הרשמו עכשיו אפליקציית שיחור לסמארטפון - לאייפון ולאנדרואיד

היסטוריה

אזור הונג קונג, הנמצא בדרום סין, היה מיושב כבר מתקופת האבן, כפי שמעידים שרידים ארכיאולוגיים מלפני כ-30,000 שנה שנמצאו בו. בתקופת שושלת צ'ן (בין 221 לפנה"ס ל-206 לפנה"ס), הונג קונג סופחה לראשונה לקיסרות הסינית. בתקופה זו החלו להתפתח באזור שתי תעשיות חשובות ומרכזיות, שיפרחו וישגשגו בהונג קונג שנים רבות לאחר מכן - ייצור מלח ושליית פנינים. תעשיית הפנינים פרחה במיוחד תחת שלטון שושלת מינג, בין השנים 917 ל-971 לספירה. 
בתחילת המאה ה-12 לספירה הייתה הונג קונג מיושבת, אם כי בדלילות מסוימת, על ידי חמישה שבטים סיניים מרכזיים - האו, טאנג, ליו, מאן ופאנג. בשנת 1276, ראשי שושלת סונג ברחו מפני הפלישה המונגולית בסין והגיעו להונג קונג, משפחת המלוכה קבעה את מקום מושבה בלאנתאו, ולאחר מכן בקאולון. בתקופת השלטון המונגולי בסין  הצטרפו לאוכלוסייה המקומית פליטים רבים מצפון המדינה, שנמלטו מהמלחמות והבצורת. כפרים מוקפים חומה הפכו לצורת התיישבות נפוצה, שנועדה לספק הגנה לתושבים ושרידים מרתקים מהם נותרו עד היום, בעיקר בטריטוריות החדשות.
המערב החל לגלות עניין רב בהונג קונג במאות ה-15 וה-16, בעקבות המסחר המשגשג עם סין, ובעיקר המסחר בתה ובמשי. סוחרים אירופאים מצאו באזור נמל בטוח, שחיבר בינם לבין המזרח. אף על פי שהפורטוגזים היו הראשונים להגיע לאזור (הם הקימו בסיס מסחר במקאו כבר בשנת 1557), האימפריה הבריטית היא זו ששלטה בנתיבי המסחר, ומשום כך היוותה גורם כלכלי חשוב בפיתוח האזור.
סין המשיכה לייצא סחורות איכותיות למערב, הן נהנו מביקוש גבוה וייצרו עבור הסוחרים המערביים רווחים נאים. עם זאת, המערב התקשה לייצא סחורות אל הממלכה הסינית, שכן תושביה לא גילו עניין מיוחד בתוצרת זרה. בשנת 1714, חברת המסחר הבריטית The British East India Company התבססה בהונג קונג והחלה ביבוא לא חוקי של מוצר שהפך עד מהרה לפופולארי ביותר בקרב האוכלוסייה המקומית - האופיום. התמכרותם של תושבים סיניים רבים לאופיום הביאה לכדי איסור שהטילה ממשלת סין על ייבוא הסם, ולבסוף גרמה גם לשתי מלחמות בין סין למדינות המערב - מלחמת האופיום הראשונה (1842-1839) ומלחמת האופיום השנייה (1860-1856). 
סין נחלה הפסדים כואבים בשתי המלחמות. כחלק מ"הסכם נאנקינג" שנחתם בתום המלחמה הראשונה, סין נאלצה להעביר את האי הונג קונג לרשות האימפריה הבריטית. לאחר מלחמת האופיום השנייה נאלצה סין לוותר גם על קאולון, ומאוחר יותר, בשנת 1898, גם על הטריטוריות החדשות, שהוחכרו לבריטים לתקופה של 99 שנים. 
שנות השלטון הבריטי הביאו לתנופת פיתוח של המושבה: בשנת 1864 הוקם כאן בנק הונג קונג-שנגחאי, שכיום הוא אחד הבנקים המובילים העולם (HSBC Bank), במקביל הוקמה באזור תשתית תחבורה מקיפה ומסילות ברזל שעזרו לבסס את נמל ויקטוריה כנמל מרכזי וחשוב. שיעור התושבים גדל בהתמדה - בשנת 1850 התגוררו כאן כ-32,000 תושבים, ובשנת 1900 כבר התגוררו כאן קרוב ל-260,000 תושבים. חשוב לציין, עם זאת, שבחלק מהאזורים במערב האי הונג קונג הממשל הבריטי לא אפשר מגורים של תושבים סיניים.
בשנת 1914, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, ברחו מהמושבה כ-60,000 תושבים סיניים. עם תום המלחמה הונג קונג נהנתה מפריחה כלכלית מחודשת. בשנת 1937 יפן פלשה לסין ותושבים רבים ברחו ממנה אל הונג קונג. בשנת 1941, כשנתיים אל תוך מלחמת העולם השנייה, כחלק ממתקפה כוללת, וכשמונה שעות בלבד לאחר המתקפה על פרל הארבור, יפן כבשה את הונג קונג. עד תום המלחמה התושבים המקומיים סבלו מרעב וממחסור, תושבים סיניים רבים נאנסו ונרצחו ותושבי המושבה ממוצא מערבי נכלאו ונאסרו. עם תום המלחמה, ב-1945, שוחררה הונג קונג בידי כוחות סיניים וכוחות מערביים.
המהפכה הקומוניסטית בסין בראשית שנות החמישים השפיעה בעקיפין גם על הונג קונג, שעדיין הייתה תחת שלטון בריטי. מהגרים רבים הגיעו לכאן מסין, והציבו אתגרים לוגיסטיים בפני הממשל המקומי, אך גם סיפקו כוח עבודה זול שהיה נחוץ מאוד למאמצי השיקום לאחר שנות המלחמה. בשנים אלו החלו להיבנות רבי הקומות בהונג קונג, שמאוחר יותר הפכו לגורדי השחקים המעטרים כיום את קו הרקיע המפורסם. בשנות החמישים מתחילה להתפתח גם תעשיית הקולנוע המקומי, שתהפוך ברבות השנים למוקד של גאווה לאומית.
שנות השישים של המאה העשרים עמדו בסימן פיתוח כלכלי מואץ, עם תחילת שגשוג תעשיית האלקטרוניקה המקומית. בשנות השבעים הממשל המקומי החל להקים בהונג קונג פארקים רבים ושמורות טבע, והם מטופחים בקפידה עד היום. בנוסף, מפעלים מקומיים רבים עברו מהונג קונג לסין, מה שהביא להוזלת עלויות הייצור ולפריחה כלכלית והונג קונג החלה להתבסס כמעצמת מסחר ותיירות. רמת החיים ויוקר המחייה עלו שניהם ושוב נבנו כאן רבי קומות רבים עבור מעמד הביניים המתרחב. 
לאחר רפורמות כלכליות בסין בתחילת שנות השמונים, החל משא ומתן בין ממשלת סין לבין ממשלת בריטניה, בראשות מרגרט ת'אצ'ר, בנוגע לעתידה של הונג קונג. לבסוף הוחלט שהעיר תעבור לידי שליטה סינית, אך תמשיך ותקיים את השיטות הכלכליות והמשפטיות המערביות שהיו קיימות בה. העברת השלטון התבצעה ב-1997, ומאז ועד היום הונג קונג חיה תחת שלטון סין, ומיישמת בהצלחה את הסיסמא "מדינה אחת, שתי שיטות" - היא נתפסת כחלק אינטגראלי מסין העממית, אך נהנית מעצמאות בכל הנוגע לכלכלה ומשפט. 
 
 
 
טיפים
אין מע"מ בהונג קונג ולכן גם אין החזרי מיסים
בהונג קונג אסור לפספס את האפליקציה המדהימה של המטרו - Mtr Mobile....
סניף חב"ד המקומי נמצא ב- Macdonnell Road 7-9 Hoover Court 1st Floor, טל'...