בקצב הסמבה - הקרנבל בברזיל

קצב תוסס, תלבושות מדהימות, ריקודים ואלכוהול עד אור הבוקר הם חלק ממה שמחכה לבאי הקרנבל של ריו
מאת: , 23.01.2013
 12-8 בפברואר 2013 - מסיבת הרחוב הגדולה והסוערת ביותר בעולם שברה שיאים בשנה שעברה עם מעל ל-2.3 מיליון חוגגים ואם התחזיות נכונות, גם השנה יהיה חם ומגניב. להלן המדריך המלא לברי המזל שיזכו לחגוג את החורף בביקיני.

התחרות הצבעונית בעולם
יהודית רביץ ידעה על מה היא מדברת כשהיא קראה לנו לקחת מטוס לברזיל ולרקוד עד אור הבוקר. הקרנבל של ריו דה ז'ניירו (Rio de Janeiro) הוא ללא ספק ה-מקום למצוא בו תחפושות מרהיבות, ריקודים סוערים ומסיבות מופרעות בתיבול אלכוהול דרום אמריקאי משובח. טירוף החושים הזה הוא למעשה סיומה של התחרות השנתית בין בתי הספר הברזילאים לסמבה. בכל שנה מתחרים אלפים על 12 המקומות הראשונים, שזוכים להופיע מול מיליוני איש במה שזכה לתהילה כמצעד הגדול והמפואר ביותר של השנה. מלבד התהלוכות המוכרות, שהן בעצם התחרויות על ששת המקומות הראשונים, נערכים בעיר גם מצעד בתי הספר לסמבה לילדים ונוער, מצעד הדראג קווינס הכייפי (Banda do Ipanema), מסיבות רחוב המוניות וחגיגות בחוף הים, כמו גם נשפים יוקרתיים (ולוהטים!) במלונות הגדולים. 
הקרנבלים הראשונים בריו דה ז'ניירו החלו באמצע המאה ה-19 כאשר המקומיים הציצו לעבר הפסטיבלים הגדולים והמפוארים של אירופה וביקשו לחקות אותם. בני המעמד הנמוך, שלא הורשו להשתתף באותן חגיגות, פתחו במסורת משלהם שכללה תלבושות מאולתרות, שירה וריקוד ברחובות העיר. כיום את החגיגות האותנטיות אפשר עדיין למצוא במקומות כמו סלבדור דה באהיה (Salvador de Bahia) וריו הפכה למופע הצבעוני, המושקע והגדול ביותר בעולם. צפו למסיבה ענקית שנמשכת שעות על גבי שעות, פורקן נועז ובלגן הזוי שלא תשכחו בחיים.כרטיסים
אם חשבתם לקנות כרטיסים דרך הנהלת הקרנבל, שקלו שנית. ספסרי העיר עומדים על המשמר וקונים את כל הכרטיסים מראש, כך שלכם אין ברירה אלא לחפש מציאות אצל הסוכנויות המוכרות. לא כדאי לקנות כרטיסים ביום פתיחת הקופות או לחכות ליום האחרון, אלא להתחיל לחפש שבועיים-שלושה לפני החגיגה הגדולה. אל תתפתו למחירים נמוכים מידי ואל תקנו באתרים לא מוכרים (במיוחד לא באשראי) ואם החלטתם לנסות ספסרים ברחוב, דעו שכמות הכרטיסים המזויפים שנמכרים מידי שנה מגיעה לעשרות אלפים. שני משרדי כרטיסים מהימנים הם Franco Eventos  ו-Junior's Eventos שהאתרים שלהם הם אומנם בפורטוגזית אבל אם תשלחו להם מייל, הם יענו לכם באנגלית. אתר מומלץ נוסף, ובאנגלית הוא www.rio-carnival.net.
אזור סמבודרומו (Sambodromo), שבו נערכים המצעדים הרשמיים, מחולק לאזורים כאשר התאים שמול השופטים נחשבים לטובים ביותר (שם הרקדנים והלהקה הכי משקיעים) והכרטיסים יכולים להגיע בקלות למעל $1000. במתחם, שנבנה במיוחד לקרנבל, יש לא פחות מ-70,000 מושבים, אשר מחולקים לאזורים (13-1) ובכל אחד כמה אפשרויות כמו: יציע, תא, כסאות מסומנים, מושבי בטון וכולי. אזורים 13-12  נמצאים בסוף הרחוב אשר נחשב למיקום הכי פחות מוצלח ולכן הם גם הכי זולים (כ-$70). המצעדים של הליגות הנמוכות, שמתקיימים גם הם באותו שבוע, הם אופציה זולה לרכישת כרטיסים למקומות הטובים.

לוח הזמנים של הקרנבל
המצעדים מחולקים לפי ימים, הדלתות למתחם נפתחות ב-17:00 והמצעדים מתחילים ב-21:00.
יום שישי (8 בפברואר): נערכים שני מצעדים, האחד של קבוצת הצעירים, שנקרא גם "מצעד הילדים", בו צועדים בתי הספר לסמבה לילדים והכניסה אליו חופשית. השני הוא של קבוצה ב' (Group B) שהמנצחת בו תעלה בשנה הבאה לקבוצה א'.
יום שבת (9 בפברואר): קבוצה א' (Grupo de Acesso A), 10 בתי ספר, שהקבוצה הטובה ביותר בינהם תעלה בשנה הבאה למצעד הראשי. אומנם, הקבוצות הללו אינן מקבלות חסויות ומימון רציני כמו הקבוצות הראשיות, אבל הן משקיעות מאמצים כבירים כדי לזכות להופיע איתן בשנה הבאה. כמו כן, מחיר הכניסה למצעד צנוע בהרבה והחוויה בהחלט מומלצת.
יום ראשון ושני (11-10 בפברואר): האירוע המרכזי ובו צועדות 12 הקבוצות הראשיות (Special Groups):
21:00 - יום ראשון: Inocentes de B. Roxo יום שני: São Clemente
22:05 - 22:22 - יום ראשון: Salgueiro  יום שני: Mangueira
23:10 - 23:44 - יום ראשון: Unidos da Tijuca יום שני: Beija-flor
00:15 - 01:06 - יום ראשון: União da Ilha יום שני: Grande Rio
01:20 - 02:28 - יום ראשון: Mocidade יום שני: Imperatriz
02:25 - 03:50 - יום ראשון: Portela יום שני: Vila Isabelיום שבת (16 בפברואר): מצעד המנצחות (Champion's Parade) ששת בתי הספר שהגיעו למקומות הראשונים צועדים שוב בגאווה רבה, אך עם פחות התלהבות, תלבושות ותפאורה. אם בחרתם להישאר למצעד של ליגת העל, בוודאי תשמחו לדעת שבסופו נוהגים בתי הספר לפרק את הבמות והתלבושות המורכבות ולהשליך מזכרות לקהל.
מלבד המצעדים הגדולים של סמבודרומו, ריו מלאה בתהלוכות קטנות, אך ססגוניות ומהנות לא פחות, שלא יעלו לכם פרוטה. הפסטיבלים העממיים, אותם פוקדים גם תושבי השכונות, מתהדרים במוזיקה טובה ורקדניות לוהטות וגם הם הפכו בשנים האחרונות למוקדי תיירות. בנוסף, תוכלו לצפות בחינם בחזרות הגנרליות, שמתחילות לקראת סוף חודש ינואר ומתקיימות בחצרות ובסמטאות שסביב בתי הספר לסמבה ולקראת הקרנבל גם בסמבודרומו עצמו. אותם בתי ספר מארגנים גם מסיבות עצמאיות, שהכניסה אליהן עולה כ-30 ריאל ואליהן מגיעים כמה אלפים טובים לחגוג לצד הרקדנים והמתופפים הנרגשים לקראת התחרות. כאן תוכלו למצוא רשימה של בתי הספר, כולל כתובות.להביא או להביא זו השאלה
הבדיחה הידועה על הקרנבל של ריו היא מה יש בו יותר - תיירים או כייסים. המצב הכלכלי של המקומיים בשילוב עם הצפיפות הגדולה יוצר פשיעה חמורה וחשוב לפעול פי ההמלצות הבאות:
• הימנעו מסמטאות חשוכות ונטושות ואל תנסו קיצורי דרך שאינכם מכירים. כדאי תמיד ללכת בקבוצות ולהימנע מלהסתובב לבד, אפילו בשעות היום.
• אל תיקחו אתכם דרכון וחפצי ערך (לרבות שעונים, תכשיטים או נעלי ספורט של מותגים מובילים). אם אפשר השאירו את הארנק בחדר בית המלון, וקחו כסף מזומן שאותו תחביאו עמוק בחגורת הכסף ובכיסים.
• מצלמות חביבות במיוחד על הגנבים ולכן, אם לקחתם אחת שימרו עליה היטב. לפעמים כדאי להצטייד במצלמה חד-פעמית ולא לקחת את הסיכון. שימו לב שהכניסה עם מצלמת וידאו למתחם עצמו אסורה.
• כדאי לקחת משקפת טובה, מטריה, מעיל גשם ונשנושים להפסקות. אל תתפתו לקנות מהדוכנים המקומיים שרמת ההיגיינה בהם מוטלת בספק.

לוקיישן לוקיישן לוקיישן
רבים מהתושבים המקומיים עוזבים את העיר בזמן הקרנבל משתי סיבות עיקריות: הראשונה היא שהם כבר ראו את התהלוכות עשרות פעמים והרעש, המהומות ומיליוני האנשים קוסמים להם פחות בפעם ה-20. הסיבה השנייה היא כסף, רבים מתושבי העיר חיים הרבה מתחת לקו העוני, כאשר הקרנבל מאפשר להם להכניס הרבה כסף בזמן קצר. אם החלטתם להשכיר מאחד מהם דירה או חדר, וודאו כי אזור המגורים ראוי ואינו נחשב לפבלה (שכונת עוני) מסוכנת. אם בחרתם במלון או אכסניה כדאי להזמין מראש, אך לא לשלם את הסכום במלואו לפני שהגעתם למקום. אם אתם נוסעים בחבורה גדולה, אפשר להתמקח על מחירים או לנסות להידחס לחדר קטן עם מזרונים על הרצפה ואפילו שקי שינה ולשלם הרבה פחות. הרובעים המומלצים נמצאים בחלק הדרומי של העיר (Zona Sul) ביניהם: Copacabana ,Ipanema ,Leblon.

תודה לברטה זימלר על עזרתה בהכנת הכתבה.

הוסף תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של שיחור לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון בוטה.