תחבורה

תחבורה ציבורית: רשות התחבורה העירונית של ברלין (ה-BVG), היא ממערכות התחבורה הציבורית הטובות בעולם. הרשות מאחדת את כל אמצעי התחבורה העירוניים – רכבות, אוטובוסים, חשמליות (טראם, כפי שהן נקראות בברלין) ואפילו מעבורות (באזור האגמים, למשל בוואנזה). כרטיס BVG מקנה שימוש בכל אחד מאלה בנפרד ובכולם יחד במשולב.
החלק הארי של התחבורה הציבורית הוא הרכבות, ובו נכללות הרכבת התחתית של ברלין (Berlin U-Bahn), שקוויה מסומנים ב-U, והרכבת המהירה של ברלין (Berlin Stadt Bahn או בקיצור S-Bahn) שקוויה מסומנים ב-S. קווי החשמליות והאוטובוסים שתדירות נסיעותיהם גבוהה יותר מסומנים ברובם באות M (מהמילה Metro). קווי אוטובוס הפועלים בלילה מסומנים ב-N ( מהמילה Nacht - לילה).
באפשרותכם לרכוש כרטיסי נסיעה התקפים לשעתיים, ליום, לשבוע או לחודש ומוגבלים לאזורים שונים. מפת התחבורה העירונית מחולקת לשלושה אזורים: A, B ו-C, וקיימים כרטיסים לאזורים A ו-B במשולב, כרטיסים לאזורים B ו-C במשולב, וכן כרטיסים לשלושת האזורים יחד. רוב האטרקציות התיירותיות מצויות באזור A המרכזי. מחירי הכרטיסים משתנים בהתאם לאזורים ולמשך הזמן שהם נמצאים בתוקף. אפשר לרכוש את כל סוגי הכרטיסים בדוכני BVG, מנהגי האוטובוס או במכונות כרטיסים הפועלות בכל תחנות הרכבת והחשמליות. רוב המכונות פועלות באמצעות מטבעות ושטרות או על ידי מטבעות בלבד.
את הכרטיס שקניתם יש להחתים במכונות ההחתמה שבתחנות מיד לפני הנסיעה הראשונה. ההחתמה המודפסת מציינת את זמן תחילת השימוש בכרטיס, ולכן אין להחתימו יותר מפעם אחת. גם אם החתמה שנייה נעשתה בטעות ובתום לב, היא פוסלת את הכרטיס לשימוש. בברלין אין בקרה של הכרטיסים בכניסה לרכבות ולחשמליות, אבל מבקרים סמויים בלבוש אזרחי מסתובבים מדי פעם בתחנות, ונוסעים הנתפסים על ידם ללא כרטיס תקף נקנסים, גם אם הם אזרחים זרים.
התחבורה הציבורית פועלת שבעה ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. בשעות הלילה פעילים רק הקווים המסומנים ב-N, שעוברים דרך נקודות מרכזיות בעיר.
מפות של נתיבי הרכבות והאוטובוסים (ובכלל זה מפות המותאמות לנכים) מחולקות במרכזי השירות של חברת התחבורה BVG – בתחנת הרכבת צוּאוֹלוגישר גארטן (Zoologischer Garten), בתחנת אלכסנדרפלאץ (Alexanderplatz) ובתחנת אוסט-באנהוף (Ostbahnhof), וכן בתחנה שבנמל התעופה שונפלד. פרטים נוספים תוכלו לקבל בטל' 030-19449 ובאתר האינטרנט של רשות התחבורה העירונית www.bvg.de.

אופניים: ברלין משופעת בשבילי אופניים לאורכה ולרוחבה, ומאוד ידידותית ונוחה למדוושים בה בהמוניהם. גם האפשרויות לשכירת אופניים ברחביה הן רבות. חברת הרכבות הגרמנית DB, למשל, מפעילה שירות הנקרא "קוֹל א בייק" ("Call a Bike") ומאפשר לשכור אופניים מדוכנים הממוקמים ברחובות באמצעות מתן פרטים בטל' 0700-05225522.

מוניות: המוניות בברלין צבועות בצבע קרם, ומתנוססת עליהן הכתובת Taxi. למחיר המונה מתווסף התעריף הבסיסי. אפשר גם להזמין מונית באמצעות הטלפון במספרים חינמיים מקווים מקומיים - 0800-2222255 ו-0800-2630000.

רכב: ברלין סובלת ממצוקת חניה ולכן לא מומלץ לנוע ברכב במרכז העיר. אם בכל זאת תרצו לשכור רכב, בברלין שוכנים סניפים של כל הסוכנויות הבינלאומיות להשכרת רכב, ובהן Europcar (טל' 0180-58000), Avis (טל' 0180-5557755) ו-Sixt (טל' 0180-5252525). משרדים מרכזיים של שלוש החברות מצויים בתחנת הרכבת המרכזית האופט-באנהוף (Hauptbahnhof) ובבניין אירופה סנטר (Europa Center).
 
 
 
טיפים
כרטיס Berlin Welcome Card מצמצם את עלויות הטיול בעיר ואפשר לרכוש אותו בדוכני...
במקום מתקיימים סיורים באנגלית בימי שבת וראשון בשעה 14:30. הסיור קשה מאד...
לא מזמן נחנך Park am Gliesdreieck בשכונת קרויצברג. הפארק ממוקם על צומת...