הרשמו עכשיו אפליקציית שיחור לסמארטפון - לאייפון ולאנדרואיד

היסטוריה

ונציה הוקמה במאה החמישית ואוכלסה, עד המאה השמינית, על ידי פליטים שברחו מאימת השבטים ההונים, הגותיים, והברברים שתקפו שוב ושוב ערים רומיות. בתחילת דרכה הייתה ונציה חלק מהאימפריה הביזנטית; תושבי האיים הקימו מעיין פדרציה וכל אי בחר נציג שייצג את תושביו ברשות הביזנטית המרכזית ברוונה (Ravenna). במאה ה-7 האימפריה הביזנטית החלה להיחלש, ובמקביל תושבי האיים הצליחו להתאחד בהצלחה כנגד אויב משותף מצפון (בנו של קרל הגדול) שאיים בפלישה, תושבי ונציה החליטו לנצל את שעת הכושר, ובשנת 697  אוחדו כל האיים לרפובליקה אחת, שבראשה עמד דוג'ה נבחר (דוכס), שליט ונציה. 
הייתה זו תקופה של פריחה כלכלית עבור ונציה, היא הצטרפה למסעות הצלב (למרות שהמשיכה לסחור עם מנהיגים מוסלמיים) וצברה כוח ומעמד. מעמדה התחזק עוד יותר כשבשנת 828 הגיעו לעיר שרידיו של פטרון העיר, מרקוס הקדוש, לאחר שנגנבו מאלכסנדריה על ידי סוחרים ונציאנים. מרקוס הקדוש נקבר בבזיליקת סן מרקו שנבנתה במיוחד למטרה זו ליד ארמון הדוג'ים. 
מהמאה ה- 13 ואילך ונציה צוברת עוצמה כלכלית וצבאית, ברשותה הצי החזק ביותר באזור והיא כובשת שטחים ברחבי הים התיכון, ביניהם קפריסין וכריתים, כמו גם מחוזות איטלקיים סמוכים כמו ורונה ופדובה. הכיבושים של עמים ותרבויות רחוקות הפכו את ונציה לעיר קוסמופוליטית. ארמנים, טורקים, יוונים וגרמנים חיו בשכנות לאורך התעלה הגדולה, וגם הקהילה היהודית שנרדפה במקומות אחרים באירופה מצאה פה מקלט למגורים ועבודה. ריבוי התרבויות השפיע על חיי התרבות והאדריכלות בעיר. העיר התמלאה במוזאיקות מוזהבות, בדי משי יובאו אליה וריח קטורת עלה ממרפסות הבתים. היה זה טור הזהב של ונציה והוא נמשך עד אמצע המאה ה- 15 לערך. אך שינויים עולמים הביאו אט אט לדעיכתה של העיר: נפילתה של קונסטנטינופול בשנת 1453 אפשרה לטורקים גישה לים האדריאטי ו-ונציה איבדה שטחים בים התיכון לטובת הטורקים. גילוי אמריקה בשנת 1492, פתח לעולם נתיבי סחר חדשים , והביא לשגשוג של מדינות ספרד ופורטוגל על חשבון ונציה. בשנת 1498 מגלה הארצות הפורטוגזי Vasco da Gama פתח נתיב מסחר לאסיה דרך כף התקווה הטובה, מה שהותיר את ונציה שוב מאחור. אולם במאות ה- 17 וה- 18 התיירים ובני האצולה מגלים את ונציה כעיר ליברלית, מקור בלתי נלאה לתרבות ואומנות, צבעים וריחות אקזוטיים. העיר הפכה למקום הבילוי המועדף על אצולת אירופה, שערכו בה נשפים וקרנבלים והימרו בבתי הקזינו הרבים שמילאו אותה. 
בשנת 1797 העיר, שנחלשה על ידי מגיפות ומספר תושביה ירד ל- 100,000 איש, נכבשת על ידי נפוליאון ללא קרב, כשמועצת העיר מצביעה על העברת כל סמכויותיה לידיו. נפוליאון מכניס בעיר שינויים רבים: הוא הורס כנסיות, מעצב מחדש את כיכר סנט מרקו, משחרר את יהודי העיר מהגטו בו נאלצו לחיות ועוד. בשנים שאחר כך ה"בעלות" על העיר עברה כמה פעמים בין הצרפתים לאוסטרים, עד שבסופו של דבר ונציה הצטרפה לאיטליה המאוחדת בשנת 1866. 
במאה העשרים ונציה כבר לא זוהרת כמו פעם: נבנים בה מפעלים, מוסוליני בונה גשר המחבר אותה עם היבשה ויהודי ונציה, כמו שאר יהודי איטליה, גורשו מהעיר (1943-4). 
בשנים שאחרי המלחמה ונציה חווה ירידה מסיבית במספר התושבים והיא מגיעה לשפל של 60,000 תושבים בלבד. בשנת 1966 פקד את העיר שיטפון חמור שהציף כ- 16,000 בתים ואיים להרוס 1400 שנים של היסטוריה. גל של מתנדבים מכול רחבי העולם זרם לעיר וסייע בעבודות השיקום. כיום העיר מונה כ- 60,000 תושבים, מיעוט לעומת המוני התיירים שפוקדים אותה כל שנה. עדיין מתקיימים פה ירידים ופסטיבלים היסטוריים, הבולט שבהם הוא פסטיבל המסכות הידוע של העיר. 
 
 
 
טיפים
כדאי לדעת כי ישראלים שאינם תושבי האיחוד האירופי זכאים לפטור ממס ערך מוסף...
אם דמיינתם את עצמכם מאכילים יונים בכיכר העיר המרכזית, דעו שלא ניתן לעשות...
איך מגיעים: יש לנסוע באוטוסטראדת A4 לוונציה.– זה לוקח כשעתיים וחצי...