היסטוריה

כבר בסוף המאה השביעית הקים הבישוף של קמברי ואראס כנסייה ולידה ישוב קטן על גדות נהר הסן וקרא לה על שמו – סיינט גארי (Saint Gery). השם בריסל, או למעשה, ברוסלה, הוענק ליישוב בתקופה מאוחרת יותר מכיוון שנמצא באזור שופע ביצות (bruoc משמעו ביצה ו- sella היא התיישבות). שנת 979 נחשבת לשנת הקמתה הרשמית של העיר, אז הקים כאן צ'רלס, דוכס חבל לוריין, מצודה גדולה ועבר להתגורר בה. המעבר הביא עמו תושבים נוספים, סוחרים ואנשי צבא וברוסלה, שמיקומה על דרך הסחר שבין בלגיה לגרמניה הפך אותה לנקודת מסחר חשובה, התפתחה במהירות. במהלך המאה ה-11 הושלמה בניית חומה סביב העיר וההגנה לה זכו תושבי העיר משכה אליה מהגרים רבים. הביצות יובשו על מנת להרחיב את ההתיישבות, ובמאה ה-12 דוכס בראבנט מכתיר את בריסל כעיר הבירה של דוכסותו. שורה שניה של חומות הוקמה לקראת סוף המאה ה-14, ושרידיה נראים בשטח עד היום (זוהי "הטבעת הקטנה" סדרת הרחובות המקיפה את טבורה של העיר). 
בסוף המאה ה-15 עלה כוחה של השושלת ההבסבורגית וקרל החמישי שלט באזור (למרות שהיה רק בן 6) ממקום מושבו בבריסל. ב-1519, לאחר מות סבו, הפך קרל לארכי-דוכס של האימפריה האוסטרית כולה. הייתה זו תקופה של זוהר כלכלי עבור בריסל, ששלטה בשוק בדי היוקרה ושטיחי הקיר וסיפקה רבים מהם למשפחות האצולה של פריז וונציה. יורשו של קרל החמישי, פיליפ השני, שלט באימפריה ממקום מושבו בספרד, והוא זכור בהיסטוריה בעיקר בשל אדיקותו הדתית והעלאת קרנו של מוסד האינקוויזיציה. 
בשנת 1695 הפציץ צבאו של לואי ה-14, מלך צרפת, את בריסל בתגובה על מתקפות בריטיות ובלגיות על ערי תעלה צרפתיות. ההתקפה גרמה לנזק עצום: הכיכר הגדולה וכשליש מבתי העיר נהרסו, ביניהם ה-Grand Place  ששוקם מחדש תוך חמש שנים בלבד. תנופת השיקום שינתה את פני העיר והיא אחראית לכמה מהמבנים המונומנטליים שלה. בשנת 1746 כבש הצבא הצרפתי את בריסל ושלט בה עד שהחזיר אותה לשליטה אוסטרית שלוש שנים לאחר מכן. בתקופת שלטונו של נפוליאון שוב נכבשה העיר ורק ב-1815 שוחררה משלטון צרפתי כשסופחה לממלכה ההולנדית המאוחדת. 
ב-1830 פרצה המהפכה הבלגית בבריסל, לאחר הופעת האופרה "לה מואט דה פורטיצ'י" (La Muette de Portici) מאת אובר, בתיאטרון "לה מונה" (La monnaie). הבלגים מחו נגד שלטונו של המלך ויליאם ההולנדי וזכו בעצמאות. ביולי 1831, לאופולד הראשון, מלך הבלגים (ודודה של המלכה ויקטוריה) קיבל עליו את המלוכה. בתקופה זו נהרסו חומות העיר והוחלפו בשדרות בצורת מחומש, נתיבה הנוכחי של הרכבת התחתית מתחקה אחר אותו נתיב טבעתי. 
במהלך שתי מלחמות העולם נכבשה בריסל על ידי הגרמנים. הסכם בריסל, או אמנת בריסל, שנחתמה בשנת 1948 היוותה את הבסיס להקמתו של ה-WEU  Western European Union)). ב-1935 וב-1958 נערכו בעיר שני ירידים עולמיים, ובשנות ה-60 הונחו בה שני קווי רכבת תחתית. במהלך שנות האלפיים הפכה בריסל למקום מושבה של ברית נאט"ו ושל פרלמנט האיחוד האירופאי. נוכחותם של מוסדות האיחוד גרמו אמנם לצפיפות רבה באזור "הרובע האירופאי" בעיר, אך גם תרמו רבות לחשיבותה הבינלאומית של בריסל. 
 
 
טיפים
כדאי לדעת כי ישראלים שאינם תושבי האיחוד האירופי זכאים לפטור ממס ערך מוסף...
בבריסל כולם מכירים את הילד המשתין אבל יש גם ילדה משתינה - באחד הרחובות...
מופע המים באפטלינג מתקיים כל יום בשעה 18:15!