אביב מתעורר - המלצות לפסטיבלים, קרנבלים ואירועים ברחבי העולם

כמו בתיאום מושלם עם עונת החגים היהודית, מתמלא העולם בשפע של פסטיבלים ואירועים שפשוט אסור לפספס. בכתבה שלפניכם כמה מהקרנבלים והחגיגות המובחרות ביותר - ממוזיקה ועד חגיגות דתיות, מהילולת שוכרה אחת להילולת שוכרה אחרת
מאת: , 3.03.2013
השלגים נמסים, הגשמים מאטים, העצים מוריקים והשמש מחממת - ברוב העולם קוראים לזה אביב, וגם אם אצלנו זה מסתכם בניקוי המרפסת לאחר שבוע של גשמים, אין סיבה שלא נצטרף לצורך האוניברסלי בחופשה וחיוכים. 

לאס פאלאס (Las Fallas)
מתי?19-12 במרץ
היכן? ולנסיה, ספרד
מה? העיר ולנסיה הופכת במשך שבוע לקרנבל סוריאליסטי ומהנה לכבוד יום חגו של יוסף הקדוש (שחל ב-19 למרץ). חגיגות שונות נערכות ברחבי העיר לאורך כל שעות היום והחל משעות הצהריים מתחיל עיקר האקשן עם מצעדי הפאלאס – תהלוכות של בובות ענק, שנבנות על ידי תושבי השכונות בוולנסיה, חלקן מבוססות על דמויות מסורתיות וחלקן על סלבריטאים ופוליטיקאים מודרניים. החגיגות מסלימות ומתרבות במהלך השבוע וכוללות קרבות שוורים, תחרויות זיקוקים, מסיבות ודוכני בישול מסורתיים. הפאלאס מסתיים באירוע גרנדיוזי, בו, בחצות הלילה ביום האחרון, בובות הענק המרהיבות עולות באש לקול צהלות התושבים. הבובה שמייצרת את הלהבות המרשימות ביותר מוכתרת כמנצחת, אם כי לא ממש ברור במה.
למה? כי בוולנסיה תמיד יודעים לחגוג בטוב טעם ובטירוף אמיתי, כל אחד יכול למצוא את הפינה המתאימה לו, מחגיגות מסורתיות ועד מסיבות רחוב.
לפרטים נוספים:
אתר הפסטיבל - www.fallasfromvalencia.comיום פטריק הקדוש (St. Patrick's Day)
מתי? 17 במרץ
היכן? דבלין, אירלנד, ובערים גדולות בכל רחבי העולם
מה? יום פטריק הקדוש הוא חג נוצרי-אירי לכבוד הקדוש הפטרון של אירלנד ומבשרה של הנצרות באי האירי.לפי המסורת, פטריק נמכר לעבדות בתור ילד וכך התגלגל לאירלנד, בה חווה התגלות דתית והפך למיסיונר (על פי האגדה, הוא השתמש בעלה התלתן המשולש כדי ללמד את התושבים המקומיים על השילוש הקדוש וכך הפך הצמח הפוטוגני לסמלה הלאומי של אירלנד). בדבלין עצמה הפכו בשנות ה-90' את חגיגות היום לפסטיבל בן כמה ימים, במהלכו העיר כולה נצבעת בירוק, מתמלאת בשלל מצעדים חגיגיים, הופעות חיות של ריקודים ומוזיקה, ובעיקר מחסלת נהר קטן של גינס. תודות לקהילות מהגרים איריות ברחבי העולם כולו, יום פטריק הקדוש מצויין במצעדי ענק וחגיגות שוכרה חייכניות גם בניו-יורק, לונדון, בייג'ין ולמעשה כמעט בכל פינה על פני הגלובוס.
למה? כי כפי שאירים רבים כבר הבינו, לפעמים לא צריך לתהות לעומקם של דברים, אלא להזמין עוד גינס.
לפרטים נוספים:
אתר הפסטיבל בדבלין - www.stpatricksfestival.ie
מצעדי יום פטריק הקדוש ברחבי העולם

St. Patrick's Day, Dublin Ireland from Catriona Barry on Vimeo.


(South by South-West (SXSW
מתי? 17-8 במרץ
היכן? אוסטין, טקסס
מה? זה כבר שנים רבות נטען שאוסטין היא אחת הערים המגניבות בארה"ב ובועה של התרחשות תרבותית צעירה גועשת, שמתקיימת בליבה של טקסס השמרנית. פסטיבל סאות' ביי סאות'-ווסט הוא פנינת הכתר של אוסטין, המקנה לה את התואר המוצדק של בירת ההופעות החיות של ארה"ב. ביום מתפקד הפסטיבל כוועידה השנתית המרכזית של תעשיית המוזיקה, הסרטים וההיי-טק העצמאית, ובלילה הוא הופך למסיבה אחת גדולה. חמשת הימים האחרונים של הפסטיבל מוקדשים לחלק המוזיקלי, עם הופעות של אלפי (!) להקות מרחבי ארה"ב והעולם, משמות גדולים כמו ג'יי-זי ופיונה אפל ועד ללהקות אמריקנה עלומות מנורווגיה, המשתלטות על כל מיקרופון פנוי בעיר. יש שיטענו שהפסטיבל כבר הפך למפלצתי ומגלומני, אבל זה עדיין אחד הפסטיבלים הבודדים אשר במשך 24 שעות ביממה מתקיימים בו במקביל עשרות אירועים, מסיבות והופעות חיות מבלי שייעצר לרגע.
למה? כי החריף באוסטין הכי חריף וכי אפשר ללכת ברחוב ולהיתקל במקרה במסיבה ספונטנית של הרוטס וג'ק וייט.
לפרטים נוספים: sxsw.com 

SXSW: By the numbers from CNN on Vimeo.


פסטיבל הבירה החזקה (Starkbierzeit)
מתי? בשבועיים סביב חגיגות יוסף הקדוש (19 למרץ)
היכן? מינכן, גרמניה
מה? כל בווארי חובב בירה יודה בפה מלא – אוקטוברפסט זה לתיירים. סטארקבירזייט (בתרגום מילולי "זמן הבירה החזקה"), הינו אחיו הקטן והמוכר פחות (אך הקשוח יותר) של הפסטיבל המפורסם. הוא מתרחש עם תומו של החורף ובוא האביב ובעיני מינכנאים רבים נחשב לעונה החמישית של השנה. כל המבשלות המובחרות פותחות את חביותיהן הקטלניות ביותר ומציגות לראווה את הבירות הכי חזקות שהן מייצרות. כל מבשלה עורכת את חגיגותיה בזמנים אחרים, עם אוהל בירה ומוזיקה לפי מיטב המסורת, וכך נרקמים בערך שבועיים, שבהם חובבי הבירה נודדים מאוהל בירה אחד למשנהו, עד שהם לא מסוגלים ללכת יותר. חובבי האתגרים שבינכם מוזמנים להצטרף לבני התשחורת של מינכן בעודם מנסים, תחת השפעת האלכוהול הכבדה, לגלוש בזרמיו של נהר אייסבך שמתחזק בעקבות המסת השלגים.
למה? אנחנו יכולים לתת לא מעט סיבות, אבל במילא תשכחו אותם אחרי ערב אחד של שתייה.
לפרטים נוספים:
אתר לשכת התיירות של מינכן - www.muenchen.de/

פיצוץ העגלה (Scoppio del Carro)
מתי? 31 במרץ
היכן? פירנצה, איטליה
מה? לפלורנטינים יש לא מעט מסורות מוזרות, ולמסורת זו שמור מקום של כבוד ביניהן, ללא ספק. הכל מתחיל במסע הצלב הראשון לירושלים בשנת 1097, שם קיבל פצינו דה-פאצי, שהיה הראשון לטפס על חומות ירושלים, מתנה על מאמצו בקרבות - אבני צור מכנסיית הקבר, אותן החזיר עמו לטוסקנה. עם השנים התפתחה מסורת ובה בבוקר הפסחא מודלקת האש הקדושה על ידי אותן אבני צור ומוצגת לראווה על גבי עגלה בכיכר הדואמו. כיום, האש לא מודלקת סתם כך, אלא מדליקה עגלה עמוסה בזיקוקים אשר מובלת על ידי שוורים לבנים מפורטה אל פרטו עד לכנסיית הדואמו, בליווי מאות חיילים ומוזיקאים בלבוש מסורתי (ולצלילי צלצול הפעמונים שבג'יוטו). אז הבישופ לוקח לידיו את אבני הצור המיתולוגיות, ומופע זיקוקים מרהיב מתרחש בתוך הקהל הרב שבכיכר.
למה? כי לא רק שמפוצצים עגלה עמוסה בזיקוקים, אלא עושים את זה בחן אומנותי השמור לבירת הרנסאנס.
לפרטים נוספים:
על פיצוץ העגלה באתר הדואמו - www.duomofirenze.it/feste/pasqua_eng.htm

פסטיבל האביב בבודפשט
מתי? 22 במרץ-7 באפריל
היכן? בודפשט, הונגריה
מה? פסטיבל האביב בבודפשט נחשב לאירוע התרבות הגדול והמשמעותי ביותר בהונגריה. במשך שבועיים בודפשט הופכת למתחם אמנות אחד גדול, עם קונצרטים של מוזיקה קלאסית, ג'אז ופולקלור, שנערך בכל מקום, מתיאטראות והיכלים עד לפארקים ופינות רחוב. מעבר להזדמנות לראות במקום אחד כמה מהתזמורות והאמנים המובילים בעולם, בודפשט עצמה מתעוררת אמנותית, ובתי התיאטרון מעלים ברצף את הפקותיהן המובחרות, לצד הקרנות סרטים המוניות ברחבי העיר וכן מסיבות ריקודים (קלאסים ואחרים...) נערכות בכל לילה.
למה? כי בודפשט כבר הפכה מזמן לאחת היעדים התוססים והמעניינים באירופה, ובעיקר כי עושים את הקלאסי בסטייל.
לפרטים נוספים:
אתר הבית של הפסטיבל – www.btf.hu/btf2013/index.php

Snowbombing Festival
מתי? 6-1 באפריל
היכן? מאיירהופן, אוסטריה
מה? על מרגלות האלפים מתרחש לו פסטיבל מוזיקה של שבוע ימים, אשר מוגדר על ידי רבים כ"איביזה של השלג", עם שלל במות ומסיבות אל תוך הלילה. השנה, בין היתר תופיע שם להקת הרוק קסביאן וכן כמה ממיטב הדי.ג'ייז העולמיים, ביניה קרל קוקסו מייסיאו פלקס. כמובן שהמוזיקה היא רק חלק מהמתרחש, ובמהלך שעות היום אתם מוזמנים לנצל את שלל המסלולים באתר לטובת סקי, סנובורדינג ושאר פעילויות אתגריות. בכל שנה יוצאת מאנגליה משלחת ענקית אל הפסטיבל, במה שהוא אולי אחד מטיולי הרוד-טריפ המסקרנים ביותר שיש.
למה? כי לא צריך להתלבט האם שורפים את הכסף שחסכנו על חופשת סקי או ששומרים אותו לפסטיבל מוזיקה
לפרטים נוספים:
אתר הפסטיבל - www.snowbombing.com/en 

פסטיבל קוצ'אלה (Coachella)
מתי? 14-12 באפריל ושוב, שבוע אחרי, 21-19 באפריל
היכן? אינדיו, קליפורניה
מה? בחום של המדבר הקליפורני נערך אחד מפסטיבלי המוזיקה הגדולים בעולם. שלושה ימים של הופעות ללא הפסקה, ארבע ימים של הפסקה ואז – הכל מתחיל מחדש, עם אותו ליין-אפ בדיוק. יופיעו כאן השמות הכי גדולים בעולם לצד עשרות אמנים אנונימיים למדי (שיצאו מחשכת האנונימיות אם ייתנו סט משובח). בשנה שעברה ההופעות הגדולות שודרו בלייב גם באתר הפסטיבל באינטרנט ואלפי חובבי מוזיקה הסתגרו בבית במשך שלושה ימים כדי לא לפספס כלום. במופיעים השנה: הצ'ילי פפרז, ניק קייב, בלר, אינפקטד משרום, לו ריד, הסטון רוזס, Alt-J ורודריגז, הלא הוא שוגרמן.
למה? כי בשנה שעברה ד"ר דרה וסנופ דוג הקימו את טופאק מהמתים, מי יודע מה צפוי לנו השנה
לפרטים נוספים: www.coachella.com/index.phpיום המלכה (Queen's Day)
מתי? 30 באפריל.
היכן? אמסטרדם, הולנד.
מה? יום המלכה, או בשמו השני - פסטיבל האורנג', הינו יום החגיגות הרשמי לכבוד יום הולדתה של מלכת הולנד, ביאטריקס (שלמעשה, נולדה ב-13 לינואר, אך העדיפה לשמור על התאריך שירשה מאמה יחד עם הכתר). זהו יום שבתון בו נצבעת כל העיר בכתום, מאנשים ועד עמודי רחוב, עם שלל אירועים בכל פינה: שווקים, תהלוכות, מסיבות רחוב באמצע היום ומסיבות ענק באמצע הלילה. התעלות הרבות של העיר הופכות למוקד התרחשות מרכזי ומתמלאות בסירות קטנות ובאירועים צפים, בעוד שתעלה מרכזית של בירה זורמת במקביל בעורקיהם של מיליוני תושבי העיר ותייריה. שנת 2013 תהיה למעשה חגיגת יום המלכה האחרונה, שכן בתום אותו יום מעבירה המלכה ביאטריקס את שלטונה לבנה, ויליאם אלכסנדר (ומהשנה הבאה חגיגות המלך יהיו ביום הולדתו, ב-27 לאפריל). מעבר לחגיגות הרגילות, יהיו גם טקסים רשמיים ואורחים חשובים מכל העולם. וכן, יהיו אפילו יותר חגיגות.
למה? כי מלכת הולנד פורשת, לא תבואו לחלוק לה כבוד?
לפרטים נוספים:
הכל על חגיגות יום המלכה 2013 - www.iamsterdam.com/en-GB/experience/what-to-do/whats-on/event-guide/april/queens-dayפסטיבל פריחת הדובדבן (Hanami)
מתי? בחודשים מרץ-מאי
היכן? בכל רחבי יפן
מה? פסטיבל פריחת הדובדבן הוא אחת המסורות הלאומיות החשובות של יפן, המסמלת את התחדשותם של החיים אחרי חודשי החורף. הפסטיבל מתקיים בכל רחבי יפן, בכל אזור עצי הדובדבן מלבלבים בתקופה אחרת, וישנם מקומות בהם הפריחה מתרחשת אפילו בינואר, אבל עונת הלבלוב המרכזית מתחילה במרץ וגולשת עד למאי. בין המקומות הפופולריים לראות ולחגוג את הפריחה נמצא פארק האונו (Ueno Park) בטוקיו הבירה והר יושינו (Yoshino) שליד קיוטו, שם ניתן לחזות לא רק בפריחה מלהיבה של אלפי עצי דובדבן, אלא גם ברבבות האנשים המשתרעים למרגלות העצים על שמיכות פיקניק מסורתיות, לאורך כל היום ורוב הלילה, מצוידים בחיוכים, מזון והמון בירה. קחו בחשבון שכל פינת אדמה היא נכס אסטרטגי ולכן אם ברצונכם לתפוס מקום לשמיכת הפיקניק שלכם, עליכם להשכים קום. אם אתם מתכננים לנסוע להר יושינו, מומלץ לדאוג לסידורי לינה הרבה זמן מראש, שכן זה אתר תיירות מועדף גם על המקומיים.
למה? כי אם לראות את פריחת הדובדבן ביפן אינו נמצא ברשימת עשרת הדברים שאתם רוצים לעשות בחייכם, אולי שווה לבחון את הרשימה מחדש.
לפרטים נוספים:
אתר לשכת התיירות היפנית, שם מפורסמים מועדי הפריחות והפסטיבלים - www.jnto.go.jpהוסף תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של שיחור לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון בוטה.