מסלולי טיול יומיים
מסלולי שיחור כוללים את האתרים המעניינים ביותר באזורים השונים של העיר. הם נבנו ותוכננו על ידי מומחי התיירות המקומיים שלנו ומותאמים במיוחד לתייר הישראלי. שלא כמו המסלולים האישיים, מסלולי שיחור כוללים גם רקע היסטורי ותוכן עשיר עם הסברים מפורטים.

ציוני דרך: בעקבות המנהיגים הציוניים הגדולים

 1. מספר פריטים: 9
 2. אורך בק"מ: 15.7

 1. אתרי דת והיסטוריה
  בית נחום סוקולוב 
  בית נחום סוקולוב
  סוג: אתרים נוספים
  אזור: צפון מערב
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  נחום סוקולוב חי ועבד בבית זה משנת 1921 ועד למותו ב-1936. במהלך תקופה זו כיהן כיושב ראש ההנהלה הציונית ומאוחר יותר (החל מ-1932) כנשיא ההסתדרות הציונית העולמית. בנוסף עסק סוקולוב בכתיבה ובשתדלתנות למען התנועה הציונית. את ביתו כינה "הצפירה", על שם העיתון הציוני-עברי אותו ערך והוציא לאור. לאחר מותו הועלו עצמותיו של סוקולוב לישראל, ונקברו בהר הרצל. על שמו נקראים יישובים ורחובות רבים בארץ, וכן...

  לעמוד הפריט
  • 43 Compayne Gardens
  • ברכבת התחתית - קו Jubilee או קו Metropolitan לתחנת Finchley Road
 2. אתרי דת והיסטוריה
  ויצו בריטניה
  Wizo Uk
  ויצו בריטניה
  סוג: אתרים נוספים
  אזור: צפון מערב
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  ארגון הנשים הציוניות העולמי, WIZO, הוקם בלונדון ב-1920 בידי קבוצה של נשים, בהן ורה וייצמן (רעייתו של חיים וייצמן) ורבקה זיו (מבעלי "מרקס אנד ספנסר"). לארגון היו שתי מטרות: להגביר את הקול הנשי ואת השוויון בתוך התנועה הציונית (בדומה לתנועות שוויון אחרות באותה תקופה שקראו למתן זכות בחירה לנשים) ולסייע לנשים יהודיות בארץ ישראל ומחוצה לה. עד מהרה התפשטה פעילות הארגון ברחבי העולם. בבניין הנוכחי...

  לעמוד הפריט
  • 108-110 Finchley Rd
  • 020-731-99169
  • ברכבת - קווים Jubilee ו-Metroplitan לתחנת Finchley Road
 3. מסעדות
  Harry Morgan
  Harry Morgan
  סוג: מסעדות
  אזור: צפון מערב
  מחיר: בינוני
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  אוכל יהודי ביתי טיפוסי (מרק עוף עם אטריות למשל), אפשר לאכול במקום או להזמין ולקחת. יש אפשרות לקנות מצרכים כשרים במעדנייה הצמודה. מעדניות נוספות נמצאות בקומפלקס של הרודס ובמרכז הקניות בברנט קרוס. 

  לעמוד הפריט
  • א' 22:30-10:00, ב'-ו' 22:30-9:00, שבת 22:30-10:00
  • 31 St John's Wood High Street
  • 44-207-722-1869
  • ברכבת התחתית - קו Jubilee לתחנת St. John's Wood
 4. אתרי דת והיסטוריה
  בית דוד בן גוריון
  בית דוד בן גוריון
  סוג: אתרים נוספים
  אזור: צפון מערב
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  דוד בן גוריון התגורר בבית זה במשך כשנתיים לאחר מלחמת העולם הראשונה. לאחר מכן שהה בעיר תקופות ארוכות גם באמצע שנות ה-30. בהתאם לאופיו, גם אחרי שהפך לבכיר במנגנונים הציוניים, המשיך להשתמש ברכבת התחתית ולקיים אורח חיים צנוע. שכונת מיידה וייל נחשבה באותה תקופה ל"שכונה יהודית", ובמרכזה בית הכנסת הספרדי-פורטוגזי על Ashworth Road, במרחק הליכה מביתו של בן גוריון. על קיר הבית נקבע שלט זיכרון ב-1986.

  לעמוד הפריט
  • 75 Warrington Crescent
  • ברכבת התחתית - קו Bakerloo לתחנת Warwick Avenue
 5. מסעדות
  Reubens
  Reubens
  סוג: מסעדות
  אזור: ווסטמינסטר
  מחיר: בינוני
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  אחת המסעדות הכשרות הבודדות הממוקמות מחוץ לשכונות היהודיות בצפון לונדון. הפיקוח על הכשרות בידי The Sepharadi Kashrut Authority האוכל יהודי מזרח אירופי טיפוסי. מנת השף היא מרק עוף עם קניידלך. המחירים סבירים מאוד.

  לעמוד הפריט
  • א'-ה' 22:00-11:30, ו' 18:30-11:30, שבת סגור
  • 79 Baker Street
  • 44-207-486-0035
  • ברכבת התחתית - קווים  Bakerloo, Circle, Hammersmith&City, Jubilee ו-Metropolitan לתחנת Baker Street
 6. אתרי דת והיסטוריה
  בית מונטיפיורי
  בית מונטיפיורי
  סוג: אתרים נוספים
  אזור: מרכז העיר
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  משה חיים מונטיפיורי נולד באיטליה ב-1784, אך רוב ימיו חי באנגליה. הוא הקדיש את חייו לפעילות ציבורית ופילנתרופית, ועם הזמן הפך לאחת הדמויות הבולטות בהיסטוריה היהודית במאה ה-19. את ביקורו הראשון בארץ ישראל ערך מונטיפיורי ב-1827, ומאז ביקר בה עוד שש פעמים. במהלך ביקוריו עשה רבות למען שיפור תנאי המחיה של היהודים היושבים בארץ. הוא ייסד תעשיות שונות ששימשו ליהודים מקור פרנסה, חכר אדמות עבור בני היישוב ויזם...

  לעמוד הפריט
  • 99 Park Lane
  • ברכבת התחתית - קו Central לתחנת Marble Arch
 7. אתרי דת והיסטוריה
  בית רוטשילד
  בית רוטשילד
  סוג: אתרים נוספים
  אזור: מרכז העיר
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  משפחת רוטשילד המפוארת, שלבניה היה חלק נכבד בבניית מדינת ישראל, התגוררה בכתובת זו. האחוזה הנאה היתה מפורסמת באירועים שנערכו בה. בעל הבית - הזואולוג ליונל וולטר רוטשילד, יורש ההון האגדי של המשפחה וציר בבית הנבחרים הבריטי, היה גם תורם חשוב למטרות ציוניות ויהודיות שונות. בתור נציג ההסתדרות הציונית בבריטניה, הוא היה הנמען ל"הצהרת בלפור" ששלח ארתור ג'יימס בלפור ב-2 בנובמבר 1917 לכתובת זו. הבניין...

  לעמוד הפריט
  • Piccadilly 148
  • ברכבת התחתית - קו Piccadilly לתחנת Hyde Park Corner
 8. אתרי דת והיסטוריה
  בית חיים וייצמן
  בית חיים וייצמן
  סוג: אתרים נוספים
  אזור: קנסינגטון וצ'לסי
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  חיים ויצמן, לימים נשיאה הראשון של מדינת ישראל, חי ופעל בבריטניה החל מ-1904, והפך לנשיא הפדרציה הציונית של בריטניה ב-1917. מעמדו כחוקר בכיר איפשר לו גישה לבכירים בפוליטיקה הבריטית ובהם ארתור ג'יימס בלפור. השפעתו על הממשלה הבריטית תרמה בצורה מכרעת לפרסומה של "הצהרת בלפור" ולתמיכה הבריטית בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. שני בניו של וייצמן נלחמו עבור הצבא הבריטי - בנו הבכור לקה בהלם...

  לעמוד הפריט
  • 67 Addison Rd
  • ברכבת התחתית - קו District (או קו הרכבת העילית) לתחנת Kensington
 9. קניות, שווקים
  Portobello Road Market 
  Portobello Road Market
  סוג: קניות, אתרים נוספים
  אזור: צפון מערב
  דירוג גולשים:
  (0 גולשים דירגו)

  שוק פורטבלו, שוק פשפשים/ עתיקות גדול, מייצג את תרבות חפצי היד שניה של לונדון ונחשב לאחד הטובים מסוגו באירופה. למקום אווירה וקסם מיוחדים ומומלץ לבקר בו. השוק משתרע לאורך רחוב פורטובלו בשכונת נוטינג היל הידועה ובו הרבה מאד חנויות, גלריות ותצוגות של מבחר אינסופי של עתיקות. 
שימו לב שכל קטע של השוק מציג סחורה אחרת: מזון, עתיקות, מוצרים חדשים ומוצרי יד שניה.  במקור היה שוק פורטבלו שוק מזון לתושבי...

  לעמוד הפריט
  • שבת 18:00-7:00
  • Portabello Road
  • 44-207-229-8354
  • ברכבת התחתית - קווים Hammersmith ו- City לתחנת Ladbroke Grove;  קווים Central, Circle ו- District לתחנת Notting Hill Gate ; באוטובוס - קווים 7,12, 23,27, 28, 31, 70, 94, 328

מלונות מומלצים בלונדון

  אירועים בעיר


  בתחילת דרכו, גילתה האליטה של יהודי בריטניה ספקנות כלפי המפעל הציוני, וראתה בו לכל היותר פתרון ליהודים עניים ממזרח אירופה שביקשו להגר לממלכה. בתוך כך, הדמוקרטיה הבריטית אפשרה חופש פעולה לראשי התנועה הציונית יותר מכל מדינה אחרת בראשית המאה ה-20. מעבר לזאת, היו אלה המצליחים ביותר מבין ראשי יהודי בריטניה - משפחות אצולה (רוטשילד, מלצ'ט וזיו) - שתרמו ממרצם לקדם את התנועה הציונית מול הממשלה הבריטית ולהוביל למחויבות הבריטית שהתבטאה ב"הצהרת בלפור". בלחצם הכריז הלורד בלפור, שהתמנה לשר החוץ של בריטניה באמצע מלחמת העולם הראשונה, כי הוא תומך בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. הכרזתו מנובמבר 1917, הידועה כ"הצהרת בלפור", הובילה להקמת השלטון המנדטורי הבריטי בארץ ישראל ולהחלטה שבאה 30 שנה מאוחר יותר על הקמת מדינת ישראל. עוד בלטה גם המסירות של מספר בריטים לא-יהודים לציונות ובכללם אורד וינגייט וזאת בניגוד למדינות רבות באירופה. 
   
  במפקד האוכלוסין שנערך באנגליה בראשית המאה ה-21 מנתה הקהילה היהודית בלונדון רבתי כ-200 אלף נפש. הקהילה מתרכזת ברובה ברובע ברנט, בשכונת גולדרס גרין ובסטמפורד היל, וענייניה מיוצגים על ידי ארגון גג בשם "The Jewish Board of Deputies".
   
  לונדון שופעת באתרים בעלי משמעות מיוחדת למפעל הציוני, ולכן המסלול שלפניכם הוא השני מבין שני מסלולים העוברים באתרי המורשת הציוניים המשמעותיים בעיר. ניתן להתחיל את היום בנקודה מעט מרוחקת מהמסלול, אך מרתקת לא פחות - בית העלמין היהודי - וילסדן (שברחוב Beaconsfield), שבו קבורים יהודים ידועים רבים, בהם בני משפחת רוטשילד, שהיו ציונים נלהבים, תמכו כלכלית בתנועה הציונית וייצגו אינטרסים יהודיים מול הממשל הבריטי ובית המלוכה; זליג ברודצקי, שהיה ראש משרד ההנהלה הציונית והנשיא השני של האוניברסיטה העברית; אלברט גולדסמיד שהיה ראש "חובבי ציון" בבריטניה, מקים תנועת הנוער "בריגדת הבנים והבנות היהודים" והאחווה הציונית "Maccabaeans"; וכן הנציב העליון הרברט סמואל, הקבור אף הוא בבית עלמין זה.
   
  את ביקרתם בבית העלמין, תוכלו להמשיך אל היעד הבא באמצעות הרכבת התחתית - מרחק נסיעה של כ-20 דקות. עלו על קו Jubilee בתחנת Dollis Hill ורדו בתחנת Finchley Road. מהתחנה המשיכו בהליכה של כחמש דקות ברחוב Compayne Gardens, עד שתגיעו לבית מספר 43 - בית נחום סוקולוב 
  1‏
   . בבית זה התגורר ועבד המנהיג הציוני ומחלוצי העיתונות העברית משנת 1921 ועד למותו ב-1936. במהלך תקופה זו כיהן סוקולוב כיושב ראש ההנהלה הציונית ומאוחר יותר (החל מ-1932) כנשיא ההסתדרות הציונית העולמית (עד 1935, אז פינה את מקומו לחיים וייצמן ולקח על עצמו את ניהול המחלקה לחינוך של הסוכנות היהודית). בנוסף עסק סוקולוב בכתיבה ובשתדלתנות למען התנועה הציונית. את ביתו כינה "הצפירה", על שם העיתון הציוני-עברי אותו ערך והוציא לאור. 
   
  לאחר מותו הועלו עצמותיו של סוקולוב לישראל (יחד עם עצמות רעייתו), ונטמנו בהר הרצל. על שמו נקראים יישובים ורחובות רבים בארץ, וכן "בית סוקולוב" - בית העיתונאים בתל אביב, המעניק על שמו את פרס סוקולוב לעיתונות. על קיר ביתו של סוקולוב מצוי כיום שלט זיכרון שהציבה עיריית לונדון.
   
  כעת שובו על עקבותיכם, ופנו ימינה ברחוב Finchley. משרדי ויצו בריטניה 
  2‏
    שוכנים בבית מספר 110. ארגון הנשים הציוני הבינלאומי נוסד באנגליה ב-1920 במטרה להעלות על סדר היום את נושא שוויון הזכויות בכלל, ובתנועה הציונית בפרט, וכן לסייע לנשים יהודיות בארץ ישראל ומחוצה לה. עד מהרה התפשטה פעילות הארגון ברחבי העולם. בבניין הנוכחי פועלים משרדי ויצו בריטניה.
   
  אם אתם חפצים באוכל כשר, תוכלו לפקוד את מעדניית Harry Morgan 
  3‏
    שנמצאת בקרבת מקום, ונחשבת כמעדנייה הידועה והגדולה ביותר בלונדון. על מנת להגיע אליה תוכלו לעלות על קו Jubilee בתחנת Finchley Road הסמוכה, לרדת בתחנת St. John's Wood וללכת כחמש דקות עד למסעדה. אפשרות נוספת היא לעצור לסעודה בהמשך המסלול, במסעדת Reubens שברחוב בייקר.
   
  ככלל, שומרי כשרות לא יתקשו למצוא מסעדות כשרוֹת בלונדון, רובן מרוכזות במעוזי הקהילה היהודית - גולדרס גרין (Golders Green) והנדון (Hendon). באזורים אלה שוכנות גם כמה מכולות כשרות. מסעדות כשרות נוספות נמצאות במרכז לונדון, באדג'וור (Edgware) ובפרברים אחרים. רוב המסעדות הן בשריות ומציעות אוכל יהודי מסורתי מזרח-אירופי או אמריקאי. לשומרי כשרות שאינם מהדרין מומלץ לנסות את שלל המסעדות הצמחוניות והטבעוניות שבהן התברכה לונדון. ארוחה בשרית נטולת חזיר אפשר למצוא גם באחת המסעדות המיועדות למוסלמים שומרי כשרות (חלאל).
   
  אם החלטתם להמשיך היישר אל היעד הבא - בית דוד בן גוריון 
  4‏
    - עלו על קו האוטובוס 187 ורדו בתחנת Hall Road Maida Vale וממנה המשיכו ברחוב עד שתגיעו לבית מספר 75 שברחוב Warrington Crescent. אם פקדתם את המסעדה - תוכלו להמשיך בהליכה עד לאתר.
   
  דוד בן גוריון התגורר בבית זה במשך כשנתיים לאחר מלחמת העולם הראשונה. לאחר מכן שהה בעיר תקופות ארוכות גם באמצע שנות ה-30. בהתאם לאופיו, גם אחרי שהפך לבכיר במנגנונים הציוניים, המשיך להשתמש ברכבת התחתית ולקיים אורח חיים צנוע. שכונת מיידה וייל נחשבה באותה תקופה ל"שכונה יהודית", ובמרכזה בית הכנסת הספרדי-פורטוגזי על Ashworth Road, במרחק הליכה מביתו של בן גוריון. על קיר הבית נקבע שלט זיכרון ב-1986.
   
  מכאן תוכלו להמשיך למסעדת Reubens 
  5‏
   , אחת המסעדות הכשרות הבודדות הממוקמות מחוץ לשכונות היהודיות בצפון לונדון. בכדי להגיע למסעדה, מומלץ לעלות על קו אוטובוס מספר 18 לכיוון Euston ב- Bishops Bridge Little Venice, ולרדת בתחנה שברחוב בייקר (Baker Street).  
   
  אם ברצונכם להמשיך ישירות אל היעד הבא - בית מונטיפיורי 
  6‏
    – עלו על קו אוטובוס מספר 16 לכיוון Victoria, ורדו בתחנת Marble Arch. ממנה המשיכו דרומה ברחוב Park Ln, עד שתגיעו לביתו של הנדבן היהודי הידוע, שהפך לאחת הדמויות הבולטות בהיסטוריה היהודית במאה ה-19. משה חיים מונטיפיורי התגורר בבית זה, שבפארק ליין, ב-60 השנים האחרונות לחייו. על קיר הבית מופיע שלט לזכרו. בשכונת באטרסי בלונדון (ליד תחנת Wandsworth Road‎) יש רחוב, וסמינר לרבנים ספרדיים, הקרויים על שמו של הנדבן.
   
  מכאן המשיכו דרומה ברחוב Park Ln עד למקום שבו שכנה אחוזתה של משפחת רוטשילד המפוארת (בית רוטשילד 
  7‏
   ), שלבניה היה חלק נכבד בפיתוחה של ישראל. הזואולוג ליונל וולטר רוטשילד, יורש ההון האגדי של המשפחה וציר בבית הנבחרים הבריטי, היה, כנציג ההסתדרות הציונית בבריטניה, הנמען ל"הצהרת בלפור" ששלח ארתור ג'יימס בלפור ב-2 בנובמבר 1917 לכתובת זו. בית רוטשילד נהרס במהלך מלחמת העולם השנייה, ולאחר המלחמה פונו הריסותיו לטובת הרחבת Park Lane והכניסה לפארק. 
   
  האתר האחרון במסלול הוא ביתו של פעיל ציוני בכיר נוסף, שלימים הפך נשיאה הראשון של מדינת ישראל. בכדי להגיע לבית חיים וייצמן 
  8‏
    עלו על קו אוטובוס מספר 9 לכיוון Hammersmith (מהתחנה שבפינת ההייד פארק), רדו ב- Warwick Gardensומשם צעדו צפונה ברחוב Addison. 
   
  חיים ויצמן חי ופעל בבריטניה החל מ-1904, והפך לנשיא הפדרציה הציונית של בריטניה ב-1917. השפעתו על הממשלה הבריטית תרמה בצורה מכרעת לפרסומה של "הצהרת בלפור" ולתמיכה הבריטית בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. על קיר הבית שבו התגורר וייצמן הונח שלט זיכרון ב-1980.
   
  את היום העמוס אפשר לסיים בנימה קלילה באזור נוטינג היל  האופנתי - מתחם תוסס וצבעוני בכל שעות היום והלילה. מדי שנה בסוף חודש אוגוסט מתקיים כאן קרנבל נוטינג היל - אירוע אנרגטי, שוקק ורעשני שנערך ביוזמת אוכלוסיית המהגרים מהאיים הקריביים.

  תחנת Notting Hill Gate נמצאת בצומת T שבו יוצא מרחוב נוטינג היל גייט רחוב בשם פמברידג' וילאס (Pembridge Villas). לכו ברחוב זה ופנו שמאלה בפנייה השנייה, לרחוב פורטובלו רואוד (Portobello Road) המפורסם. לאחר הליכה של דקות ספורות תגיעו להצטלבות של פורטובלו רואוד עם רחוב ווסטבורן גרוב (Westbourne Grove) ולשוק פורטובלו (Portobello Road Market 
  9‏
   ) הנודע. השוק מתקיים כאן בימי שבת בשעות 17:00-10:00, ודוכניו הססגוניים שופעים עתיקות, אוכל, בגדים ותכשיטים. בימים שבהם פועל השוק הרחוב צפוף מאוד, במיוחד בשעות הצהריים, ואם תבחרו להגיע ביום אחר תוכלו לסייר ברוגע בין שלל החנויות, המציעות חפצים עתיקים ובגדי מעצבים. מרחוב פורטובלו יוצאים כמה רחובות קטנים ומיוחדים לא פחות. ראוי לציון מיוחד הוא בלנהיים קרסנט (Blenheim Crescent), שנמצא בפנייה החמישית שמאלה מפורטובלו רואוד. ברחוב ציורי זה תמצאו כמה חנויות ספרים ייחודיות, ובהן חנות ספרי הנסיעות The Travel Bookshop, ששימשה השראה לסרט הרומנטי "נוטינג היל". ב-Blenheim Crescent 4 שוכנת החנות Books for Cooks המוקדשת, כיאה לשמה, לספרי בישול. בחדר האחורי שלה פועל בית קפה קטן ונחמד רחוב פורטובלו והרחובות הסמוכים לו משופעים בבתי קפה, פאבים וברים, מסעדות ויתר מקומות בילוי. זהו אזור נפלא לבלות בו את שארית הערב. 

  במרחק של כ-20 דקות הליכה מערבה מכאן נמצאת מסעדה כשרה מומלצת בשם Isola Bella (טל' 020-8740-6611, כתובת: Centre Management Suite, Ariel Way) המציעה תפריט מגוון ואווירה נעימה.
   

  ציוני דרך: בעקבות המנהיגים הציוניים הגדולים
  1. מוקדי עניין בסביבה:
  2. בתי מלון
  3. אתרי חובה
  4. אתרים לילדים
  5. מסעדות
  6. קניות
  7. תרבות
  8. בילויים וחיי לילה
  9. ספורט ופנאי
  10. אתרים נוספים