תחבורה

בשל תנאיה המיוחדים של ונציה, מובן שלא ניתן להתנייד בתוכה ברכב פרטי. אם אתם מתכננים לבקר בוונציה בהמשך לטיולכם ברכב, החנו את הרכב באחד החניונים הסמוכים לעיר (פיאצלה רומא או טרונקטו) והגיעו אל מרכז העיר בתחבורה הציבורית המקובלת – אוטובוסירה המכוּנה ואפורטו (Vaporetto). 
 
באוטובוס שט (ואפורטו – Vaporetto): המבנה הייחודי של ונציה, שבעטיו מוגבלות דרכי התנועה בעיר, הפך את שירות האוטובוס השט של ונציה לכלי תחבורה נפוץ ויעיל ביותר. השירות מופעל באמצעות החברה הממשלתית ACTV, ולצדו פועלים כלי תחבורה שטים שמפעילות חברות פרטיות. קווי הוואפורטו החשובים ביותר עבור התיירים הם 1 ו-2, השטים לאורך הקאנאל גראנדה (Canal Grande) וחולפים על פני רוב המוזיאונים, הכנסיות והאתרים החשובים בעיר, או לידם. עם זאת, יש להביא בחשבון כי השיט איטי, ובחודשי הקיץ הקווים עמוסים מאוד. הנסיעה בוואפורטו יקרה, ומומלץ שלא לקנות כרטיס לשימוש חד פעמי, אלא כזה שתקף ל-12 שעות או ל-24 שעות. אפשר לקנות את הכרטיס בכל לשכות התיירות וכן בדוכנים שליד הרציפים. הכרטיס הוא אלקטרוני, ויש להצמידו למכונה שבכניסה לרציף לפני כל עלייה לוואפורטו (אור ירוק שיידלק יאשר שהכרטיס נקרא על ידי המערכת), אחרת תסתכנו בקנס כבד.
 
בגונדולות: אחת החוויות האולטימטיביות בוונציה היא שיט בגונדולה (ורצוי שבעל הגונדולה  יהיה גונדולייר מקצועי שמפליא בשירת סרנדות ושירי "ברקרולה" מסורתיים). אמנם, מדובר בחוויה תיירותית שחוקה ויקרה למדי, אך היא תיזכר לנצח, ותלהיב במיוחד ילדים. הגונדולות יוצאות מדי יום מאזור פיאצה סן מרקו, מגשר הריאלטו, מהרציף שליד מלון הפאר דניאלי (Danieli) שעל המזח ריבה דלי סקייאבוני (Riva degli Schiavoni) ומהתחנות S. Toma’ ו=S. Maria del Giglio. הקפידו להשוות מחירים לפני שתבחרו באחד מסיורי הגונדולות בעיר.
 
ברגל: רוב האטרקציות של ונציה מרוכזות בשטח קטן למדי, ותוכלו להגיע מאתר לאתר בהליכה קלה וקצרה יחסית. עם זאת, יש לזכור שוונציה היא מבוך של סמטאות, כיכרות, תעלות זעירות וגשרים עתיקים, וקל ללכת בה לאיבוד. אם הזמן לא דוחק לכם – שלבו הליכה ברגל עם שיט  מאתר לאתר; אם עומד לרשותכם רק יום אחד בוונציה, העדיפו את שירותי הוואפורטו, כדי לא לבזבז זמן יקר.
 
 
 
טיפים
כדאי לדעת כי ישראלים שאינם תושבי האיחוד האירופי זכאים לפטור ממס ערך מוסף...
אם דמיינתם את עצמכם מאכילים יונים בכיכר העיר המרכזית, דעו שלא ניתן לעשות...
איך מגיעים: יש לנסוע באוטוסטראדת A4 לוונציה.– זה לוקח כשעתיים וחצי...