כסף

המרה: מומלץ להגיע לברלין עם סכום יורו שנרכש בישראל. הדולר אינו מטבע עובר לסוחר בבירת גרמניה, ואם אתם מצוידים דווקא בדולרים תיאלצו להחליפם בשער שאינו אטרקטיבי.

המחאות נוסעים וכסף מזומן אפשר להמיר בסניפים שונים של משרדי רייזה-בנק (Reisebank). בתחנת הרכבת באנהוף צו (Bahnhof Zoo) מצוי אחד מסניפי הבנק המרכזיים (טל' 030-8817117), ובתחנת הרכבת אוסט-באנהוף (Ostbanhof) ממוקם סניף נוסף (טל' 030-2964393). להמרת המחאות נוסעים נסו גם את אמריקן אקספרס, בסניף החברה שב-Friedrichstraße 172 (טל' 030-2017400).

כרטיסי אשראי: בברלין השימוש בכרטיסי אשראי רווח פחות מבישראל, ולעתים בתי עסק יעדיפו תשלום בכסף מזומן. בחלק מהמסעדות, החנויות, האתרים, המלונות ומקומות הבילוי שבהם מכבדים כרטיסי אשראי תיתכן עדיפות לוויזה ולמאסטרקארד על פני אמריקן אקספרס ודיינרס קלאב.

בנקים: הבנקים פתוחים בדרך כלל בימים ב'-ו', בשעות 16:00-9:00. בימי ד' סניפים רבים בעיר סגורים או נסגרים מוקדם.

החזר מע"מ: בגרמניה מוטל מע"מ (MwSt, Mehrwertsteuer) על רוב המוצרים. תיירים יכולים לקבל החזר מס עבור מוצרים שרכשו בגרמניה, אך לא עבור שירותים. כדי לקבל החזר מע"מ יש לבקש מהחנות אישור ובו פירוט הרכישות, סכום הקנייה והתאריך שבו בוצעה. לא כל החנויות מוכנות לספק את המסמכים המתאימים, וחלקן דורשות לשם כך קנייה בסכום מינימלי. את המוצרים שרכשתם יש להראות לפקיד המכס בנמל התעופה ולהחתימו על הטופס שקיבלתם בחנות. את הטופס החתום יש לשלוח בחזרה לחנות, וזו תשלח בדואר את ההחזר הכספי או תזכה את כרטיס האשראי. חלק מהחנויות מאפשרות קבלת החזר כספי במזומן בנמל התעופה.

תשר: בברלין מקובל שהתשלום כולל כבר את דמי השירות. עם זאת, במסעדות ובבתי קפה וברים נהוג לעגל כלפי מעלה את הסכום לתשלום, עד לעשרה אחוזים ממנו. גם במוניות נהוג לעגל את הסכום או להוסיף עליו במקרה שניתן שירות מעל ומעבר. במלונות יוקרה ודומיהם העניקו תשר לסבל הנושא עבורכם את המזוודות (נהוג לתת יורו אחד לכל מזוודה), וכן לחדרנים ולנותני שירותים אחרים. בנוסף, מנהג רווח בגרמניה הוא להשאיר טיפ בצלחת שליד חדרי שירותים ציבוריים.
 
 
 
טיפים
כרטיס Berlin Welcome Card מצמצם את עלויות הטיול בעיר ואפשר לרכוש אותו בדוכני...
במקום מתקיימים סיורים באנגלית בימי שבת וראשון בשעה 14:30. הסיור קשה מאד...
לא מזמן נחנך Park am Gliesdreieck בשכונת קרויצברג. הפארק ממוקם על צומת...