תחבורה

לברצלונה יש מערכת תחבורה ציבורית מפותחת, יעילה וזולה. אפשר לנסוע במונית, במטרו או באוטובוסים. כל הכרטיסים מקנים אפשרות נסיעה ברכבת התחתית (מטרו) או באוטובוסים השייכים לתאגיד התחבורה העירוני TMB(Transports Metropolitans de Barcelona). למידע על התחבורה העירונית הציבורית בברצלונה: טל' 93-318-7074, www.tmb.cat.

רכבת תחתית: למטרו העירוני המצוין יש חמישה קווים מרכזיים: 1L (מסומן באדום), 2L (מסומן בסגול), 3L (ירוק), 4L (צהוב) ו-5L (כחול). חברת FGC מפעילה שני קווים נוספים בתוך העיר, כאשר האחד ((L-7 מגיע לפלסה קנדי שבתחילת שדרת טיבידאבו Tibidabo)), והאחר (L-6) מגיע לאזור סאריה שבצפון מערב העיר. שבעת הקווים מתחברים ביניהם בנקודות רבות ויוצרים רשת נוחה של תחבורה המאפשרת להגיע בקלות ממקום למקום. ניתן להיעזר במפה המצורפת למדריך זה. בנוסף, לצד המידע הניתן במדריך על האתרים השונים, תוכלו לראות את שם התחנה הסמוכה לכל אתר ואתר.

הקו שישמש אתכם כתיירים יותר מכל הוא הקו הירוק, 3L, שמחבר את התחנות Sants, פלסה אספניה, הרמבלה והעיר העתיקה, פלסה קטלוניה ושכונת גראסיה. תחנות המטרו מסומנות מבחוץ בשלט אדום הנושא את האות M בתוך מעוין לבן. על גבי מפת העיר מסומנות תחנות המטרו באות M לבנה בתוך מעוין שחור קטן.

המטרו פועל בימים א'-ה' 24:00-5:00, בימי ו' 2:00-5:00, ובשבת ובערבי חג פועל המטרו כל הלילה. אפשר להוזיל את מחיר הנסיעה במידה משמעותית באמצעות רכישת כרטיסיות. כרטיסי הנחה שונים ניתן לרכוש במכונות האוטומטיות שניצבות בכל תחנות המטרו.

אוטובוסים: האוטובוסים העירוניים של חברת TMB פועלים מדי יום בשעות 22:00-6:00 (השעות משתנות בהתאם לקו). בימי חול, עם תום השירות באוטובוסים, מופעל שירות של אוטובוסי לילה המסומנים באות N בתוספת מספר הקו. השירות פועל כל הלילה בתדירות נמוכה יותר עד 5:00 לפנות בוקר.
אוטובוס התיירים (Barcelona Bus Turístic) הוא הדרך הנוחה, המקיפה והזולה להשתתף בסיור מודרך בעיר. זהו אוטובוס דו קומתי, שקומתו העליונה פתוחה לתצפית. בכל מושב יש אוזניות בהן אפשר לשמוע הסברים על האתרים השונים בכמה שפות (לא כולל עברית). שני אוטובוסים מסוג זה, האחד אדום והשני כחול, פועלים בשני מעגלים בעיר, כאשר בין המעגלים ישנן כמה נקודות חפיפה.

אפשר לקנות כרטיס ליום אחד או ליומיים, ואפשר לעלות ולרדת מהאוטובוסים בכל אחת מהתחנות המצוינות, ולהמשיך לאחר מכן באחד האוטובוסים הבאים שעוברים בתדירות של 20-10 דקות.

רכישת כרטיס מעניקה גם פנקס שוברי הנחה. את הכרטיסים אפשר לרכוש בלשכות התיירות, באוטובוס עצמו, בתחנות אוטובוסים מרכזיות ובאתר: www.tmb.cat.

הרכבל והפוניקולר: בחלקיה הגבוהים של העיר הותקנו אמצעי תחבורה מיוחדים שמובילים נוסעים לגבעות שמעל ברצלונה, ומהווים אטרקציה תיירותית בזכות עצמם. הרכבל (Telefèric) פועל בגבעת מונז'ואיק ועולה למצודה שבמרומי הגבעה. אפשר להגיע אליו באמצעות הפוניקולר (Funicular) היוצא מתחנת המטרוParallel (L-3 ירוק). קו אחר של הרכבל מופעל מנקודה אחרת על אותה גבעה לעבר הנמל, ואינו מומלץ לסובלים מפחד גבהים. החשמלית הכחולה (Tramvia Blau) היא קו קצר ויחיד המחבר בין תחנת שדרת טיבידאבו (Avinguda Tibidabo) לבין הפוניקולר שבו אפשר לעלות לפסגת טיבידאבו. קו פוניקולר אחר יוצא מתחנת פאו דל פוניקולר (Peu del Funicular) לשכונת ואיוידררה (Vallvidrera).

מוניות: אפשר לעצור מונית שצבעה שחור-צהוב ברחוב, להזמינה בטלפון או לגשת לתחנת מוניות. המחיר המינימלי לנסיעה הוא כשני יורו. כל המוניות מצוידות במונה והנהגים מקפידים להפעילו. יש תוספות מיוחדות למחיר במקרים שונים, כמו כניסה לנמלי הים והאוויר ותחנות הרכבת, הכנסת כבודה לתא המטען ובסופי שבוע לאחר חצות.

השכרת רכב: השכרת רכב בברצלונה כדאית רק אם בכוונתכם לצאת מהעיר. אפשר לשכור רכב בסניפים של חברות ההשכרה הבינלאומיות שנמצאים בנמל התעופה ובעיר, בהן Avis, Hertz, Europcar. במקביל, פועלות גם חברות מקומיות כמו National Atesa. אם בכוונתכם לשכור רכב, מומלץ לעשות זאת בארץ, טרם נסיעתכם. רישיון הנהיגה הישראלי תקף גם בספרד.

אופניים: בברצלונה תראו אלפי זוגות אופניים בצבעי אדום-לבן שמיועדים להשכרה בעשרות תחנות הפזורות ברחבי העיר. לרוע המזל, אופניים אלה מיועדים למקומיים בלבד ולא לתיירים. אך אל דאגה, יש גם חברות המשכירות אופניים לתיירים:

חברת Barceloneta Rent a Bike. לפרטים: www.barcelonarentabike.com; טל' 93-317-1970.

חברת Bike Rental Barcelona תשמח לספק לכם את האופניים למקום שבו תהיו ואף תשלח נציג לאסוף אותם בתום ההשכרה. לפרטים: www.bikerentalbarcelona.com או בטל' 655-057-666.

תוכלו גם להצטרף לסיור מודרך באנגלית על גבי אופניים בקבוצות של עד 20 רוכבים. לפרטים: www.barcelonabybike.com. כדי להצטרף לסיור יש להזמין מקום מראש בטל' 93-268-8107.

 
 
טיפים
כדאי לדעת שהדוכנים בכניסה לשוק לה בוקריה מיועדים בעיקר לתיירים (ולכן הם...
מכירות סוף העונה בברצלונה נקראות רבאשס (Rebaixes) בקטלאנית ורבאחס (Rebajas)...
יש מסעדה חלבית כשרה חדשה שנפתחה ממש 5 דקות מפלאסה קטלוניה . האוכל היה...