מסלולי טיול יומיים
מסלולי שיחור כוללים את האתרים המעניינים ביותר באזורים השונים של העיר. הם נבנו ותוכננו על ידי מומחי התיירות המקומיים שלנו ומותאמים במיוחד לתייר הישראלי. שלא כמו המסלולים האישיים, מסלולי שיחור כוללים גם רקע היסטורי ותוכן עשיר עם הסברים מפורטים.

גאודי ומודרניזם

 1. מספר פריטים: 8
 2. אורך בק"מ: 6.7

 1. אתרי חובה, אתרי דת והיסטוריה
  כנסיית סגרדה פמיליה 
  Sagrada Familia
  כנסיית סגרדה פמיליה
  סוג: אתרים נוספים, אתרי חובה
  אזור: אישמפלה
  דירוג גולשים:
  (3 גולשים דירגו)

  כנסיית המשפחה הקדושה היא מפסגת יצירותיו של האדריכל והאמן אנטוני גאודי ומהווה קריאת תיגר על תפישת החלל והמרחב. זהו כנראה אתר התיירות הפופולרי ביותר בעיר, ובנייתו עוד רחוקה מסיום. גאודי הקדיש לבניית הכנסייה כמחצית מחייו. הרעיון להקמת הכנסייה עלה לאחר שמועצת הוותיקן הכריזה על יוסף הקדוש כפטרון הכנסייה העולמית.  לאור העובדה שיצירה זו של גאודי מהווה אבן שואבת לתיירים מכל העולם, העירייה והאגודה שואפות...

  לעמוד הפריט
  • אוקטובר-מרץ: כל השבוע 18:00-9:00; אפריל-ספטמבר: כל השבוע עד 20:00; 25 ו-26 בדצמבר - 1 ו-6 בינואר: 14:00-9:00
  • כרטיס רגיל - 13 יורו, מוזל - 11 יורו. ילדים עד גיל 10 ללא תשלום; סיור מודרך - 15 יורו; כניסה לצריחים - 3 יורו; התשלום במזומן בלבד
  • Sagrada Familia
  • 93-207-3031
  • ברכבת התחתית - קווים 2, 5 לתחנת Sagrada Familia
 2. אתרי חובה, פארקים, אתרים לילדים
  פארק גואל 
  Parc Güell
  פארק גואל
  סוג: אתרים נוספים, אתרי חובה, אתרים לילדים
  אזור: צפון העיר
  דירוג גולשים:
  (6 גולשים דירגו)

  הפארק, שבטעות נקרא כך ובקטלאנית נהגה שמו "גואיי", הוא אתר נוסף פרי יצירתו של אנטוני גאודי. בפארק משולבים העקרונות הארכיטקטוניים הייחודיים של גאודי בתוך פנינת נוף, והתוצאה מרשימה. ייעודו המקורי של הפרויקט היה בניית בתי מגורים יוקרתיים מחוץ לעיר עבור משפחות קטלאניות בורגניות, אולם תושבי ברצלונה לא התלהבו מהרעיון ורק שתיים מתוך 60 החלקות שהוצעו למכירה מצאו קונה. בשל קשיי השיווק של הפרויקט,...

  לעמוד הפריט
  • כל השנה 21:00-8:00.
  • מגיל שש - 7 יורו; גילאי 12-7 וגילאי 65 ומעלה - 4.90 יורו
  • Parc Güell barcelona
  • 93-413-2400
  • במטרו - קו 3 עד תחנת Vallcarca; באוטובוס - קו 24 או קו 92
 3. אתרי דת והיסטוריה, מוזיאונים וגלריות, תרבות
  קאסה מילה 
  Casa Milà
  קאסה מילה
  סוג: אתרים נוספים, תרבות
  אזור: אישמפלה
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  גאודי הקים את קאסה מילה בשנים 1910-1906 כבית מגורים עבור משפחתו של פרה מילה, שביקש לבנות בניין גדול שיציע גם דירות להשכרה. העבודה המודרנית הזאת היא דוגמה מובהקת לסגנונו של גאודי. המבנה המיוחד שובר את האחידות והחדגוניות הארכיטקטונית של אזור האישמפלה בו הוא שוכן. תצורות האבן הגליות מעניקות תחושה של זרימה קלילה העומדת בניגוד גמור לתחושת הכבדות הסטטית שיוצרת האבן המאסיבית שממנה נבנה הבניין. הכניסות...

  לעמוד הפריט
  • בחורף-כל השבוע 18:30-9:00 ; בקיץ-כל השבוע 20:00-9:00 ; לילה 23:30-20::30 (כניסה אחרונה ב22:00). סגור ב-25, 26 בדצמבר וב-1 בינואר.
  • כרטיס רגיל - 16.5 יורו; אזרח ותיק וסטודנט - 14.85 יורו, ילדים עד גיל 12 - 8.25 יורו
  • Passeig de Gràcia 92
  • 34-90-240-097334-93-484-5900
  • במטרו - קו 3 לתחנת Diagonal
   באוטובוס - קווים 7, 16, 17, 22, 24 ו-28.
 4. תרבות, מוזיאונים וגלריות, אתרי דת והיסטוריה
  קאסה באטיו 
  Casa Batllo
  קאסה באטיו
  סוג: תרבות, אתרים נוספים
  אזור: אישמפלה
  דירוג גולשים:
  (1 גולשים דירגו)

  המבנה הוא דוגמה לבניין שכונתי ששופץ על ידי גאודי. בעליו, תעשיין הטקסטיל ז'וזף באטיו, חיפש עילה להעלות לדייריו את שכר הדירה, ולכן שכר בשנת 1904 את שירותיו של גאודי. האחרון יצר משחק מעניין של חומרים קשיחים (אבן וברזל) היוצרים מגוון תצורות ושלל צבעים בחלונות ובמרפסות. גאודי נתן דרור לדימיונו, וכמעט שלא תמצאו במבנה קווים ישירים.

  לעמוד הפריט
  • כל השבוע 21:00-9:00.
  • כרטיס רגיל-18.15 יורו ; סטודנט, אזרח ותיק-14.55 יורו ; ילד 7-0 ללא תשלום.
  • Passeig de Gràcia 43
  • 34-93-216-0306
  • במטרו - קווים 2, 3, 4 לתחנת Passeig de Gràcia
   באוטובוס - קווים 7, 16, 17 ו-22

 5. אתרי דת והיסטוריה, מוזיאונים וגלריות, תרבות
  קאסה אמטייה
  Casa Amatller
  קאסה אמטייה
  סוג: אתרים נוספים, תרבות
  אזור: אישמפלה
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  יצירתו הנאו-גותית של האדריכל ז'וזף קדפאלק, הוקמה עבור תעשיין השוקולד אנטוני אמטייה. דרך החנות למוצרי שוקולד ולמזכרות שבמבנה תוכלו לראות את מטבח הבית. אפשר להציץ גם בתקרת הזכוכית הצבעונית. עם סיום השיפוצים יתחילו להפעיל במקום סיורים מודרכים. 

  לעמוד הפריט
  • ב'-ו' 14:00-10:00.
  • 10 יורו לסיור מודרך
  • Passeig de Gràcia 41
  • 34-93-216-0175
  • במטרו - קווים 2, 3, 4 לתחנת Passeig de Gràcia
 6. אתרי דת והיסטוריה, מוזיאונים וגלריות, תרבות
  קאסה ליאו ומוררה 
  Casa Lleó Morera
  קאסה ליאו ומוררה
  סוג: אתרים נוספים, תרבות
  אזור: אישמפלה
  דירוג גולשים:
  (1 גולשים דירגו)

  מבנה פרי תכנונו של יואיס דומנק ומונטנר מהשנים 1906-1902. הבית אינו נקרא על שם בעליו כמקובל, אלא Lleo (אריה) ו-Morera (עץ תות בקטלאנית). מקור השם בעיטורים הדקורטיבים שנעשו בהשראת מגיני גיבורים מימי הביינים, שהאדריכל ביקש לשקף ביצירתו. כל עבודת העיטור של הבניין מתאפיינת בשילוב אלמנטים שונים המעניקים למבנה איכות דרמטית, בהם אבן, ברזל, קרמיקה וזכוכית. שזירתם יחד של המוטיבים מעולם החי והצומח בעיטורים מעניקה...

  לעמוד הפריט
  • ב'-שבת 19:00-10:00.
  • Passeig de Gràcia 35
  • 34-93-285-3834
  • במטרו - קווים 2, 3, 4 לתחנת Passeig de Gràcia
   באוטובוס - קווים 7, 16, 17, 22, 24 ו-28
 7. קניות
  El Corte Inglés 
  El Corte Inglés
  סוג: קניות
  אזור: אישמפלה
  דירוג גולשים:
  (1 גולשים דירגו)

  רשת חנויות הכלבו הפופולרית של ספרד. חנויות הרשת פרוסות ברחבי ספרד וידועות בסחורה איכותית וברמת שירות גבוהה. מרכז הקניות מחולק לקומות, בכל אחת מחלקה אחרת: תכשיטים, נעלים, ביגוד נשים, ילדים, מעדניה ועוד. בפלאסה קטלוניה שתי חנויות ענק של הרשת זו מול זו.

  לעמוד הפריט
  • ב'-שבת 21:00-9:30; בחגים: 3 באפריל, 6 באפריל, 1 במאי סגור.
  • Plaza Cataluña 14
  • 34-93-306-3800
  • במטרו קו 1 לתחנת Catalunya

 8. מסעדות
  Txapela 
  Txapela
  סוג: מסעדות
  אזור: מרכז העיר
  מחיר: בינוני
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  בר מסעדה המגיש מטעמים מן המטבח הבאסקי. במקום אולם ענק בעל שתי קומות, בקומה התחתונה יושבים הסועדים ליד הבר, בעוד שבזו העליונה נהוג לסעוד ליד שולחנות. האוכל טעים וטרי, השירות לבבי והמגוון רחב (יש למעלה מ-50 סוגים ומינים של טאפאס - קרים, חמים, חריפים, על שיפוד). הטאפאס מוגש בליווי לחם טעים, ומפת הנייר שמונחת על השולחן מכילה ציורים ופירוט של המנות השונות. מומלץ לנסות את הסנגריה המעולה. כדאי להזמין מקומות...

  לעמוד הפריט
  • כל השבוע 1:30-7:45
  • Passeig de Gràcia 8-10
  • 93-412-0289
  • במטרו קווים 2, 3, 5 לתחנת Passeig de Gràcia

מלונות מומלצים בברצלונה

  אירועים בעיר


  אנטוני גאודי (Antoni Gaudí i Cornet‏) הטביע את חותמו על ברצלונה באופן בולט וייחודי והוא ללא ספק אחת הדמויות הקטלאניות המפורסמות ביותר בעולם. אי אפשר לדמיין את העיר הזאת בלעדיו. בתחילת דרכו השתייך גאודי לזרם המודרניסטי, ונמנה עם קבוצת אדריכלים ששינתה את דפוסי התכנון והבנייה בברצלונה. עד מהרה (בסוף המאה ה–19) החלו עבודותיו לחרוג מהמוסכמות ההיסטוריות, תוך שהוא מגבש עקרונות אסתטיים אישיים וייחודיים.
  ברוב עבודותיו ניסה גאודי לרכך את הנוקשות של חומרי הבנייה, ויצירותיו מעניקות תחושה כאילו החומרים “זורמים” בתנועה מתמדת. האפקט מושג באמצעות יצירת קירות גליים וזוויות בלתי שגרתיות, בעיטורים ובפסיפסים יוצאי דופן, ועל ידי שילוב חומרים כברזל, אבן וקרמיקה. גאודי האמין ש”הטבעי ביותר הוא לחזור אל הטבע”, ולכן חיפש השראה באלמנטים ביולוגיים ובוטניים תוך שהוא עושה שימוש בפרקטלים: צורות גיאומטריות הנבנות באופן מחזורי תוך שכפול פרטיהן. בטבע אפשר למצוא פרקטלים רבים, למשל בעלים, בהרים, בעננים ובפתיתי שלג. 
  אנטוני גאודי נולד ב–25 ביוני 1852 בעיר ראוס (Reus). את לימודי האדריכלות סיים בברצלונה ב–1878 ומיד החל לעבוד וליצור בסגנון שונה ממה שנראה ברחבי אירופה עד סוף המאה ה–19. הסגנון החדש זעזע את מוסכמות עולם הארכיטקטורה של אותה תקופה. את הקווים הישרים החליפו גאודי וחבריו בקווים מתפתלים וגליים, בדומה למה שראו בטבע. גאודי נהג לעבוד במקביל על כמה פרויקטים של בנייה, פיסול, ציור, עיצוב פנים ועיצוב רהיטים. את 43 שנות חייו האחרונות הקדיש ליצירה הגדולה מכל, שעדיין לא הושלמה - הסגרדה פמיליה. בשנה האחרונה לחייו אף חי בין כתליה. בשנת 1926 הוא מת כאשר נדרס על ידי חשמלית בעודו צועד לכנסייה במרכז העיר. לפי הסיפור, איש לא זיהה אותו ופינויו לבית החולים כאלמוני ארך זמן. לאחר שלושה ימי גסיסה הוא מת מפצעיו בגיל 74. 
  הסיור בעקבות גאודי והמודרניזם יתחיל בתחנה המפורסמת ואולי החשובה ביותר: כנסיית סגרדה פמיליה 
  1‏
    (Sagrada Família - “המשפחה הקדושה”). כשגאודי מת בשנת 1926 היה הפרויקט של הסגרדה פמיליה בחיתוליו. רק חזית אחת (“הלידה”) ומגדל יחיד הושלמו. אף שגאודי הותיר אחריו תוכניות מדויקות, רבות מהן עלו באש בשריפה שפרצה בחדר העבודה שלו בזמן מלחמת האזרחים. לאור העובדה שיצירה זו של גאודי מהווה אבן שואבת לתיירים מכל העולם, העירייה ואגודת חסידי יוסף הקדוש (אגודה שמטרתה הייתה להשיב את רוח הנצרות לקטלאנים והיא שיזמה את בניית הכנסייה) שואפות לסיים את הבנייה עד שנת 2026, במלאת מאה שנה למותו של האדריכל הגאון. עד אז נראה שהיצירה הבלתי גמורה תמשיך להיות שק חבטות של קומיקאים, מוזיקאים ואמנים. 
  אם לאחר הביקור בכנסייה תרצו לשבת לשתות משהו, המשיכו ועלו בשדרת גאודי (Avinguda de gaudí) שיוצאת מהפינה הצפון–מזרחית של הכנסייה, מצומת הרחובות פרובנסה (Provença) ומרינה (Marina). זו שדרה מוצלת שבתי קפה רבים פזורים לאורכה ומשני צדיה חנויות. 
  לאחר הסיור בכנסיה צאו וסעו לאתר הבא במסלול, פארק גואל 
  2‏
    (Parc Güell), שאליו אפשר להגיע בדרכים שונות. אפשרות אחת היא לנסוע במטרו בקו L5 לתחנת דיאגונל (Diagonal), להחליף לקו 3 ירוק ולנסוע עד תחנת באיקרקה (Vallcarca) ומשם לעלות לפארק דרך סמטת בשאדה דה לה גלוריה (Baixada de la Glòria, מורד התהילה). זו סמטה תלולה במיוחד ולכן הותקנו בחלקים ממנה מדרגות נעות. אפשרות פשוטה יותר היא לקחת מונית עד לכניסה הראשית לפארק. הכניסה הראשית היא גם הסואנת והעמוסה מכולן, הכניסה מסמטת בשאדה דה לה גלוריה רגועה יותר אבל כרוכה במאמץ פיזי לא קטן. 
  בסיום הסיור בפארק צאו דרך השער הראשי. בכניסה עומדות בדרך כלל מוניות ואפשר לקחת אחת מהן לתחנות הבאות בסיור, שנמצאות לאורך שדרת גראסיה (Pg. De Gràcia). אפשרות אחרת היא לרדת למרכז העיר ברגל ובמטרו, ובדרך לראות עוד כמה מבנים מעניינים. אם בחרתם באופציה הרגלית, לכו לפי השילוט ברחוב לרארד (Larrard) ופנו ימינה ברחוב טראווסרה דאלט (Travessera de Dalt). לאחר מרחק של כ–1,200 מטר בירידה, תגיעו עד תחנת המטרו לספס (Lesseps, קו 3 ירוק). 
  ממש ליד תחנת המטרו לספס תבחינו בבניין מודרני בעל חזית בולטת בצבע צהבהב, המשלבת מוטיבים פרחוניים. זהו קאסה ראמוס (Casa Ramos), מעשה ידיו של האדריכל ז’אומה טוראס מ–1906. בית זה שימש כבית הוריה של הנזירה רוסה שגילמה השחקנית פנלופה קרוז בסרט “הכל אודות אמא” של אלמודובר.
  תוכלו להמשיך לרדת ברגל ברחוב פרינספ ד'אסטוריאס (Princep d’astúries) ולפנות שמאלה ברחוב קרולינאס (Carolines). במספר 24 אפשר לראות, רק מבחוץ, את קאסה ויסנס (Casa Vicens), וילה מפוארת שבנה גאודי בשנים 1888-1883 עבור תעשיין הקרמיקה מנואל ויסנס (Manuel Vicens), שגם סיפק את אריחי הקרמיקה בצבעי ירוק ולבן. זו אחת מעבודות הביכורים של גאודי, ואפשר להבחין שכאן עדיין שולט הקו הישר. בגרסתו המקורית השתרע הבית רק על מחצית השטח, ואילו החצר והגינה הגיעו עד פינת רחוב פרינספ ד’אסטוריאס. המבנה הורחב בשנת 1925 במהלך שיפוץ שנערך בו בהסכמת גאודי. 
  שורות האריחים בשתי הקומות העליונות אופקיות, והופכות אחר כך לאנכיות. אריחים עם איורי פרחים צהובים מנציחים את ערוגות הפרחים שהיו בגן לפני הקמת המבנה. סגנון הבנייה מושפע מאוד מהאדריכלות המוסלמית ומהאמנות ההודית, אבל גם מתנועת ה-Arts & Crafts הבריטית. השילוב מראה על חיפוש אחר דרכי ביטוי חדשות ופיתוח שפה אישית אצל גאודי. המבנה מרשים מאוד, אך הוא אינו פתוח למבקרים. 
  כדי להמשיך במסלול, צאו לרחוב גראן דה גראסיה (Gran de Gràcia) ופנו ימינה במורד. במרחק קצר משם נמצאת תחנת המטרו פונטנה (Fontana), שממנה אפשר לנסוע תחנה אחת ולצאת בתחנת דיאגונל (Diagonal) ולהמשיך לשדרת גראסיה (Pg. De Gràcia). אבל כדאי לאמץ את האופציה הרגלית - טיול נחמד ברחוב גראן דה גראסיה על בתיו המרשימים. אם בחרתם באופציה הרגלית, רדו ברחוב גראן דה גראסיה עד פינת שדרת דיאגונל (Av. Diagonal) והמשיכו כלפי מטה לשדרת גראסיה. 
  המשיכו ללכת במורד שדרת גראסיה לכיוון פלסה קטלוניה (Plaça Catalunya). בעבר היה זה הציר שהוביל מברצלונה העתיקה, מוקפת החומה, לעבר הכפר גראסיה. כיום זוהי שדרה שוקקת, עתירת חנויות יוקרה, שמיטב החברות קבעו בה את משרדיהן. שימו לב למרצפות המרכיבות את המדרכה לאורך השדרה ולפנסי הרחוב המיוחדים העשויים מתכת: עלי עצי הדולב העשויים ממתכת נושרים מהמנורה, שבראשה כתר וסמל ברצלונה, ובבסיסה ספסל ישיבה. הפנסים הם מעשה ידיו של האדריכל פֶּרֶה פַלְקֶס (Pere Falqués) משנת 1906. המשיכו במורד שדרת גראסיה עד פינת רחוב פרובנסה (Provença). בפינת הרחובות ניצב קאסה מילה 
  3‏
    (Casa Milà), בית מגורים מודרניסטי שגאודי הקים, בעל גג ייחודי. 
  מעט למטה, בפינת רחוב קונסיי דה סנט (Consell de Cent) תבחינו בבלוק בן חמישה בניינים מעוצבים שזכה לכינוי “תפוח המחלוקת”. על שלושה מהם כדאי להתעכב: קאסה באטיו 
  4‏
    (Casa Batlló), קאסה אמטייה 
  5‏
    (Casa Amatller), שבמספר 41, וקאסה ליאו ומוררה 
  6‏
    (Casa Lleó I Morera), שבמספר 35. 
  לאחר שתתרשמו מהבנייה הייחודית, המשיכו במורד שדרת גראסיה. שימו לב בבית מספר 21 שמשמאל למבנה עטור כיפה ועליה נער יושב על גבי עוף החול, ציפור אגדית השורפת את עצמה מדי ערב ובבוקר קמה לתחייה מהאפר. הבניין הוקם עבור חברת הפניקס הספרדית. 
  הסיור מסתיים בפלסה קטלוניה. כאן עומדות בפניכם שתי אפשרויות נעימות: שופינג בחנות הכלבו קורטה אינגלס (El Corte Inglés 
  7‏
   ), או ארוחה בטאפאס בר מעניין בשם Txapela 
  8‏
   , המתמחה בטאפאס באסקי.  

  גאודי ומודרניזם
  1. מוקדי עניין בסביבה:
  2. בתי מלון
  3. אתרי חובה
  4. אתרים לילדים
  5. מסעדות
  6. קניות
  7. תרבות
  8. בילויים וחיי לילה
  9. ספורט ופנאי
  10. אתרים נוספים