חופשה על שני גלגלים

בשנים האחרונות האופניים הפכו לכלי התחבורה המועדף על תושבי הערים הגדולות (ראו הצלחת פרויקט תל-אופן המקומי) ואין שום סיבה לא להצטרף למדוושים גם במהלך החופשה. טיפים והנחיות לתייר המתגלגל בכתבה שלפניכם
חופשה על שני גלגלים אינה חייבת להתחיל בתכנון ממושך וקפדני ואימוני כושר מפרכים ולהסתיים בפנצ'ר בגלגל ושרירים דואבים. גם מי שאינו מרגיש מוכן לחוויית הרכיבה האינטנסיבית בשטח ישמח לגלות כי רוב הערים הגדולות בעולם מציעות היום תשתית נוחה של מסלולי אופניים, ואמצעים פשוטים לשכירת כלים דו-גלגליים.
 
משאבים רבים וסכומי עתק הושקעו בפרויקטים הדו-גלגליים במטרה לצמצם את זיהום האוויר ובעיות החניה, ומלבד התושבים המקומיים, שבערים רבות אף מתוגמלים כיום על הגעה באופניים לעבודה, מי שמרוויחים מכך הם גם התיירים, שיכולים לראות את העיר מנקודת מבט אחרת וגם לחסוך במחירי המוניות וכרטיסי הרכבת התחתית. לפניכם האופציות העומדות לרשותכם בכמה מהערים הגדולות בעולם:

פריז: רכיבה על אופניים היא דרך מצוינת לתור את העיר, המישורית ברובה, שמציעה יותר מ-370 קילומטר של שבילי אופניים. 
השכרת אופניים הפכה זמינה להפליא בשנים האחרונות בשל הצלחתה הכבירה של מערכת השכרת האופניים שהקימה עיריית פריז, הנקראת VÉLIB (שילוב של המילים Vélo - אופניים, ו-Liberté - חופש). המערכת מציעה כ-30 אלף זוגות אופניים אפורים ופשוטים, אך מלאי שיק צרפתי (ובעלי שלושה הילוכים), בכ-2,000 תחנות הפרושות ברחבי העיר (תחנה כל 300 מטר בקירוב). מפות של התחנות בעיר זמינות בכל קיוסק. 
כדי לשכור זוג אופניים יש להעביר כרטיס אשראי בעמוד החכם המותקן בתחנה, המתקשר עם המשתמש בשמונה שפות, בהן אנגלית. ניתן לרכוש מנוי יומי או שבועי (לתושבי פריז מוצע גם מנוי שנתי), ובתמורה תקבלו קוד אישי שניתן להזין בכל תחנה כדי לשחרר זוג אופניים. המחיר שישולם נקבע בנקודת ההחזרה, על פי משך הזמן שעבר - מחצית השעה הראשונה היא ללא תשלום, ולאחר מכן משלמים "דמי שכירות". פרטים נוספים ב: www.velib.paris.fr
אם אתם טיפוסים רומנטיים במיוחד, תוכלו לרכב ברוגע לאורך נהר הסיין. כדי לתפוס שתי ציפורים ברכיבה אחת - לראות כמה מאתרי העיר המרכזיים ולשרוף את הקלוריות של הקרואסון מארוחת הבוקר – תוכלו לצאת לרכיבה רצינית יותר בעזרת אחת מהחברות המקומיות העורכות סיורים דו-גלגליים ברחבי העיר. מרבית החברות מקיימות סיורים בכארבעה מסלולים שונים, הנמשכים שלוש שעות כל אחד, בשעות היום או בשעות הערב.  אחת החברות המרכזיות הפועלות בעיר היא Paris a Velo c'est Sympa. פרטים עדכניים לגבי מחירי הסיורים ונקודות יציאה ניתן למצוא באתר האינטרנט:www.parisvelosympa.com
 
לונדון: מדוושי האופניים בלונדון נהנים מ-500 קילומטר של מסלולים ייעודיים. למי שאינם מורגלים ברכיבה בצד שמאל בעיר סואנת, מומלץ להגביל את הרכיבה לשבילי הפארקים בלבד או לדווש במהירות מבוקרת על גדות התעלות והנהר. הודות לתרומתו הנדיבה של בנק ברקליס, חברת התחבורה של לונדון מפעילה את שירות Barclays Cycle Hire המאפשר שכירת אופניים והחזרתם לתחנות שונות במרכז העיר (פרטים ומסלולי רכיבה באתר  www.tfl.gov.uk).
שבילי האופניים של גני קנסינגטון, הייד פארק, גרין פארק וסנט ג'יימס פארק מאפשרים נסיעה מנוטינג היל לכיכר טרפלגר ולבתי הפרלמנט, תוך חציית כבישים אחדים. גם הגדה הדרומית של התמזה מאפשרת נסיעה נעימה לאורך הנהר. יש לדעת כי החוק האנגלי מחייב חבישת קסדה בעת הרכיבה, ושימוש במחזירי אור בשעות הלילה. וכמובן זכרו שרכיבה על הכביש תיעשה תמיד בצד שמאל שלו, בניגוד לאינסטינקטים הישראליים.  
אחת החברות הגדולות להשכרת אופניים, שגם עורכת סיורי רכיבה מאורגנים למבוגרים ולילדים, היא The London Bicycle הממוקמת ב-1a Gabriels Wharf, 56 Upper Ground (פרטים באתר www.londonbicycle.com ). 

 
ברלין: ברלין ידידותית מאוד ל-400,000 התושבים המקומיים המדוושים ברחובותיה מדי יום, בזכות שבילי אופניים מסודרים ונוחים, המצויים בה כמעט בכל רחוב. 
גם האפשרויות לשכירת אופניים ברחבי העיר הן רבות. חברת הרכבות הגרמנית DB, למשל, מפעילה שירות Call a Bike המאפשר לשכור אופניים מדוכנים הממוקמים ברחובות באמצעות מתן פרטים בטלפון מספר 0700-05225522. אחת מהחברות המוּכּרות להשכרת אופניים היא Fat Tire, שסניפיה המרכזיים מצויים מתחת למגדל הטלוויזיה (Fernsehturm) באלכסנדרפלאץ ובתחנת Bahnhof Zoo. פרטים נוספים בטלפון: 030-24047991 ובאתר www.fattirebiketours.com/berlin.
 
ניו יורק: שבילי האופניים בסנטרל פארק, בבאטרי פארק, בהדסון ריבר פארק ובפורט טיירון פארק מאפשרים נסיעה מענגת בשטחים ירוקים. שביל אופניים מחבר בין באטרי פארק בדרום האי לרחוב 59 מזרח, ומאפשר תצפית מרהיבה על העיר. אם אתם רוכבים בכביש, היזהרו במיוחד מנהגי המוניות האגרסיביים של העיר והשתדלו לדווש בשוליים. 
אפשר לשכור אופניים בכמה מוקדים בעיר. חנות להשכרת אופניים, שגם עורכת סיורי רכיבה מאורגנים למבוגרים ולילדים, היא Central Park Bike Rental הממוקמת ברחוב 57 מערב מספר 15, בין השדרה השמינית והתשיעית (טל' 347-713-0013; www.centralparkbikerent.com). חברות רבות נוספות המשכירות אופניים אפשר למצוא באתר של עמותת Bike New York המקדמת שימוש באופניים כפיתרון ירוק לזיהום האוויר: www.bikenewyork.org.
 


ברצלונה:
ברחבי ברצלונה תבחינו באלפי זוגות אופניים בצבעי אדום-לבן, שמיועדים להשכרה ומפוזרים בעשרות תחנות בעיר. לרוע המזל, המערכת מיועדת למקומיים בלבד ולא לתיירים. אך אל דאגה, יש גם חברות המשכירות אופניים לתיירים: 
חברת Barceloneta Rent a Bike. לפרטים: www.barcelonarentabike.com; טל' 93-317-1970.
חברת Bike Rental Barcelona תשמח לספק לכם את האופניים למקום בו אתם נמצאים ואף תשלח נציג לאסוף אותם בתום ההשכרה. לפרטים: www.bikerentalbarcelona.com]], או בטלפון 655-057-666.
תוכלו גם להצטרף לסיור מודרך באנגלית על גבי אופניים בקבוצות של עד 20 רוכבים. לפרטים: www.barcelonabybike.com. כדי להצטרף לסיור יש להזמין מקום מראש בטלפון: 93-268-8107. 
 
אמסטרדם: בבירת האופניים העולמית יש תשתית שבילי אופניים מצוינת, והרכיבה בעיר השטוחה, שבה משולבים השבילים בכל רחוב ובכל צומת מרומזר, נוחה ביותר. אם אתם מעדיפים שלא להסתכן ברחובות העיר בין הרוכבים המיומנים, שבילי וונדלפארק (VondelPark), הפארק העירוני המרכזי ששטחו 470 דונם, מספקים חוויית דיווש נפלאה. בשטחי הפארק אפשר גם לשכור אופניים לילדים או לכמה רוכבים. 
תוכלו לשכור אופניים בכמה וכמה סוכנויות בעיר. הסוכנות שנחשבת לטובה ביותר היא MacBike, שלה שלושה סניפים במרכז אמסטרדם: סמוך לליידספליין  (2 Weteringsschans), ליד התחנה המרכזית (12Stationsplein) ובאזור כיכר וטרלו (2 Mr. Visserplein). כמו חנויות השכרת אופניים אחרות, הסוכנות מציעה לא רק אופניים אלא גם סיורים מודרכים ברכיבה למעוניינים בכך ( טל' 020-620-0985; www.macbike.nl). 
חנויות נוספות להשכרת אופניים הן Star Bike Rentals (127  Ruyterkade De; טל' 020-620-3215; www.starbikesrental.com), Bike City (68-70 Bloemgracht; טל' 020-626-3721; www.bikecity.nl); Mike's Bike Rentals (134 Kerkstraat; טל' 020-622-7970; www.mikesbikeamsterdam.com המתמחה בסיורים מודרכים, Damstraat Rent a Bike (20-22 Damstraat; טל' 020-625-5029; www.bikes.nl) וHolland Rent a Bike (טל' 020-622-3207).

 
וינה: אך טבעי לדווש בין האטרקציות התיירותיות בעיר שבה יותר מ-1,200 קילומטרים של שבילי אופניים, חלקם אפילו אינם באזורים של תנועה ערה. 
בשנת 2003 עיריית וינה השיקה את Citybike Wein, אחת התכניות החדשניות ביותר (דאז) להשכרת אופניים. כיום יותר מ-100 תחנות השכרה פזורות ברחבי העיר, בעיקר בסמוך לתחנות הרכבת התחתית, והעירייה ממשיכה לעודד את תושביה לרכוב על אופניים כדי להפחית את זיהום האוויר, לטפח את בריאותם ולמנוע פקקים באזורים הצפופים של העיר, ואף מתירה עליית רוכבים עם אופניים לאמצעי התחבורה הציבוריים בשעות מסוימות ביום. גם אתם כתיירים תוכלו ליהנות מהמערכת הנוחה להשכרת אופניים: ניתן להירשם באתר האינטרנט של התכנית www.citybikewien.at, או באחת התחנות, באמצעות כרטיס אשראי ולשלם דמי הרשמה חד פעמיים במחיר של יורו אחד בלבד. כאשר תצאו לרכיבה עצמה - השעה הראשונה ללא עלות ומהשעה השנייה התשלום עולה ביורו כל פעם. אם אתם רוצים לנסות את מזלכם ברכיבה עצמאית ברחבי העיר תוכלו לאתר את התחנות הקרובות אליכם ומסלולים אפשריים כאן: www.wien.gv.at/english/leisure/bike
ניתן לשכור אופניים ואף להצטרף לסיורים ממוקדים באזורים מסוימים או על נושאים הקשורים לחיי היום באמצעות כמה מהסוכנויות הפועלות בעיר: 
Pedal Power המוציאה סיורים בשעות הבוקר ואחר הצהריים או Vienna Explorer. 
באתר האינטרנט הרשמי של עיריית וינה תוכלו למצוא הסברים מפורטים על כל אפשרויות השכרת האופניים בעיר, סוכנויות המארגנות סיורים, חוקי תנועה חשובים, ואף בתי מלון המעודדים הלנת רוכבי אופניים, ומעניקים שירותים לתיקון אופניים: 
www.wien.info/en/vienna-for/sports/cycling/discover-by-bicycle - פרטים נוספים תחת Bicycle Information.   

הוסף תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של שיחור לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון בוטה.
כתבות מגזין נוספות