טופחו באדיקות המרחצאות מעלי האדים, שהראשונים שבהם הם אף מהתקופה הרומית. מוסדות "קלאסיים" אלו שוכללו והפכו לבתי מלון מפוארים ומרכזי ספא ומרגוע, המושכים אליהם תיירים רבים. בעיר סגנונות רבים של מרחצאות לכל טעם וכיס: הוא אתר עצום והמוני באופיו, מעצם מיקומו בפארק העירוני, בעוד ש נחשבים אקסקלוסיביים יותר. 
עם רדת החשכה מרכז פשט הופך לאזור בילויים, שישאיר אתכם רצוצים אך מרוצים. בעיר מועדון או בר לכל דורש, העדפה מוזיקלית או סגנון לבוש. אחד האזורים הפופולריים הוא סביבות , שם המועדונים מתפרשים על פני כמה מאות מטרים ומארחים מאות בליינים במצבי שכרות משתנים מידי ערב. רובע V הצמוד לגדה המזרחית של הדנובה, נחשב גם הוא למקום טוב לבלות בו את שעות הערב ובו נמצאות גם כמה מ הטובות של העיר.  
תרבות היא אחת הירושות המוצלחות שהותיר אחריו בעיר בית הבסבורג. ההונגרים הוסיפו לשכלל מסורת זו בעזרת עוגות קצפת מפתות ומאפים ריחניים, שעד היום אפשר לעמוד על איכותם במוסדות כמו או . לטעימה מן אוכל הונגרי המסורתי שכבר זכה לפרשנויות עדכניות, היכנסו לביסטרו מודרני כמו , אבל אם אתם מעדיפים את המטבח המקומי הישן והטוב והפחות מתחכם, נסו מסעדות ספונות עץ כמו הביתית, המתמחה בקדרות גולש מהבילות.