אוקראינה

בירה: קייב
מיקום: אירופה
שטח: 603,700 קמ"ר
אוכלוסין: 44.8 מיליון
מטבע: ריבנה
שפות: אוקראינית (רשמית), רוסית, שפות המיעוטים הלאומיים- רומנית, פולנית והונגרית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: בשנת 1991 הכריזה אוקראינה על עצמאות. מיוני 1996 נכנסה לתוקף חוקה חדשה, הקובעת כי ראש המדינה הוא הנשיא, הנבחר בכל חמש שנים בבחירות ישירות. הסמכות החוקתית בידי הפרלמנט, המורכב מבית אחד הכולל 450 נציגים. אוקראינה מחולקת ל- 24  מחוזות (אובלסטי) - רפובליקה אוטונומית אחת ושתי ערים בעלות מעמד מיוחד. משנת 1992 עם נפילת ברה"מ כוללת הטריטוריה של אוקראינה גם את רפובליקת חצי האי קרים, הזוכה למידה נרחבת של אוטונומיה. כשני שלישים מהתושבים מתגוררים בערים. כל אזרח שביעי מתגורר באחד המרכזים העירוניים הגדולים המאכלסים מיליון תושבים או יותר. חבלי ארץ רחבים במדינה מיושבים בדלילות. גידול האוכלוסייה נמוך מאוד. כמעט שלושה רבעים מהתושבים הם אוקראינים, וחמישית מהם רוסים. בקרב המיעוטים יש יהודים, בלרוסים, מולדבים ובולגרים, אך הם רק חלק מהמגוון האתני של המדינה. - 310,000 יהודים חיים באוקראינה, -והיא נחשבת לאחת הגדולות באירופה, אולם ההגירה לישראל (וכן לגרמניה ולארצות הברית) נמשכת, והקהילה הולכת ומצטמצמת. –מעל למחצית -מהתושבים משתייכים לכנסייה האוקראינית אורתודוקסית, שאר האוכלוסיה נוצרית אך משתייכת לכנסיות אחרות וכארבעה אחוזים משתייכים לדתות אחרות, בינהם יהודים. 
 
כלכלה ותחבורה: בשנת 1992 החלו רפורמות שמטרתן הייתה לסלול את הדרך להנהגת כלכלת שוק חופשי במדינה. רפורמות אלה נתקלו במכשולים רבים מצד הממשלה האוקראינית, שעדיין הייתה בראשות המפלגה הקומוניסטית. חובות, שחיתות ופשעי צווארון לבן, כמו גם השלכות אסון צ'רנוביל, מקשים את התפתחות מגזר השוק החופשי, וחוסמים השקעות והלוואות ממדינות זרות. אוקראינה שוכנת באזור של אדמה שחורה ועשירה, ולכן יש בה קרקע חקלאית מעולה. יותר מ-72 אחוזים מהקרקע מעובדים, – וכ- 15% מכלל כוח העבודה מועסקים בחקלאות. המשאבים הטבעיים העשירים של המדינה משרתים את פיתוח תעשיית המתכות, את מגזר ייצור האנרגיה, את ייצור המכונות וכלי הרכב, וכן את תעשיית הכימיקלים המרוכזת בעיקר באזור דונייצק-דנייפר. עם זאת, במדינה יש בעיות אקולוגיות גדולות שנגרמו עקב עשרות שנים של תיעוש לא אחראי.בנוסף אסון צ'רנוביץ שהתרחש בשנת 1986 פגע קשות בעולם החי והצומח באוקראינה ולא נותר ממנו הרבה.  הענפים העיקריים ביצוא המדינה הם מתכות, עיבוד מזון וכימיקלים. מוצרי היבוא הם בעיקר דלקים (נפט, גז טבעי) ומוצרי צריכה. שותפות הסחר העיקריות הן רוסיה, בלרוס וגרמניה. 
המדינה נגישה בקלות באמצעות כבישים ראשיים, קווים של מסילות ברזל, נתיבי מים פנימיים ונמל אודסה שבים השחור. 
 
היסטוריה: אזור הים השחור יושב בעת העתיקה על ידי יוונים, כאשר באזור שמצפון לים השחור התיישבו סלאבים מזרחיים. כבר במאה התשיעית התאחדו שבטים סלאביים מזרחיים כדי לכונן את מדינת קייב הרוסית, שהגיעה עד לים הבלטי. לאחר נפילת קייב הרוסית באמצע המאה ה-11, הופיעו כמה נסיכויות בטריטוריה של אוקראינה של היום, אשר במאה ה-13 היו כפופות לשלטון המונגולי. לאחר סילוק המונגולים במאה ה-14 ועד למאה ה-16 שלטו באזור בעיקר פולנים וליטאים. הקוזאקים האוקראינים נלחמו לעצמאות לאומית במאה ה-16 ובמאה ה-17. באמצע המאה ה-17 הצליחה המדינה להשתחרר מהשלטון הפולני ולהתאחד עם רוסיה. מרד זה בהנהגתו של האטמן חמלניצקי לווה בטבח של מאות אלפי יהודים, שישבו בשטחים של אוקראינה ופולין, הזכור בתולדות עם ישראל כפרעות ת"ח ות"ט. מאז העצמאות מפולין הייתה ההיסטוריה של אוקראינה כרוכה בהיסטוריה של רוסיה. במאה ה-19 החל תהליך נמרץ של רוסיפיקציה במדינה. אגן דונייצק הפך לאזור עיבוד המתכות העיקרי של רוסיה. בשנת 1917 במסגרת המהפכה הקומוניסטית ברוסיה נוסדה הרפובליקה הסובייטית של אוקראינה. בעקבות מלחמת האזרחים בשנים 1918 ו-1919 הפכה המדינה לרפובליקה הלאומית של אוקראינה, ונלחמה בבולשביקים. רק בשנת 1922 הפכה המדינה בסופו של דבר לחלק מברית המועצות. מאז ההכרזה על עצמאות המדינה בשנת 1991, חברה אוקראינה בחבר העמים שבהנהגת רוסיה. 
בין אוצרות התרבות והאמנות המפורסמים והיקרים ביותר של אוקראינה אפשר למצוא את האיקונות של אסכולת קייב (מהמאה ה-11) ומבני הדת מאותה תקופה. עם הסופרים הגדולים שהצמיחה אוקראינה נמנים ניקולאי גוגול ומיכאיל בולגקוב (שכתבו ברוסית) והמשוררים העבריים חיים נחמן ביאליק ושאול טשרניחובסקי. 
 
גאוגרפיה: אוקראינה שוכנת בחלק הדרום-מערבי של השפלה המזרח-אירופאית הגדולה. רק בשוליים הדרום-מערביים מתרוממים פני השטח, בהרי הקרפטים המיוערים המתנשאים עד לגובה של 2,000 מטרים. האזורים הנותרים מאופיינים בשפלות עם רשת הדוקה של נתיבי מים (הנהרות דנייפר ודונייצק, כולל נהרות משניים), שביניהן רמות שגובהן עד 300 מטרים. באזורים אלה אפשר למצוא את רמות ווליניה-פודוליה ואת מישור דונייצק. אזורים נרחבים באוקראינה מכוסים באדמת לס שחורה שעומקה בין מטר אחד לעשרה מטרים. כאן שוכנים האזורים החקלאיים הפוריים ביותר והראויים ביותר לעיבוד של מזרח אירופה. לאוקראינה יש גישה לים השחור. האקלים במדינה יבשתי, הקיץ חם והחורף קר מאוד, וככל שמתקדמים דרומה, נעשה האקלים חמים יותר. בשל תנאים אקלימיים אלו אפשר למצוא בצפון המדינה ערבה מיוערת, ובדרום המדינה ערבה פתוחה ודלילה יותר. בחצי האי קרים שולטת צמחייה כמעט ים תיכונית.