אוסטריה

בירה: וינה
מיקום: אירופה
שטח: 83,871 קמ"ר
אוכלוסין: 8.2 מיליון
מטבע: יורו
שפות: גרמנית (רשמית), טורקית, סרבית, קרואטית, סלובנית והונגרית
כתבות מגזין
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: אוסטריה היא רפובליקה דמוקרטית פרלמנטרית, המחולקת לתשע מדינות פדרליות. חוקת המדינה נחקקה בשנת 1920. אוסטריה היא מדינה ניטרלית משנת 1955. הפרלמנט מורכב משני בתים, האספה הלאומית והבונדסרט (האספה הפדרלית). ראש המדינה נבחר בכל שש שנים. לכל מדינה פדרלית יש קונגרס וממשלה משלה. 68% מהאוסטרים מתגוררים בערים, וחמישית מהאוכלוסייה מתגוררת בבירה וינה. צפיפות האוכלוסייה דלילה יותר במדינה ההררית מאשר במדינות השכנות במרכז אירופה. יותר מ-90 אחוזים מהתושבים הם אוסטרים, וכתשעה אחוזים הם מהגרים זרים. שלושה רבעים מהאוכלוסייה הם קתולים. אוסטריה חברה באיחוד האירופאי משנת 1995. 
 
כלכלה ותחבורה: הכלכלה במדינה מפותחת מאוד, והמגזרים השולטים בה הם התעשייה והשירותים. לחקלאות תפקיד משני, רק 17 אחוזים מהקרקע משמשים לחקלאות אך הם מספקים את צרכי המדינה. המשאבים הטבעיים של המדינה כוללים מחצבים של ברזל, מלח, נפט וגז טבעי. הגילוי של אוצרות טבע אלו השפיע מאוד על ההתפתחות התעשייתית במדינה. התעשיות המרכזיות וענפי היצוא המובילים הם תעשיית המכונות, ייצור המתכות ותעשיית המזון. משנות ה-90 הפכה התיירות למקור חיוני של מטבע חוץ.
במדינה יש רשת מפותחת מאוד של כבישים, מסילות ונתיבי מים כמו נהר הדנובה, החיוניים לתחבורה הפנימית ולמעבר במדינה ומעבר לגבולותיה. המעבר דרך האלפים אפשרי הודות למערכת של מעברים, מנהרות ומסילות ברזל בהרים.
 
היסטוריה: האזור שבו שוכנת אוסטריה מיושב זה אלפי שנים. עד המאה העשירית שלטו באזור הרומאים, המגיארים והגרמנים-הבווארים, שמהם מוצאם של תושבי הארץ. השם אוסטריה (אסטררייך בגרמנית) הוזכר לראשונה במסמכים משנת 996 לספירה, ופירושו "החלק המזרחי של הקיסרות". במאה ה-12 הפכה אוסטריה לדוכסות שבירתה וינה. בשנת 1278 העניק המלך הגרמני רודולף פון הבסבורג את המדינה לבניו, והיא נותרה בשלטון בית הבסבורג במשך 640 שנה. הקיסרות ההבסבורגית הפכה למעצמה גדולה, אשר במאות ה-18 וה-19 השתרעה עד גבול רוסיה וכללה חלקים גדולים ממרכז אירופה ומהבלקן. במאה ה-19 הפכה הקיסרות האוסטרית לממלכה כפולה, אוסטרו-הונגריה, אולם ההגמוניה האוסטרית נשמרה. רצח יורש העצר פרנץ פרדיננד בשנת 1914 הביא לפריצתה של מלחמת העולם הראשונה: האוסטרים נלחמו לצד הגרמנים ומצאו את עצמם בצד המובס. בשנת 1918 התפטר הקיסר האחרון לבית הבסבורג, ובאוסטריה המצומצמת הוקמה רפובליקה, שעד מהרה הוחלפה בשלטון דיקטטורי ימני. בשנת 1938 פלש הצבא הגרמני לאוסטריה וסיפח אותה לרייך של היטלר. אוסטרים רבים שיתפו פעולה בהתלהבות עם הנאצים ונלחמו לצד הצבא הגרמני. בסיום מלחמת העולם השנייה נכבשה אוסטריה בידי בעלות הברית, אשר נסוגו ממנה רק לאחר שנקבע מעמדה כמדינה ניטרלית לחלוטין. 
באוסטריה נמצאים אוצרות תרבות ואמנות רבים בתחום הציור והארכיטקטורה. המנהגים העממיים (זמרים של שירים דתיים, תהלוכות "קורפוס כריסטי") והתלבושות המסורתיות משתנים מאזור לאזור, ועדיין נפוצים היום כשהם חלק מהמסורת הדתית. במאות ה-18 וה-19 הייתה וינה מוקד חשוב מאין כמוהו למוזיקה, לספרות, לאמנות ולמדע. היא הצמיחה מתוכה ענקי רוח כמו זיגמונד פרויד, קרל פופר ולודוויג ויטגנשטיין. בתחום המוזיקה, צמחו באוסטריה המלחינים הגדולים שוברט, היידן, ברהמס וגם, כמובן, וולפגנג אמדאוס מוצרט.
 
גאוגרפיה: שני שליש משטח המדינה מורכב משרשרות הרי האלפים האדירים, שחלקם מצופים בקרח. ההר הגבוה ביותר, גרוסגלוקנר שברכס הוהה טאורן, מתנשא לגובה 3,797 מטרים. כמעט כל רכס האלפים המרכזיים שוכנים באוסטריה, וכן חלק מהאלפים הדרומיים. באזורים אלו אפשר למצוא צמחייה מעניינת, זנים עתיקים מלפני עידן הקרח שהצליחו לשרוד בגבהים האדירים. העצים האלפיניים הטיפוסיים הם האורן והארזית. ברמות הנמוכות יותר שלרגלי פסגות האלפים פרוסים אגמים ונחלים רבים. הדנובה היא הנהר הגדול ביותר במדינה, ואליו מתנקזים נהרות ראשיים אחרים כמו המור, הדראו והאנס. אורך נהר הדנובה בשטח המדינה הוא 350 קילומטרים. נהרות מערב אוסטריה (פורארלברג) מתנקזים לנהר הריין. אוסטריה שוכנת באזור של אקלים מתון, כאשר במזרח האקלים הוא בעל מאפיינים מרכז אירופאים מובהקים. האלפים מתפקדים כמגן אקלימי, ומשום כך טמפרטורות האוויר גבוהות יותר והמשקעים מעטים יותר בחלקה הדרומי של המדינה, הקרוב לגבול איטליה וסלובניה. בחורף מכוסה כל שטחה ההררי של המדינה בשלג עמוק.