הרשמו עכשיו אפליקציית שיחור לסמארטפון - לאייפון ולאנדרואיד

היסטוריה

בשנת 1615 הגיע לטורונטו הצרפתי Samuel de Champlain שהקים זה מכבר מושבה בקוויבק, אך רק בשנת 1720 הצליחו הצרפתים להקים במקום יישוב קבע ומיסיון שניסה להמיר את דתם של התושבים האינדיאנים, ועסק בסחר בפרוות. בשנת 1750 בנו הצרפתים מספר מבצרים, בניהם מבצר שידוע כיום בשם "מבצר טורונטו". בשנת 1763, לאחר שנים של עוינות בין הבריטים לצרפתים, הבריטים השתלטו על טורונטו. במהלך המהפכה האמריקאית, נאמנים של הכתר הבריטי נמלטו מארה"ב לקנדה והתיישבו באזור טורונטו. בשנת 1793 הבריטים מכניעים את הצרפתים סופית  וג'והן גרייבס, סגן המושל החדש של קנדה עילית מקים במקום את מבצר יורק ואגב כך משנה את שם העיר מ"טורונטו" ("מקום מפגש" בשפת הילידים) ל"יורק" על שם הדוכס מיורק. יורק הופכת להיות עיר הבירה של קנדה עילית. 
בשנת 1813 האמריקאים פלשו לטורונטו, הגיעו עד מבצר יורק, גברו על הכוחות הבריטים, בזזו וזרעו הרס במקום. לאחר שישה ימים בלבד הם חזרו למטה הפוליטי של ארה"ב בוושינגטון כשבעקבותיהם כוחות בריטים המבקשים נקמה. הנקמה לא איחרה לבוא בדמות ניסיון הצתה של הבית הלבן (לכאורה מכאן נבע שמו של "הבית הלבן", מהצבע הלבן שבא להסתיר את סימני השריפה). בשנת 1814 נחתם הסכם לסיום פעולות האיבה בין ארצות הברית וקנדה. במהלך המאה ה- 18 העיר יורק צמחה וגדלה, מהגרים רבים מבריטניה ואירלנד הגיעו אליה והיא הפכה לכרך משמעותי ושמה המקורי הוחזר לה. השקט לא נשמר לזמן רב כשבשנת 1834 ויליאם ליון מקנזי נבחר לכהן כראש עיריית טורונטו הראשון ומכריז מרד כנגד המשפחות החזקות בעיר. המרד היה קצר וברוטלי, שותפיו של מקנזי נורו או נתלו והוא עצמו יצא לגלות זמנית בארה"ב. המאה ה- 19 עברה על טורונטו בשלווה יחסית, העיר חוברה לחשמל, נפתחו בה חנויות כולבו ונערכו בה תערוכות. בשנת 1904 השתוללה בעיר שריפה קשה שמחקה 100 מבנים, אך העיר התאוששה. 
בתקופה זו נחקקו חוקי מוסר נוקשים בעקבותיהם נודעה טורונטו כ"טורונטו הטובה", בין החוקים: איסור על מכירת אלכוהול, איסור על שכירת סוס בימי ראשון, נעילת גנים ציבורים לשימוש הציבור ואפילו חנויות כולבו נדרשו להסיט את הווילונות כדי למנוע מאנשים לבזבז את זמנם על "סיבוב חלונות ראווה". מרבית החוקים הללו היו קיימים על הנייר עד שנות החמישים של המאה הקודמת. בשנות העשרים ידעה העיר שגשוג כלכלי שנקטע עם המשבר הכלכלי העולמי ועוינות נגד מהגרים הפכה להיות דבר שבשגרה: נאסר על מהגרים ממוצא סיני להגר לעיר, נערכו הפגנות אנטישמיות, ובמהלך מלחמת העולם השנייה קנדה כלאה תושבים ממוצא יפני במחנות. עם תום מלחמת העולם השנייה טורונטו עשתה כל שביכולתה כדי למחוק מעל דפי ההיסטוריה את התקופה האפלה הזו. לאחר המלחמה הגיע לעיר זרם רב של מהגרים ממזרח אירופה ומאסיה, מה שהפך אותה לעיר הגדולה ביותר בקנדה. בשנת 1998 סופחו לעיר חמישה מפרבריה, מה שהפך אותה לעיר הרביעית בגודלה בצפון אמריקה. כיום העיר מורכבת מערב רב של מהגרים ותרבויות והיא נחשבת לעיר קוסמופוליטית ומודרנית, גם אם מעט "מרובעת".
 
 
טיפים
לחובבי הספרות והטבע מביניכם אני אמליץ על מוזיאון אן מגרין גייבלס שבאי הנסיך...
כדאי לדעת כי תיירים מחוץ למדינה זכאים לפטור ממס ערך מוסף על הקניות שהם...
"The Jewish Family Library" נמצא ברחוב 44 Edinburgh Drive, טל' 416-916-7202. לפרטים...