ביקור במוסקבה: שלושה פארקים, שלושה דורות

בירת רוסיה והעיר הגדולה באירופה משובצת ביותר ממאה פארקים וגנים ציבוריים, ותושביה נהנים משטחים ירוקים יותר מכל תושב אירופי אחר. נתן ואינה, זוג ישראלים, ביקרו בשלושה פארקים מיוחדים במוסקבה, המשקפים היטב את הפערים שבין מזרח ומערב, ישן וחדש
מוסקבה היא עיר עתירת פארקים, עובדה לא מפליאה לאור המרחבים האדירים של רוסיה הגדולה. גם בלב המטרופולין הענק הזה ניתן למצוא פינות חמד ירוקות, מטופחות ומתוחזקות, שבימים יפים מסתובבים בהן רבבות בני אדם בין המזרקות ודוכני תפוח האדמה האפוי.

 הפארקים של מוסקבה הם ראי לנפשה של העיר והאומה כולה - בכל אחד אפשר למצוא אוכלוסייה טיפוסית, בעלת ערכים שונים ופעילויות פנאי מסוימות. בביקורנו במוסקבה סיירנו בשלושה פארקים שונים, שכל אחד מהם מייצג את ערכיו של דור אחר: הדור הקודם, אלו שלחמו במלחמה הפטריוטית הגדולה (מלחמת העולם השנייה), דור הביניים, שחי תחת הקומוניזם וחזה בהתמוטטותו, ודור הצעירים, שפניו למערב.

פארק הניצחון - חולקים כבוד לנופלים

פארק הניצחון  (Park Pobedy) הוא פארק עצום ממדים שהוקם בהר ההשתחוות לזכר הניצחון הסובייטי על הנאצים במלחמת העולם השנייה. ככזה, הוא משקף את ערכיו של הדור הישן, הזוכר את המלחמה. הפארק עמוס ברכיבים ארכיטקטוניים בעלי משמעות סמלית, כמו 225 המזרקות, שמספרן כמספר השבועות בהם נשפך דם.האלמנט העיקרי בפארק הוא שדרה רחבה המרוצפת בצדיה במונומנטים ליחידות הקרביות, והמטפסת בחמש טרסות (לזכר חמש שנות המלחמה) לאובליסק המרכזי המתנשא לגובה של 142מטר (כשכל עשירית מטר מייצגת יום במלחמה). לרגלי האובליסק המוקדש לניקה, אלת הניצחון, הוקמה אנדרטה נוספת המציגה את ניצחון הטוב על הרוע, כמסומל עלי ידי גרגורי הקדוש הקוטל את הדרקון.במזג אוויר נאה, עשרות זוגות בבגדי כלולות מתחילים את יום הצילומים למרגלות האנדרטה, שותים וחוגגים, ובכך חולקים כבוד לנופלים. מאחורי האובליסק ישנה רחבה ובה דולקת אש תמיד, עליה שומרים לעתים ילדים מבתי ספר בסביבה. מומלץ לבקר במוזיאון המודרני והמעניין השוכן מאחורי הרחבה ועוסק במלחמת העולם השנייה. 
 


הפארק מתהדר בשדרות רבות, המשובצות בערוגות פרחים יפות, בדוכני מזון מהיר (הפונצ'יקי, סופגניות רוסיות מסוכרות, מומלצות מאוד) ובכמה מבנים מעניינים, בהם בית כנסת יהודי בסגנון מודרני, שבו מוזיאון שואה, כנסיה פרובולסבית ומסגד - כולם נועדו לאפשר תפילה לזכר הנספים במלחמה ובשואה. 
 
מרכז התערוכות - הגאווה הלאומית במלוא הדרה

פארק "מרכז התערוכות הכלל-רוסי" (VVC Exhibition Center) הוא כולו חגיגה נוסטלגית לאוטופיה הקומוניסטית שמעולם לא היתה. גם כאן הסמליות חוגגת, עם ביתנים ניאו-קלאסיים המעוטרים באלמנטים בסגנון "ריאליזם סוציאליסטי", אשר מייצגים את הישגי הקומוניזם והרפובליקות שהרכיבו את ברית המועצות. כמעט כל תחום זכה לביתןמקדש שייצג את ההישגים בו: ביתן החשמל, ביתן המכניקה, ביתן משק הבקר, ביתן הלול, והגדול ביותר - ביתן החלל, אשר מולו עומדת רקטה מדגם "ווסטוק" שהעלתה לחלל את יורי גאגרין, הקוסמונאוט הראשון. 

כיום, רוב הביתנים כאן אינם פעילים, ותערוכות בינלאומיות גדולות נערכות בעיקר במבנה התערוכות החדש במוסקבה, "מרכז אקספו מוסקבה". הביתנים שבפארק משמשים היום רוכלים וחנויות למיניהן. עם זאת, בשנים האחרונות נעשים ניסיונות לשקם את מראה הפארק המקורי, כחלק מהתעוררות הגאווה הלאומית הרוסית. המזרקות המרכזיות המרשימות עברו שיפוץ, והפארק רובו נקי ומסודר. הכניסה לפארק דרך השער המרכזי המרשים מעבירה אותך, כמו במנהרת הזמן, לחלום הסובייטי שלא התממש - המוזיקה הנוסטלגית מרמקולים רועמים, מאות דוכני אוכל ופעילויות לילדים והמוני האדם. ההבדל הוא רק במחיר - בניגוד לזמנים הסובייטים, דבר לא ניתן בחינם, למעט הכניסה לפארק עצמו. בסוף יום מעייף נעים לשבת על הספסלים מול מזרקת ידידות העמים, ללקק גלידת "פלמביר" (וניל מסורתי) ולבהות בעוברים ושבים.


פארק גורקי - הלב הפועם של צעירי מוסקבה

פארק גורקי, השוכן על גדת נהר מוסקבה ומתפרש על פני שטח של כ-690 אלף מ"ר, הוא מעוז הצעירים של מוסקבה. הכניסה בסגנון סטאליניסטי-מונומנטלי מטעה את המבקר לחשוב שזהו עוד פארק נוסטלגי, אך במציאות האווירה שונה לחלוטין. הפארק שופץ לא מזמן, ומתקיימים בו אירועים רבים לצעירים, כמו בכל פארק מודרני באירופה. בכל ערב תמצאו כאן מגוון פעילויות ספורט - מיוגה על שפת האגם והרקדות המוניות, דרך פעלולי סקייטבורד במגרשים מותאמים ועד למשחקי כדורסל וכדורעף. בנוסף, יש במקום מרכז לאמנות מודרנית, שמקיים הרצאות ומציג תערוכות הפתוחות לציבור הרחב.בפארק שוכן גם קולנוע פתוח, שבעונת הקיץ מקרין סרטים מתחת לכיפת השמיים. אם בימי עבר, לפני פירוק ברית המועצות, אסור היה לדרוך כאן על הדשא - היום התמונה שונה, ובכל הקרנה אף תוכלו ליהנות משמיכות ומכריות פוף המחולקות לצופים. 

 
פארק גורקי הוא הלב הפועם של צעירי מוסקבה, מחוז ה"היפסטרים" והמחוברים לעולם. אנו יכולים רק לקוות, שכאשר דור זה יתפוס את מקומו בהוויה הרוסית, משב מרענן של רוח חופשית יביא לשינוי המתבקש באופייה של רוסיה, שעדיין מנסה להתנער מסממני המשטר הטוטליטרי.


לתמונות נוספות מהטיול של אינה ונתן לחצו כאן
 

הוסף תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של שיחור לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון בוטה.