Magical Mystery Tour - ליברפול בעקבות הביטלס

החודש מלאו 60 שנה לשחרור הסינגל הראשון של הרביעייה מליברפול ,"Love Me Do", זה הזמן להיזכר בתחילת הדרך המשותפת שלהם
מאת: , 25.10.2012
ההיסטוריה האנושית רצופה בלהקות בנים מסוקסות שהפכו נערות ליצורים צרחניים ובוכיים, אבל עם כל הכבוד לבקסטריט בויז, לא הייתה ולא תהיה עוד תופעה כמו הביטלמניה או בפרפראזה על לנון – זו הלהקה היחידה שהייתה גדולה יותר מישו. 12 אלבומים, 275 שירים, 37 סינגלים הישר למקום הראשון, ויותר מביליון (!) תקליטים שנמכרו לאורך השנים, זיכו אותה בתואר הלהקה המצליחה ביותר בכל הזמנים. בישראל הם מעולם לא ביקרו, אך לא מטעמי חרם זה או אחר, אלא משום ששר החינוך דאז ואפילו ראש הממשלה, דוד בן גוריון, סירבו לאפשר להם לבוא. הסיבה? המוזיקה שלהם משחיתה את הנוער. אבל מאז עברו הרבה מים בירקון וכיום כל ביקור בליברפול חייב לכלול כמה תחנות היסטוריות בדרכה של הלהקה, הנה הן לפניכם.
 
השנים המוקדמות - "Your Mother Should Know"  
בשנת 1957 הצטרף ג'ון לנון בן ה-16 ללהקה בשם The Quarrymen וכמה חודשים לאחר מכן צירף אליה גם נער צעיר בשם פול מקרתני. כשנה לאחר מכן, פול הזמין את חברו הטוב, וגיטריסט מוכשר בפני עצמו, ג'ורג הריסון לנגן איתם, זאת על אף מחאותיו של ג'ון שחשב שילד בן 14 יתקשה להשתלב. החבר הרביעי רינגו סטאר, יצטרף אליהם מאוחר יותר בשנת 1962 ויחד הם יעשו היסטוריה. 
אבל עוד לפני ההקלטות והמעריצים, היו צמד המייסדים, ג'ון ופול, שני נערים ליברפוליים צעירים שנהגו להיפגש בבית הוריהם כדי לכתוב שירים. התחנה הראשונה, שדרת מנלאב מספר  251 (Menlove Avenue), היא בית ילדותו של ג'ון לנון, שם גדל התגורר עם דודיו לאחר שהוצא מחזקת אמו. מבחוץ נראה המקום כמו בית רגיל לחלוטין אולם בתוכו הזמן כאילו נעצר מלכת אי שם בשנות ה-60'. הרהיטים, מדפי הספרים העצומים, תמונות הילדות של המשפחה, כולם שומרו בדיוק כפי שהיו. ביתו של פול (ששוכן ב-20 Forthlin Road) שומר גם הוא על ידי הקרן הבריטית כאתר בעל חשיבות לאומית ואפילו היוצר עצמו התגייס למשימה. בהקלטה של קולו הוא מספר כיצד ישב עם ג'ון וכתב את היצירות הגדולות בסלון הבית, בזמן שאחיו מייק היה מזדנב אחריהם ומצלם את התופעה. בתי הילדות של שני האמנים הפכו למוקד עלייה לרגל בקרב המעריצים והם מספקים הצצה נדירה לחייהם לפני שהפכו לסנסציה. יש כאן תחושה של תמימות באוויר, של שני ילדים שיושבים וכותבים כי המוזיקה בוערת בעצמותיהם ואין להם מושג לאן תוביל אותם הדרך.
כרטיסים לשני הבתים צריך להזמין מראש, באתר האינטרנט או בטלפון: 44-844-800-4791
היינו ילדים וזה היה מזמן
 
עסקי המוזיקה - "Baby, You're a Rich Man"
אחרי החזרות הביתיות הגיע הזמן לצאת אל אוויר העולם, וב-9 בפברואר 1961 עולים הביטלס לראשונה על במת ההופעות של מועדון The Cavern Club המקומי. עד 1963 הם יופיעו כאן לא פחות מ-292 פעמים ולכן, הקאברן נחשב עד היום למקום שנתן להם את האפשרות להתפתח ולבנות את עצמם כלהקה. כאן גם צפה בהם לראשונה בריאן אפשטיין, שהפך כמעט מיד למנהלם האישי והיה זה שצעד איתם לאורך כל הדרך והביא אותם לגדולה. היום, הקאברן עדיין מתפקד כמועדון הופעות ומאז שנות ה-60 הוא זכה לארח עוד הרבה שמות גדולים כמו The Who, Queen, Elton John ואפילו את ה-Rolling Stones. אבל עם כל הכבוד לענקי הזמר הבריטי לדורותיהם, המקום שומר אמונים ללהקת הבית, הוא מציע למכירה חולצות וכוסות עם הלוגו הנצחי, מקפיד להשמיע ברקע את שירי הרביעייה, מקדיש יום בשבוע ללהקת קאברים ולפחות פעם בחודש עורך ערב לזכרם. אותם ערבים מוקדשים כל פעם לציון אחת מאבני הדרך של הלהקה. 
The Cavern Club, 10 Mathew Street, Liverpool, L2 6RE
הופעה בקאברן, אוגוסט 62'
 
בחוצות העיר - "Penny Lane"
ההקלטה הראשונה של הביטלס כחבורה מגובשת הייתה אמורה להתקיים בקאברן, אבל המפיק האגדי ג'ורג מרטין התנגד והציע במקום את אולפני אבי-רוד בלונדון. מרטין העלה הצעה היסטורית נוספת -  להחליף את פיט בסט האדיש במתופף של רורי סטורם וההוריקנס, הלוא הוא רינגו סטאר. באוקטובר 1962 יצא הסינגל הראשון Love Me Do שהתברג היישר למקום ה-17 במצעד הבריטי וסימן את תחילתה של תקופה היסטורית בתולדות המוזיקה. אך גם בשיא ההצלחה, הביטלס לא שכחו מאיפה באו והמשיכו להופיע בעיר הנמל, עובדה שליברפול זוכרת להם עד היום. לפיכך רחוב מתיו בו נמצא מועדון הקאברן מוקדש כמעט כולו להנצחת הרביעייה, ובין השאר מוצבים בו פסלי ברונזה של ג'ון והחברים ובחנויות תוכלו למצוא פרטי אספנות נדירים כמו אלבומים חתומים או מפרטי גיטרה שכביכול השתייכו להם. 
אם אתם כבר מטיילים בחוצות העיר אל תשכחו את רחוב פני ליין המפורסם, שם היו פול וג'ון נפגשים כדי לקחת אוטובוס למרכז העיר. השורה מהשיר שנקרא על שם הרחוב,  "shelter in the middle of the roundabout" מתייחסת למחסה של אותה תחנת אוטובוס, שלצערנו כבר אינו שם. 


 
 
ברוכים הבאים אל הנצח – "Strawberry Fields Forever"  
עם האוכל בא התיאבון ועם ההצלחה בא השיגעון. במהלך השנים מעריצי הביטלס הצליחו להתעלות על עצמם בכל פעם מחדש. מיד כשיצא השיר בהשראת רחוב פני ליין נעלמו שלטי הרחוב כלא היו ולמעשה הם ממשיכים להעלם גם בימנו אנו. גם השערים של גינת הירק של צבא-הישע על שמה נקרא השיר ,Strawberry Fields Forever היו נגנבים כמעט מידי שבוע ואפילו ידיות בבתי מלון הוחרמו על ידי המעריצים מהסיבה הפשוטה שחברי הלהקה נגעו בהן. כמחווה צינית למעריציהם המשוגעים הקדישו הביטלס את השיר She Came in Through the Bathroom Window לאחת מהן שפרצה לפול הביתה. 
אז אם גם אתם פשוט חייבים לגעת קצת בהיסטוריה, היכנסו למוזיאון הביטלס וצפו בקטעים נדירים של הלהקה, בתמונות שלהם מאחורי הקלעים, באנקדוטות חשובות על איך נכתבו השירים ובאולם המיוחד שמוקדש לג'ון ולדרכו בעקבות השלום. גם מי שאינו מעריץ שרוף מעיד על חוויה מוזיקאלית ועל מסע מרתק בעשור השישי של המאה ה20. כדאי לשכור אוזניות עם מדריך קולי ולהקדיש לסיור במקום לפחות שעתיים. 
פתוח כל יום 17:00-9:00, כניסה עולה 15.95 פאונד, לסטודנטים 12 פאונד וילדים נכנסים ב-7 פאונד.
The Beatles Story, Britannia Vaults | Albert Dock, Liverpool L3 4AD
44-151-709-1963 :tel


 
 
סוף טוב הכל טוב - "Hello, Goodbye"
לא הרבה יודעים זאת, אבל אלבומם האחרון של הביטלס, Let It Be, הוקלט ברובו לפני אבי-רוד כחלק מפרויקט מצולם בשם Beatles at Work והיה אמור להיות משודר כתוכנית טלוויזיה. כבר אז היו היחסים בין חברי הלהקה עכורים והמריבות לא ידעו סוף, ובסופו של דבר הפרויקט כולו נגנז ופס הקול הומר לאלבום. ב-20 באוגוסט 1969 הקליטו ארבעת המופלאים את הסינגל האחרון שלהם יחד,"I Want You She's So Heavy" , אחד מהשירים החריגים יותר ברפרטואר שלהם ויש אומרים שזה שבישר על ההתפרקות הקרובה. כחודש לאחר מכן ג'ון הודיע שהוא עוזב את הלהקה. אין מקום טוב יותר ללון בו בלילה שאחרי יום טיולים מפרך ממלון Hard Day's Night Hotel שכל אחד מ-120 החדרים שלו מעוצב לפי אחד משירי הלהקה. אז אם אתם רוצים לחלום בצוללת צהובה, הזמינו כאן חדר (בלא פחות מ-95 פאונד ללילה) ואם מתחשק לכם לישון עד מאוחר, פשוט שימו על הדלת את השלט המתחכם  "Let It Be".

 
Central Buildings, North John Street, Liverpool L2 6RR, tel: 44-151-236-1964
 
 
 

הוסף תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של שיחור לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון בוטה.