הרשמו עכשיו אפליקציית שיחור לסמארטפון - לאייפון ולאנדרואיד

היסטוריה

שמה של ז'נבה מוזכר לראשונה בתיאור של עיר גבול מבוצרת שהתגוננה מפני שבט קלטי בשם  Helvetii בשנת 121 לפני הספירה.  ב- 58 לפני הספירה יוליוס קיסר צירף את ז'נבה לאימפריה הרומית כשהקים בה מחנה בה והגדיל אותה באופן משמעותי. עם הופעתה של הנצרות הייתה העיר למקום מושבו של הבישוף, ובתקופת ימי הביניים הפכה לעיר מסחר חשובה. עקב מיקומה האסטרטגי היא היתה יעד חוזר ונשנה לכיבושים של צבאות זרים, השלטון בה החליף ידיים מספר פעמים, עד שבסופו של דבר הכריזה על על עצמה כרפובליקה עצמאית בשנת 1535. העצמאות הושגה באופן סופי בשנת 1602 לאחר שאנשי ז'נבה הצליחו להדוף ניסיון כיבוש אחרון של דוכס סבוי. 
במאה ה- 16 התרחש פיצול בעולם הנצרות עקב עלייתם של הוגים ומנהיגים כגון מרטין לותר, ג'ון קלווין ופרוטוסטנטים מוקדמים נוספים. הרפורמציה הפרוטסטנטית היתה תוצאה של דחייה של הדוקטרינות, הטקסים והמבנה הכנסייתי של הכנסיה הקתולית ויצירתו של זרם חדש בנצרות, הזרם הפרוטסטנטי. 
בשנת 1523 נמלט לז'נבה מצרפת אחד הפליטים הפרוטסטנטים הראשונים, שנדרף על ידי הכנסייה הקתולית. עד מהרה התיאולוגיה הפרוטסטנטית החדשה הפכה פופולרית מאד בעיר, כשחלקים גדולים מהאוכלוסיה ביקשו להתנתק מהאפיפיורות וכוחה של הכנסיה הקתולית בעיר נחלש. לא חלף זמן רב וז'נבה הפכה לעיר מקלט לפרוטסטנטים נרדפים מכל רחבי יבשת אירופה. הפליטים נמשכו לתורתם של ג'ון קלוין, ג'ון נוקס ותאודור דה בז ועד מהרה עלה מספר הפליטים השוהים בה באופן כה חד עד שהיא זכתה לכינוי "רומא הפרוטסטנטית", ואכן ב- 1536 ז'נבה הכריזה על עצמה כעיר פרוטסטנטית באקט של שבועת אמונים ציבורית של כלל תושבי העיר לדת הלותרנית. בהחלט ניתן לומר כי ז'נבה מילאה תפקיד היסטורי בהתפשטות העולמית של המהפכה הפרוטסטנטית. בנוסף לשינוי בהשתייכות הדתית, ז'נבה הפכה במאה ה -16 גם לסוג של מדינת רווחה" בשנת 1535 הוקם בה בית חולים ציבורי על ידי העשיר הפרוטסטנטי קלוד סלומון, ומערכת חינוך מרכזית הוקמה בשיתוף פעולה עם ג'ון קלווין.
בתקופה זו הגיעו אל העיר הגלים הראשונים של שענים, תכשיטנים, ובעלי מלאכה אחרים שיהפכו עד מהרה את  ז'נבה למפורסמת בכל העולם בשל בעלי המלאכה שבה. 
במהלך המאות הבאות משכה אליה ז'נבה אריסטוקרטים עשירים רבים שהקימו אחוזות גדולות ברחבי העיר; וולטר, ז'אן ז'אק רוסו ופילוסופים ואמנים אחרים התיישבו בה אף הם, והוסיפו לעיר עוד נדבך תרבותי חשוב. 
ב- 12 בספטמבר 1814 הצטרפה ז'נבה לקונפדרציה של שוויץ ועד מהרה גדלה והפכה למרכז בנקאות  ולמובילת המהפכה התעשייתית באירופה. 
לקראת סוף המאה, בשנת 1864, ייסד בה הנרי דאנאנט את הצלב האדום והניח את היסודות לתפיסה המודרנית של העיר כמרכז בינלאומי לזכויות האדם. האסיפה הראשונה של חבר הלאומים התקיימה בה בשנת 1920 ופתיחת המטה האירופאי של ארגון האומות המאוחדות בה התקיימה בשנת 1946.
היום ז'נבה היא תוצר של ההיסטוריה שלה, עיר קוסמופוליטית עם ההשפעות תרבותיות מגוונות וכזו הנותנת מקלט של שלום המשמש כמודל לשאר העולם.
 
 
טיפים
כל יום מתחילת מאי ועד סוף אוקטובר ניתן להשאיל זוגות אופניים ללא תשלום,...
בשדה התעופה בג'נבה ניתן לשחרר עגלות למזוודות רק באמצעות מטבע מקומי. במקום...
כדאי לדעת כי תיירים זכאים לפטור ממס ערך מוסף על הקניות שהם עורכים. לפרטים...