תחבורה

לונדון בורכה באחת ממערכות התחבורה הציבורית המסועפות והיעילות בעולם. חברת התעבורה הלונדונית TFL מפעילה את כל שירותי הרכבת התחתית – האנדרגראונד (Underground), המכונה בפי הלונדונים טיוּבּ (Tube) – וכן חלק ניכר משאר שירותי התחבורה הציבורית בבירה הבריטית. בנוסף, בלונדון פועלים גם כמה קווי רכבת עילית וחברות אוטובוסים שונות. התחבורה הציבורית פועלת בכל ימות השנה למעט 25 בדצמבר, חג המולד, שבו סגורים גם רוב העסקים והאתרים התיירותיים בעיר.

מפות כיס של כל שירותי התחבורה אפשר לקבל ללא תשלום במרכזי המידע לתיירים המופעלים על ידי חברת TFL ובכל תחנות הרכבת התחתית. מרכזי המידע פועלים בתחנות הרכבת התחתית ויקטוריה (Victoria), כיכר אוקספורד (Oxford Circus), כיכר פיקדילי (Piccadilly Circus), סנט ג'יימס פארק (St. James' Park), קינגס קרוס (King's Cross), צ'רינג קרוס (Charing Cross), רחוב ליברפול (Liverpool Street), יוסטון (Euston) והית'רו סנטרל (Heathrow Central).

אפשר לרכוש כרטיסי נסיעה במכונות האוטומטיות שבתחנות הרכבת התחתית, בקופות או בקיוסקים. כרטיסים המאפשרים נסיעה בלתי-מוגבלת בכל אמצעי התחבורה לפרק זמן קבוע (יום, שבוע או חודש), כמו London Travelcard, יחסכו לכם כסף וזמן. מחיר הכרטיס היומי מוּזל לאחר שעות השיא של הבוקר. הכרטיסים מוגבלים לאזורים (Zones), ומחיריהם משתנים בהתאם לכמות האזורים שבהם הם תקפים. רוב האטרקציות העירוניות נמצאות באזורים 1 ו-2, אך יש לוודא שהכרטיס שאתם מעוניינים לרכוש כולל גם את האזור שבו אתם מתגוררים (פרטים נוספים באתר www.londontravelpass.com).

רכבת תחתית: לאנדרגראונד של לונדון, או בכינויה הטיוּבּ, יש 11 קווים. כל קו מסומן במפת הרכבת התחתית בצבע שונה. נוסף להם מסומנים במפת האנדרגראונד שני קווים נוספים: קו DLR – קו הרכבת הקלה של הדוקלנדס, והקו של הרכבת העילית – National Rail. הרכבות נוסעות בתדירות גבוהה ומגיעות מדי כמה דקות. הן פועלות בימים ב' עד שבת מ-5:30 עד חצות ובימי א' ובחגים מ-7:00 עד סמוך לחצות. שם תחנת היעד של הרכבת מצוין בשלט המופיע על הקטר ועל השלטים הקבועים בתחנה.

בכל תחנה מצויות מכונות אוטומטיות לממכר כרטיסים, שהתשלום בהן נעשה באמצעות מטבעות או כרטיסי אשראי. כדי להיכנס לרציף מעבירים את הכרטיס בחריץ מכונה הפותחת את המעבר, וכך גם יוצאים באמצעות הכרטיס מהתחנות. לכן יש לשמור על הכרטיס לאורך כל הנסיעה, גם אם מדובר בנסיעה חד-פעמית.

אוטובוסים: אוטובוס הקומתיים האדום מפורסם לא פחות מארמון בקינגהם, אך בלונדון יש גם לא מעט אוטובוסים חד-קומתִיים. האוטובוסים מגיעים כמעט לכל מקום בעיר. כדי לוודא את יעד נסיעתו של אוטובוס, הציצו בשלט הקבוע בחזיתו בטרם עלייתכם אליו. האוטובוסים אינם עוצרים בכל התחנות, ואם מסומנת תחנה בשלט "Request", יש להניף את היד כדי לסמן לנהג לעצור.

את הכרטיסים רוכשים במכונה האוטומטית שבתחנות האוטובוס. דמי הנסיעה משתנים בהתאם לאורך הנסיעה. חשוב לזכור: נסיעה באוטובוס זולה בהרבה מנסיעה ברכבת התחתית, אך משכה עשוי להיות כפול.

בשנים האחרונות השתפרה ללא הכר תחבורת הלילה בלונדון, וכעת ניתן להגיע באוטובוס לרוב חלקי העיר בכל שעה ביממה. תחנות יציאה מרכזיות לאוטובוסים הפועלים 24 שעות ביממה הן לונדון ברידג' (London Bridge), רחוב ליברפול (Liverpool Street), כיכר טרפלגר (Trafalgar Square) ותחנת ויקטוריה (Victoria).

אופניים: למי שאינם מורגלים בנסיעה בעיר סואנת מומלץ להגביל את הרכיבה לשבילי הפארקים בלבד, או לדווש במהירות מבוקרת על גדות התעלות והנהר. שבילי האופניים של גני קנסינגטון, הייד פארק, גרין פארק וסנט ג'יימס פארק מאפשרים נסיעה מנוטינג היל לכיכר טרפלגר ולבתי הפרלמנט, תוך חציית כבישים אחדים. גם הגדה הדרומית של התמזה מאפשרת נסיעה נעימה לאורך הנהר. יש לדעת כי החוק האנגלי מחייב חבישת קסדה בעת הרכיבה על אופניים, ושימוש במחזירי אור בשעות הלילה. לא פחות חשוב לזכור שרכיבה על הכביש תיעשה תמיד בצד שמאל שלו, בניגוד לאינסטינקטים הישראליים.

אפשר לשכור אופניים בכמה מוקדים בעיר. אחת החברות הגדולות להשכרת אופניים, שגם עורכת סיורי רכיבה מאורגנים למבוגרים ולילדים, היא The London Bicycle הממוקמת ב-1a Gabriels Wharf, 56 Upper Ground (פרטים באתר www.londonbicycle.com). גם חברת התחבורה של לונדון מפעילה שירות המאפשר שכירת אופניים והחזרתם לתחנות שונות במרכז העיר (פרטים ומסלולי רכיבה באתר www.tfl.gov.uk).

מוניות: שירות המוניות הלונדוני ידוע ביעילותו. כדי לקבל רישיון נהג במונית הלונדונית השחורה בעלת הצורה הייחודית (Black Cab), הנהגים הבריטים חייבים לעמוד בקריטריונים מחמירים של התמצאות ברחובותיה של לונדון רבתי. כאשר מונית פנויה לנסיעה, דולקות על הגג בחזיתה המילים "Taxi" או "For Hire" – להשכרה. תוכלו לקבל את מספרי הטלפון של תחנות המוניות המורשות באזורכם בטל' 72221234 20.

נוסף על המוניות השחורות פועלות בלונדון גם מוניות מיני, או מיני-קאב (Mini-Cab) זולות יותר, חלקן מורשות וחלקן פיראטיות. שירות המיני-קאב פועל רק באמצעות הזמנה טלפונית מראש. בעת ההזמנה יש לסכם גם את מחיר הנסיעה (כך שהנהג יעודכן במחיר מראש).

רכב: אם אתם מתכננים לשהות בלונדון בלבד, מומלץ שלא לשכור רכב. למי שנוחת כאן ובמקרה שכח, יוזכּר שבבריטניה נוהגים בצד שמאל, והנהיגה כנגד ההרגל לא מקלה את ההתנהלות בכבישים עבור ישראלים. נוסף על כך, במרכז העיר עומס התנועה רב וקשה מאוד למצוא חנייה. לאלה מצטרפים קנסות כבדים המוטלים על החונים ללא אישור, ותקנה שהונהגה ב-2003 מאלצת את נהגי כלי הרכב הנכנסים לתחום העומס (Congestion Zone) בימים ב'-ו' ב-18:30-7:00 לשלם "אגרת עומס". אם הקנס אינו משולם עד 22:00 ביום הנסיעה, הנהג מחויב בקנס כפול. אופנועים, אופניים וכלי רכב המוּנעים בדלק חלופי פטורים מהאגרה.

אם תרצו לטייל מחוץ לעיר, כדאי – אך לא הכרחי – לשכור רכב מראש, בארץ. הדבר יוזיל את העלויות.
 
 
טיפים
בנמל התעופה הית'רו אפשר לרכוש את London Travelcard – כרטיס תקופתי לנסיעות...
בעת הגעתכם למרכז הקניות הזה ישנם כמה דברים חשובים שעליכם לזכור: דשנו...
שדה התעופה לוטון נמצא מחוץ ללונדון למרות שמו. הדרך הכי זולה להגיע מלוטון...