www.shichor.co.il

הביקור בברלין, בירת גרמניה מאז 1991 בלבד, הוא חוויה מורכבת במיוחד עבור התייר הישראלי. לצד היופי והעניין הרב שמזמנת העיר, הטיול בה מעורר רגשות לא פשוטים בשל תשומת לב מיוחדת הניתנת לאתרים המוקדשים לתיעוד ולהנצחת השואה וקהילתה היהודית של העיר כמו ו. גם המלחמה הקרה הותירה את חותמה על העיר כפי שניתן להתרשם ב או ב, ועל אף שרק עשורים בודדים היא חופשייה ומאוחדת, יש לזכור שברלין של היום דווקא קרובה הרבה יותר לברלין הצבעונית והדקדנטית של שנות ה-20 של המאה שעברה, טרום מלחמת העולם השנייה והמלחמה הקרה. 
בעקבות נפילת החומה ב-1989 אוחדה העיר מחדש ועברה שיפוץ ושיקום נרחב, שהפכו אותה ליעד מושך לתיירים. עיר המעתירה על המבקרים בה שפע של תרבות חדשנית לצד אמנות קלאסית, שחרתה על דגלה את ערכי הליברליות והסובלנות המתבטאים במגוון דרכים כמו , המצטיינים בהעדר שעות סגירה ובמדיניות כניסה המאירה פנים לכל מין, מגדר, צבע וגזע. העיר גם הפכה לבית גידול של אמנים, צעירים אנרכיסטיים, פעילים פוליטיים וידועה בקבלת פנים ידידותית למהגרים, התורמים לאווירה הרב-תרבותית ששורה ברבות משכונותיה. כך שעל אף שהיא עדיין נאבקת בעברה הקשה ומתמודדת עם צלליה, ברלין מקפידה להמציא את עצמה מדי יום מחדש. 
מרכזה הגיאוגרפי וההיסטורי של ברלין הוא רובע מיטה שמשמעותו "מרכז". אלא שהחלוקה שנכפתה על העיר, ובעיקר בניית החומה ב-1961, יצרה כמה מרכזים עירוניים-תרבותיים נוספים. האחד במערב ברלין, סביב שדרות הנקראות בקיצור קו'דאם. האחר במזרחה, באזור . אומנם לאחר איחוד העיר ב-1990 נע המרכז התרבותי חזרה לרובע מיטה, אך הדבר לא ביסס מוקד ראשי ובלעדי של אירועים ואתרים. תחת זאת צמחה עיר דינמית הפרושה על פני שטח גיאוגרפי גדול. 
סביב המיטה מצויים 11 רבעים מנהלתיים נוספים. כל אחד מהם משכן אתרים מעניינים. הרבעים המרכזיים של ברלין פרט למיטה מסודרים סביב ציר מרכזי שמתחיל באזור , הופך ל וממשיך ל וסביב . קרוב לוודאי כי ישנם כמה שמות בולטים של רבעים ושכונות שתתקלו בהם במהלך ביקורכם בעיר. בחלקה המערבי של העיר אלו שרלוטנבורג היוקרתי, קרויצברג, שבעבר היתה השכונה הענייה והצפופה ביותר בעיר וכיום חיים בה מהגרים לצד צעירים אידיאליסטיים, נויקלן, שהולכת וצוברת תאוצה, ושונברג - מעוז הקהילה הגאה. בחלקה המזרחי של העיר אלו, בין השאר, מיטה ופרנצלאואר ברג, בעבר אבן שואבת לאמנים וכיום אזור של בורגנים מבוססים, העמוס למכביר בבתי קפה אורגניים. 
הנוף האדריכלי של שכונות העיר מושפע מהנסיבות ההיסטוריות שחרצו את גורלה. העיר משובצת באדריכלות מימי הביניים ואילך, אך רוב בנייניה חדשים למדי. אחת הסיבות לכך היא הנזק העצום שספגה ברלין בהפצצות של בעלות הברית במהלך מלחמת העולם השנייה. אף על פי כן אפשר לחזות ברחביה במיזמים אדריכליים מרשימים שהקימו שליטי האימפריה הגרמנית במאות ה-18 וה-19 כמו , האתר ההיסטורי הראשון במעלה בעיר, שתוכנן בהשראת האקרופוליס ביוון, ובכנסיות כמו ה, בסגנון רנסנס-בארוק. בעיר גם דוגמאות לאדריכלות נאצית מסיבית כמו זו של ולבנייה סוציאליסטית טיפוסית כמו זו של המבנים לאורך שדרות קרל מרקס או של שבשדרות אונטר דן לינדן, המותירות רושם עז על הצועד לאורכן. 
לאחר איחודה ב-1990 הפכה ברלין של העידן הפוסט-קומוניסטי למוקד של ארכיטקטורה עכשווית, ומיטב אדריכלי העולם ראו בשטחי העיר המאוחדת את מגרש המשחקים החדש שלהם. הבולט שבשטחים הללו הוא אזור המרכז ההיסטורי ב, שבו בנו גדולי האדריכלים את ה, מרכז מסחר תיירותי עתידני. אפילו מבנים זמניים בעיר כמו , שהפך לאטרקציה אדריכלית מסקרנת בזכות עצמה, נבנים בהשקעה כספית ויצירתית. תנופת הבנייה בעיר גם לא פסחה על שגרירויות המדינות, שעברו אליה מבירת מערב גרמניה לשעבר בון ועל מטות בנקים ותאגידי תקשורת בינלאומיים שהשתקעו בעיר. 
המרוץ האדריכלי בעיר הושפע גם מחשבון הנפש של גרמניה החדשה. המאמצים למירוק עברה של הבירה הגרמנית ניכרים בכל פינה בעיר בדמות מוזיאונים, אנדרטאות ותלי זיכרון המנציחים את זכר היהודים וקהילות נרדפות נוספות שנמחקו על ידי הנאצים. קרוב לוודאי כי הנקודה הראשונה במסלול היהודי בעיר תהיה האנדרטה לזכר יהודי אירופה, שהקמתה לוותה בוויכוחים עזים על מהי הנצחה ראויה. אנדרטה נוספת בעיר, המהדהדת לאירועים שעוד קדמו לשואה, היא"" של מיכה אולמן, המרשימה בפשטותה. כדי להבין את תפארתה של יהדות גרמניה, עד לחתימת גורלה הטראומטי, בקרו ב בעל העיצוב גדוש סמליות וב, שכבר במאה ה-19 היה לאחד המבנים המזהירים בברלין.  
גם קורותיהם של אתרי העיר, שאינם מזוהים באופן ישיר ומובהק עם אירועי השואה, קשורים בעבותות להשתלשלות ההיסטורית של שנות המלחמה ואחריה. , גולת הכותרת של פאריזר פלאץ, הוא מהבולטים בסמליה של ברלין. סמל נוסף הוא שבלב פארק טירגארטן, המוכר גם כמשכנם של המלאכים בסרט "מלאכים בשמי ברלין" של הבמאי הגרמני וים ונדרס. בסמוך אליהם ניצב , ששיאו בכיפת הזכוכית המאפשרת תצפית יפה על כל העיר. גם אתר דתי כמו נהפך בברלין לאתר המקדם מסר פוליטי - פרנסי מערב ברלין החליטו להותיר את המגדל ההרוס למחצה כתמרור אזהרה לחוסר התועלת שבמלחמה. 
גדולתה של העיר טמונה גם במשאבי התרבות שלה. חלוקת העיר חוללה ריבוי כמותי ואיכותי של מוזיאונים, תיאטראות, בתי אופרה ולהקות בלט שהוקמו בשני חלקי העיר וכיום הם מעשירים את ההיצע לכל. כ-170 מוזיאונים הפזורים ברחבי ברלין מגישים לציבור שפע יצירות אמנות מהעידן הפרהיסטורי ועד זמננו. בין המוזיאונים המאכלסים את , נחשב לבולט ביותר בשל מוצגיו הנדירים. שכניו  לאי, , ו, מעניינים ומרשימים אף הם. על אף ש המיתולוגית נסגרה אחרי שיושביה נכנעו לתאגיד על, בכל אזורי העיר אפשר למצוא כיום שלל גלריות צעירות שמציגות אמנות עכשווית. 
מבקרים רבים מגיעים לברלין בשל סיבות אחרות לגמרי, שהפכו אותה למפורסמת לא פחות. העיר, שלא מפסיקה להשתנות ולהתחדש, ידועה גם בחגיגות אל תוך הלילה. כיאה לרוח החופש והפתיחות שהביאה עימה נפילת החומה, חוגגים הברלינאים של העיר - ללא עכבות או איסורים במחירים לא יותר מדי מכאיבים. אולם, אל חשש, אם מועדונים בסדר גדול של המיתולוגי מאיימים עליכם ואתם בכלל אוהדי רוק, פולק, ג'ז או פופ, עדיין תמצאו בעיר מועדונים אופנתיים והופעות של גדולי האמנים הבינלאומיים לצד מועדונים מחתרתיים וניסיוניים.
גם שוחרי לא יחזרו לארץ מאוכזבים ובידיים ריקות מההיצע הצרכני בעיר. ברלין לא מפסיקה להפתיע: , ועוד שכמותם. רובע שרלוטנבורג עמוס באזורי קניות שופעי מותגים וב, שעל אף שמוסחר כליל לטובת תיירים, נעים להסתובב בין חצרותיו הפנימיות. גם מקומם של הבוטיקים הקטנים לא נפקד, ומספר נאה של חנויות מעצבים ומעצבות זמין לכל דורש ובמחירים המשתדלים להיות נוחים לכל כיס.