עולים על המסלול הנכון

אחד מענפי הספורט המוערכים והקשים בעולם סוחף בשנים האחרונות המוני רצים (ומעריצים), שמוכנים לטוס עד קצוות תבל על מנת להשתתף בו. זה הזמן להירשם לאחד מהמרתונים הנחשבים והיפים בעולם. צוות שיחור בדק מהם ההבדלים בין המרתונים השונים, ומה כדאי לדעת לפני שנרשמים
הפופולריות של ריצות המרתון עולה בהתמדה מדי שנה, וערים רבות ברחבי העולם מנצלות את אירועי הספורט האטרקטיביים הללו כאמצעי למשיכת תיירות ספורט. כן, המסלול המפרך שנמתח לאורך 42.195 קילומטר הפך ליעד נכסף עבור מיליוני חובבי ריצה ברחבי העולם, וגם אטרקציה תיירותית לא קטנה.

מלבד חמשת המרתונים הגדולים בעולם (בוסטון, שיקגו, ניו יורק, ברלין ולונדון) ניתן למצוא היום גם לא מעט מרתונים מעניינים אחרים, המושכים אליהם קהל הולך וגדל של רצים, וגם צופים. בצד המרתונים עצמם מתקיימים בערים השונות, המארחות אותם, אירועים ספורטיביים נוספים, שמושכים אליהם צופים ומשתתפים רבים, כמו מיני מרתון, רכיבה על אופניים בתוואי מקביל לתוואי המרתון עצמו ועוד. גם הישראלים גילו את המרתונים, וכיום יותר ויותר חברות מציעות חבילות מיוחדות לחו"ל, הכוללות טיסה, לינה והשתתפות במרתון או במרוץ כלשהו.

ההבדלים בין המרתונים השונים רבים, ולכן הבחירה היא קשה. לאלו מביניכם השוקלים השתתפות במרתון, לפניכם מידע על המרתונים הידועים ביותר בעולם (וגם על כמה פחות ידועים), שיסייע בידכם לבחור.מרתון בוסטון (18 באפריל 2016)

טיפת היסטוריה: פסגת שאיפותיו של כל רץ מרתון היא גם אחד מהמרוצים החשובים והוותיקים ביותר בעולם, ולו משום שהיה הראשון שאפשר לנשים להשתתף בו (בשנת 1972). המרוץ, המאורגן על ידי איגוד האתלטיקה של בוסטון, נערך באופן מסורתי ב"יום הפטריוטים" - יום חופש מעבודה במדינת מסצ'וסטס, והשנה הוא ייערך בפעם ה-118. 
המסלול: מרתון בוסטון מציע את אחד ממסלולי הריצה הקשים ביותר מבין המרתונים השונים בעולם, כיוון שהמשתתפים בו נאלצים לטפס על שורה של גבעות, כולל עלייה רצופה של כ-600 מטר בין הקילומטר ה-32 לקילומטר ה-33. השנה יוקדשו חלק מאירועי המרתון לזכר קורבנות הפיגוע שהתרחש במרתון אשתקד, והמארגנים מבטיחים כי יוגברו סידורי האבטחה באזור.
המשתתפים: המרתון מוגבל ל-25 אלף רצים, שחייבים לעמוד בתנאי קבלה המבוססים על זמני ריצה במרתונים קודמים. את הרצים מעודדים כחצי מיליון צופים.
כדאי לדעת: מרתון בוסטון נבדל מאחרים בין השאר בשל זמן המינימום שנדרשים הרצים להציג בעת ההרשמה (זמן זה נקבע לפי קטגוריות גיל שונות). בכדי לדעת אם אתם מועמדים ראויים להשתתף במירוץ - לחצו כאן.
טיפ לפני היציאה לדרך: המרתון של בוסטון מושך אליו מדי שנה רצים מקצועיים וחובבים מרחבי תבל, המתמודדים עם המסלול הקשה ועם מזג האוויר הבלתי יציב. יש להתאמן בהתאם.
ניתן להירשם למרתון בהרשמה רגילה, או באמצעות גיוס כספים (תרומות) עבור ארגוני צדקה המופיעים ברשימה שמתפרסמת באתר האינטרנט של המרוץ. ההרשמה לשנת 2014 כבר הסתיימה, ואילו ההרשמה למרתון של 2015 (20 באפריל) החלה בספטמבר האחרון.
 
מרתון ניו יורק (6 בנובמבר 2016)

טיפת היסטוריה: מרתון ניו יורק מתקיים מאז 1970 מדי שנה בתחילת נובמבר. אז נכון, הלוגיסטיקה במקרה הזה מסובכת יותר ממרתונים אחרים – הטיסה הארוכה, הפרשי השעות, העליות לגשרים במסלול עצמו ועוד – אבל, אין אצן שמכבד את עצמו שלא השתתף לפחות פעם אחת במרתון המהנה הזה, שכולו עתיר באירועים חברתיים נלווים ובאווירה מצוינת.
המסלול: המרתון מתחיל בסטייטן איילנד, עובר בברוקלין ובקווינס וממשיך למנהטן דרך גשר קווינסבורו (Queensboro), שהוא אחת הנקודות הקשות במסלול בשל העלייה התלולה בגשר שמגיעה לאחר יותר מחצי מרתון. הרצים ממשיכים דרך השדרה הראשונה, עוברים לברונקס וחוזרים מיד למנהטן דרך גשר מדיסון אווניו (Madison Avenue). המסלול ממשיך דרך הארלם והשדרה החמישית, ומסתיים בחלקו הדרומי של הסנטרל פארק במנהטן.
המשתתפים: זהו המרתון שבו כמות המשתתפים הגדולה ביותר (38 אלף רצים), והוא חגיגה נפלאה גם לשני מיליון הצופים, שמגיעים לעודד את הרצים לאורך המסלול. 
כדאי לדעת: כמיליון רצים מרחבי העולם מבקשים מדי שנה להשתתף במירוץ.
טיפ לפני היציאה לדרך: המסלול כולל ריצה בעליות קשות וארוכות ובירידות תלולות (בעיקר בגשרים). מומלץ להתאמן בהתאם, ולחזק סיבולת לב-ריאה. 
אם אתם מעוניינים להשתתף כרצים במרתון מומלץ מאוד להירשם כשנה מראש להגרלה, באתר האינטרנט, או לרכוש מבעוד מועד חבילה דרך אחד הזכיינים בעולם.
מרתון שיקגו (באוקטובר 2016)

טיפת היסטוריה: השנה יתקיים מרתון שיקגו  ה-38 במספר. מ-4,200 משתתפים במרתון הראשון של העיר שיקגו, שנערך בשנת 1977, הפך האירוע לאחד הגדולים מסוגו ולאחד מחמשת המרתונים המובילים בעולם.
המסלול: מהיר ושטוח, ולכן גם שימש כר לארבעה שיאי עולם ולשבירת שיאים לאומיים רבים. המסלול מתחיל ומסתיים בפארק גראנט היפה, וחולף על פני אתרים מרכזיים בעיר.
המשתתפים: המרוץ מוגבל ל-45,000 משתתפים מרחבי העולם, על בסיס "כל הקודם זוכה" מבין אלו העוברים את קריטריון הסף (זמן של לא יותר משש שעות ו-30 דקות).
כדאי לדעת: בעשור האחרון חמישה רצים לא הצליחו להשלים את ריצת המרתון, ומתו לפני שהגיעו אל קו הסיום. הטרגדיות הללו נגרמו בשל תנאי מזג האוויר, אך גם ובעיקר משום שספורטאים אלו היו חובבים, ולא עברו בדיקות ופיקוח כמו הספורטאים המקצועיים.
טיפ לפני היציאה לדרך: הקפידו על משטר מים, ערכו בדיקות מאמץ אצל רופא הספורט ובדקו את יכולות העמידה שלכם בתנאי מזג אוויר שונים (בעיקר בחום ובלחות).
 

מרתון ברלין (25 בספטמבר 2016)
 
טיפת היסטוריה: מרתון ברלין מתקיים בכל סוף שבוע אחרון של חודש ספטמבר, מאז שנת 1974. כיום הוא כולל גם מרוץ לגלגיליות ולכיסאות גלגלים.
המסלול: המרתון מתחיל ומסתיים באזור שער ברנדנבורג המפורסם, ובדרך עובר בין האטרקציות הידועות  של העיר. מרתון זה נחשב לאחד הקלים והמהירים בעולם, כיוון שהוא מציע מסלול שטוח, כמעט לגמרי. 
המשתתפים: יותר מ-40 אלף רצים מ-100 מדינות שונות משתתפים במרתון מדי שנה, וזוכים לעידודם של מעל למיליון צופים.
כדאי לדעת: רוב שיאי העולם לגברים ולנשים כאחד נקבעו במרתון ברלין. 
טיפ לפני היציאה לדרך: מרתון המומלץ לרצים בתחילת דרכם ולכאלו המעוניינים לשפר את הישגיהם לאחר שכבר חוו מרתון אחד.
כדאי להביא בחשבון, כי ככל שתירשמו  מוקדם יותר, כך גם התשלום יהיה נמוך יותר.

 

 
מרתון לונדון (באפריל 2016)

טיפת היסטוריה: מעבר להיותו אחד מחמשת המרתונים הגדולים בעולם, מרתון לונדון, שהתקיים לראשונה ב-1981, הוא גם פסטיבל הספורט השני בגודלו באנגליה מבחינת כמות המשתתפים. 
המסלול: מסלול המרתון, המהיר יחסית, מתחיל בגריניץ' פארק, עובר באטרקציות מרכזיות  בעיר כמו מצודת לונדון  ומסתיים ליד ארמון בקינגהם.
המשתתפים: כ-40 אלף רצים מרחבי העולם משתתפים במרתון. מאות אלפי צופים מעודדים אותם בדרך אל קו הגמר המיוחל.
כדאי לדעת: מרתון לונדון הוא האירוע המוביל בעולם מבחינת כמות התרומות שמארגניו מצליחים לגייס לארגונים שונים. כיוון שרוב ההרשמות מוקדשות לצדקה, קשה מאוד להירשם למרוץ זה.
טיפ לפני היציאה לדרך: לפני תחילת האימונים, חשוב שתוודאו כי הרשמתכם למרוץ התקבלה, כדי למנוע מפח נפש..

 
מרתון פריז (3 באפריל 2016)

טיפת היסטוריה: מרוץ זה הוא בין העתיקים בעולם. המרוץ הראשון התקיים ב-1896, והשתתפו בו 191 רצים. 
המסלול: יש הטוענים כי מדובר באחד המסלולים היפים בעולם. המרתון של פריז מתחיל בארמון האליזה ומסתיים בשער הניצחון הידוע, ובדרך עובר בין האטרקציות המפורסמות של פריז, ולאורך גדות נהר הסיין. 
המשתתפים: מרתון פריז אומנם לא נחשב כאחד מחמשת המרתונים הגדולים, אך עדיין משתתפים בו מדי שנה קרוב ל-40 אלף רצים.
כדאי לדעת: זהו אחד המרתונים הססגוניים ביותר בעולם, והוא מלווה בשלל אירועים הפתוחים לציבור הרחב ללא תשלום. כדאי להתעדכן באירועים הללו טרם ההגעה.
טיפ לפני היציאה לדרך: כדאי לדעת, כי בריצה משתתפים מובילי זמן (פייסרים) שדואגים להביא את הרצים לזמן שקבעו לעצמם. אם אתם ממש מתעקשים - תוכלו להשתתף בחצי המרתון, שיתקיים בפריז ב-2 במרץ 2014 (אימון לא רע...) או פשוט להצטרף, יום לפני המרתון עצמו, לריצה שזכתה לכינוי "המרוץ לארוחת הבוקר" - חמישה קילומטרים של מסלול (חינם ופתוח לכולם), שבסופו, כמובן, אוכל. 
כדאי להביא בחשבון, כי ככל שנרשמים  מוקדם יותר למרתון, כך גם התשלום נמוך יותר.

 
מרתון אמסטרדם (16 באוקטובר 2016)

טיפת היסטוריה: מרתון זה נולד במתכונת הנוכחית שלו כבר בשנת 1975, אך רק בשנים האחרונות הפך פופולרי במיוחד. המרתון מתקיים מדי שנה בחודש אוקטובר, כשמזג האוויר מושלם לריצה ארוכה.
המסלול: הולנד המישורית מקדמת את פני הרצים במסלול שטוח ומהיר, המתחיל ומסתיים באצטדיון האולימפי המרשים, ובדרך עובר ליד האטרקציות המפורסמות של העיר, כמו הוונדל פארק, התעלות הרבות, תחנות הרוח המסורתיות וכמובן גם האצטדיון האגדי של קבוצת אייאקס.
המשתתפים: על פי הסטנדרטים של מרתונים בערים גדולות מרתון זה עדיין נחשב לאינטימי עם כ-15 אלף רצים. אל תצפו לתמיכה מקהל משתתפים רב, כמו שקיימת במרתונים אחרים.
כדאי לדעת: מרתון אמסטרדם הוא מרתון מאורגן למופת. לאורך המסלול תמצאו נקודות רענון רבות ושעונים דיגיטליים, ואפילו עמדות מסאז'. 
טיפ לפני היציאה לדרך: למרתון אמסטרדם מסלול שטוח, אך פתלתל ועקלקל בחלקו כשהוא עובר דרך שכונות המגורים בעיר. בנוסף, חלק מהריצה מתבצע בתוך האצטדיון הלאומי. באימונים מומלץ לעבוד על סיבולת המתאימה לריצה מסוג זה.

 
מרתון אתונה (בנובמבר 2016)

טיפת היסטוריה: המקום שבו הכל התחיל, ב-490 לפני הספירה, בריצתו של השליח פידיפידס מהעיר מרתון ועד לאתונה, במטרה להביא את בשורת הניצחון היווני על הפולש הפרסי. אז נכון, הוא מת מיד לאחר מסירת ההודעה... אך זו לא סיבה להחמיץ את המרתון האגדי הזה, שמציע חוויה בלתי נשכחת למשתתפים, הרצים לאורך תוואי אותו מסלול של אותו שליח אומלל. מרתון אתונה נחשב כיום לאחד המרתונים החשובים והמאתגרים ביותר בעולם.
המסלול: תחילתו של המסלול המאתגר בשדה הקרב העתיק בעיר מרתון, והמשכו בטיפוס לקראת העיר אתונה, עד קו הסיום - באצטדיון Panathinaikon, מקום הולדתם של המשחקים האולימפיים.
המשתתפים: כמו במרתונים רבים אחרים, גם כאן קיימת מגבלת גיל (18 ומעלה בלבד), אולם ילדיכם (גיל 12 ומעלה) בהחלט יוכלו להשתתף במיני מרתון (5 או 10 קילומטרים), שמתקיימים במקביל למרתון הקלאסי.
כדאי לדעת: למקום הראשון במרוץ השנה (2013) הגיע יאגו הילארי עם התוצאה המרשימה - 2:13:50 שעות. יש למה לשאוף.
טיפ לפני היציאה לדרך: מצאו לכם פרטנר לריצה. האימונים המפרכים והמרחקים האינסופיים עלולים להתיש כל אדם. שותף באותה רמה של כושר בהחלט יכול להעלות לכם את המוטיבציה, ולקדם אתכם עד למטרה.
 
 
כמה טיפים בדרך למרוץ

• ודאו כי אתם עומדים בקריטריון הסף למרתון (אם יש כזה) טרם ההרשמה.
• בחרו את המרתון לפי יכולתכם הפיזית, וקחו בחשבון, כי מרתונים שמתקיימים בקרקע מישורית אינם בהכרח קלים יותר (מבחינה מנטלית, הם עשויים להיות קשים יותר). 
• התחילו את ההכנות והאימונים לפחות חמישה חודשים לפני המרתון, רצוי בפיקוח של רופא ספורט ושל מדריך כושר. 
• כדאי להביא בחשבון את הפרשי השעות בין המקום שבו יתקיים המרתון לבין ישראל. מקום קרוב יחסית יאפשר התאקלמות נוחה וטובה יותר. 
• התעדכנו בתחזית מזג האוויר לפני הנסיעה.
 
ריצה מהנה!

 

הוסף תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של שיחור לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון בוטה.