www.shichor.co.il

ונציה, המכונה "לבו של הים האדריאטי", התפרסמה הודות למיקומה על המים, ולהיותה משכן לאוצרות אמנות ולארכיטקטורה ייחודית. העיר מציעה שילוב שמעט ערים יכולות להתחרות בו, אם בכלל, של אדריכלות מרהיבה, יצירות אמנות חשובות, שיט בגונדולות רומנטיות ושפע של אירועי תרבות. לא לשווא היא הציתה את דמיונם של סופרים ומשוררים רבים, ומושכת מדי שנה לסמטאותיה הצרות ולמבוך תעלותיה כ-20 מיליון תיירים, המגלים את מסתרי כנסיותיה וכיכרותיה הקטנות.לישיבתה של ונציה על המים גם צדדים פחות מושכים. מערכת הביוב העירונית הסוררת, הצפות חוזרות ונשנות וניחוח סירות מנועי הדיזל שבשימוש המקומיים, המותירים את הגונדולות לתיירים תמימים, תורמים אף הם לאווירה בעיר. הוסיפו לכל אלו את עלות שינוע הסחורות בתחבורה הימית, המייקרת את השהות בעיר באופן ניכר, ואת גדודי התיירים המציפים את שטח העיר המצומצם וקיבלתם מלכודת תיירים נאה. אך נראה כי על אף כל אלו ואולי דווקא בגללם, גם הבררניים שבתיירי העולם לא עומדים בהילה של העיר: ונציה מסרבת בתוקף להתאים לקטגוריה של עוד עיר "יפה ופסטורלית" באיטליה וזה מקור קסמה. 
העיר ממוקמת בלגונה שבה נשפך הנהר פוֹ אל הים האדריאטי, ובמרכזה  כ-118 איים המופרדים זה מזה בכ-170 תעלות מים. את האי הראשי של ונציה, ריאלטו, חוצה הקאנאל גראנדה, התעלה הראשית של העיר, שאורכה כ-3.8 קילומטרים וצורתה כצורת האות S הפוכה. מתעלה זו אפשר להגיע בקלות לרוב מוקדי המשיכה התיירותיים של ונציה, שרובם נמצאים בסמיכות יחסית זה לזה. מקבילה לה תעלה נוספת, רחבה בהרבה, הנקראת קאנאלה לה ג'ודקה ומשמשת כעורק תחבורה מרכזי נוסף. 


 , על סוללות התיירים הרבים והיונים הרבות עוד יותר שפוקדות אותה, היא הכיכר הגדולה והחשובה ביותר בוונציה. המבנים שבשטחה הם עדות לכוחה הכלכלי והפוליטי של רפובליקת ונציה בימי עבר. הכיכר היא אכסנייתו של הגותי היפהפה ששימש, בין השאר, כמקום מושבם של שליטי ונציה במשך מאות שנים.גם , מהכנסיות המרהיבות באיטליה, ניצבת בכיכר. בפינה הצפונית-מערבית של הכיכר עומד , שנועד להפגין בפני סוחרים ששטו לאורך התעלה את עוצמתה של ונציה, ומולו ממוקם המתבלט בגובהו מעל כל בנייני ונציה ושממנו תוכלו להשקיף על שאר פלאי העיר.  
אתרי העיר כמו פיאצה סן מרקו, ארמון הדוג'ה ו ידועים כולם בזכות עצמם, אבל גם משמשים תפאורה נאה לכמה מאירועי התרבות המפורסמים בעולם. פסטיבל הקולנוע של ונציה, למשל, נחשב כבר שבעים שנה למוסד המגדיר מהו קולנוע איכותי. גם תערוכות הביאנלה לארכיטקטורה ולאמנות מעצבות את סדר היום התרבותי, ומושכות אליהן אלפי מבקרים מרחבי העולם. קרוב לוודאי כי האירוע בעל הזיקה ההיסטורית המובהקת ביותר לעיר הוא קרנבל המסכות, המתקיים בה מדי פברואר. הקרנבל הפרוע, המשתלט על העיר למשך כשבועיים מאז 1094, נחשב לאחד מהסמלים הבולטים של התרבות ההדוניסטית שפשטה בעיר בתקופת הרנסנס. 

 
חובבי אמנות אדוקים לא ידעו שובע בעיר, גם אם לא יגיעו בתקופת הביאנלה לאמנות. ב מוצג אוסף מרשים של אמנות ונציאנית מהתקופה הביזנטית והגותית ועד למאה ה-18. בעיר גם כמה מוזיאונים המוקדשים לעבודות של עתות מודרניות יותר. אוסף בעיר עומד בשורה אחת עם אוספי האמנות המודרנית הבינלאומיים וכדאי לבקר בו ולו בשל החצר המקסימה שלו. גם על קירות הארמון המפואר תלויות עבודות של אמנים ידועי שם כמו גוסטב קלימט וחואן מירו.
הנפש היהודית מצאה את מקומה גם בוונציה, שבה לפני כ-500 שנה שגשגה אחת הקהילות היהודיות הידועות. על אף האיסורים השונים שהוטלו על הקהילה, כבר החל מהמאה החמישית,  במאות ה-16 וה-17 התפתח באזור מרקם חיים עשיר. בכיכר הגטו החדש פועל מוזיאו אבראיקו שמוצגיו מתעדים את חיי הקהילה. משני צידיו של המוזיאון ניצבים לא פחות מחמישה בתי כנסת עתיקים ששירתו את תושבי הגטו. על הקיר הסמוך לכיכר המרכזית של הגטו ניצבת כיום אנדרטה לזכר יהודי ונציה שנרצחו בשואה. 
אם תרגישו שאתם צריכים לצאת אל מחוץ לסמטאותיה הצרות של העיר, תוכלו להרחיק ל, הנמצאת על אי מול פיאצת סן מרקו. מראש מגדל הפעמונים של הבזיליקה נשקפת תצפית יפה על ונציה והלגונה שמסביבה. אם תרצו להרחיק עוד יותר, לטיול של חצי יום או אפילו יום, תוכלו לבקר באיי הלגונה הוונציאנית כמו , ו. תעשיית הזכוכית שפועלת מאז המאה ה-13 במוראנו, הפופולרי שבין האיים, זיכתה את האי בתהילת עולם בימי עבר. אם מוראנו הוא אי הזכוכית אז בוראנו הוא אי התחרה, תעשייה נוספת שקרוב לוודאי כי ימיה ספורים. האי מפורסם גם בצבעים העזים של חזיתות בתי תושביו. באי לידו המוגדר כחוף הרשמי של ונציה, ונחשב לאי היוקרתי ביותר מבין איי הלגונה, תוכלו לספוג קרני שמש לצד עשירי האזור.  
בעשורים האחרונים ניכרת מגמת ירידה עקבית במספר תושבי ונציה, שאף מעוררת חשש רב בקרב פרנסי העיר. מחירי הדירות המאמירים, יוקר המחייה וקשיי התחבורה האיצו את ההגירה השלילית מהעיר באופן משמעותי, וכיום מתגוררים במרכז ההיסטורי שלה כ-60 אלף תושבים בלבד, ובוונציה כולה רק כ-270 אלף תושבים. חוקרים מעריכים כי אם תימשך מגמה זו, תתרוקן העיר מתושביה כמעט לגמרי בעשורים הקרובים. קושי נוסף המאיים על עתידה של העיר הוא שקיעתה המואצת, שהתגברה במהלך השנים ככל שהעיר וכובד משקלה הלכו וגדלו. כל שנותר לקוות הוא כי נסיבות אלו לא יותירו יום אחד את ונציה כחלום רחוק עבור מיליוני התיירים הנאמנים, המגיעים לעיר במשך כל חודשי השנה.