איטליה

בירה: רומא
מיקום: אירופה
שטח: 301,302 קמ"ר
אוכלוסין: 61 מיליון
מטבע: יורו
שפות: איטלקית (רשמית) גרמנית, צרפתית, סלובנית
כתבות מגזין
מידע כללי
פוליטיקה: איטליה היא רפובליקה דמוקרטית רב מפלגתית. נשיא המדינה נבחר בבחירות כלליות בכל שבע שנים. מלבד תפקידו הייצוגי, הוא משפיע גם על החקיקה, ממנה את ראש הממשלה ואת השרים, ובסמכותו לפזר את הפרלמנט. הבית העליון בפרלמנט, הסנאט, כולל 315 סנאטורים הנבחרים בכל חמש שנים, ומייצגים את 20 המחוזות של המדינה. בית הנבחרים כולל 630 חברי פרלמנט, המייצגים מגוון רב של מפלגות מתחרות. לכל אחד מ-20 המחוזות יש "ועדה מייעצת" שבוחרים תושבי המחוז. לכל מחוז מושל  משלו. איטליה היא  חברה באיחוד האירופאי.
 
אוכלוסייה: איטליה נמנית עם המדינות המאוכלסות ביותר באירופה. ההרכב האתני של המדינה אחיד כמעט לגמרי עם זאת בין המיעוטים שחיים במדינה ניתן למצוא גרמנים, צרפתים, סלובניים ויוונים. 68 אחוזים מהאוכלוסייה מתגוררים בערים גדולות. יותר מ-90 אחוזים מהאיטלקים הם קתולים. בתי הספר מנוהלים על ידי העיר, הכנסייה או גורמים פרטיים. באיטליה חיים כ-30,000 יהודים, שחלקם צאצאי הקהילות האיטלקיות העתיקות וחלקם ממוצא צפון אפריקאי. הקהילות הגדולות ביותר נמצאות ברומא ומילנו. 
 
כלכלה: הכלכלה האיטלקית מאופיינת בפער בין הצפון לדרום.הצפון התעשייתי והמפותח מרובה בחברות פרטית ומפעלי תעשייה בעוד שהדרום נשען על חקלאות, נשען על שירותי הרווחה וזוכה לנתוני אבטלה כבדים. ענפי התעשייה העיקריים הם עבודות ברזל, עיבוד מתכת, טכנולוגיה חשמלית, הנדסת מכונות וטקסטיל. המקור הגדול ביותר של מטבע חוץ הוא ענף התיירות. עם למעלה מארבעים מליון תיירים המבקרים בה בכל שנה, הענף מכניס לאיטלקים יותר מ-28 מיליארד דולר בשנה. 
 
תחבורה ותעבורה: תשתית הכבישים בצפון מפותחת מאוד. יש צורך מתמיד בהרחבת הכבישים הקיימים ובסלילת כבישים חדשים, משום שכמעט שני שלישים מכלל תעבורת המטענים מתבצעת במשאיות. רק כעשרה אחוזים מכל הסחורות מועברות באמצעות מסילות הברזל, שאורכן הכולל הוא 20,000 קילומטרים. איטליה מחזיקה בצי סחר ימי גדול  ויש לה ערי נמל רבות. הנמלים הגדולים ביותר הם גנואה, ונציה, נאפולי וליבורנו. תשעה נמלי תעופה בינלאומיים מאפשרים טיסות לכל רחבי העולם.
 
תקשורת: ברחבי המדינה יוצאים לאור למעלה מ-70 עיתונים יומיים עם מליוני קוראים מדי יום. מלבד רשת הרדיו האיטלקית הממלכתית, יש מגוון רחב של תחנות רדיו וטלוויזיה פרטיות. 
 
היסטוריה: הופעתה הראשונה של תרבות מתקדמת באיטליה מיוחסת לאטרוסקים, שהתיישבו באיטליה במאה התשיעית לפני הספירה. בשנת 509 לפני הספירה מיוסדת הרפובליקה הרומית. עיר המדינה הקטנה הזאת שעל גדות הטיבר כבשה את כל אגן הים התיכון. שטחה הגיעה לשיאו בתקופת מלכות הקיסר טריאנוס (בשנים 98 עד 117 לספירה), אז השתרעה האימפריה מגבול גרמניה ועד מצרים, מספרד ועד גבול פרס. באמצע המאה הרביעית לספירה החל תהליך היחלשותה ושקיעתה של האימפריה הרומית. בשנת 380 הפכה הנצרות לדת הרשמית של המדינה, ובמאה החמישית נבחר הבישוף של רומא לאפיפיור, מנהיגם העולמי של כל המאמינים הקתולים. בימי מסעות הצלב שגשגו ערי החוף (כגון ונציה), והרחיבו את השפעתן עד למזרח הים התיכון. שם היה עליהן להתעמת עם הטורקים. במהלך ימי הביניים והרנסנס הייתה איטליה מפוצלת לערי מדינה, לממלכות ולאזורים הנתונים בשלטון זר. רק בשנת 1861 אוחדה הארץ. ויטוריו עמנואלה השני היה למלכה הראשון של איטליה. רק כעבור תשע שנים, לאחר עימותים חריפים עם הוותיקן, נקבעה רומא כבירתו החדשה. בתחילת מלחמת העולם הראשונה נשארה איטליה ניטרלית, אולם בשנת 1915 הצטרפה לצרפת ולבריטניה וסיימה את המלחמה בצד המנצח. בשנת 1922 השתלט בניטו מוסוליני על איטליה (לאחר שמונה לראש הממשלה על ידי המלך) וייסד דיקטטורה פשיסטית. מוסוליני ניסה לכבוש את אלבניה ואת אתיופיה, וכרת ברית עם הדיקטטור הגרמני היטלר. בשנת 1943 נחתו בעלות הברית בסיציליה, ובתוך שנה שחררו את רוב איטליה. משאל עם הביא את הקץ על המונרכיה בשנת 1946, ואיטליה הפכה לדמוקרטיה. מאז סובלת המדינה מתסיסה פוליטית פנימית, ממשברים פוליטיים ומשערוריות שחיתות. כיום בעקבות משבר כלכלי קשה שפוקד את איטליה , עומד בראשות הממשלה הכלכלן מריו מונטי שמונה לתפקיד לאחר התפטרות ראש הממשלה הקודם סילביו ברלוסקוני חובב השערוריות.
 
תרבות: איטליה נחשבת לערש התרבות האירופאית המערבית, והיא כוללת שכיות חמדה מתקופות שונות ומגוונות: שרידיה המרשימים של האימפריה הרומית, מגדלים וטירות מימי הביניים והבניינים האלגנטיים והמסוגננים מתקופת הרנסנס. איטליה היא יעד מעולה לשוחרי התרבות, הודות לאינספור יצירות אמנות וארכיטקטורה. בין האתרים המעניינים: הקתדרלות בערים מילנו, פירנצה וסיינה, שבה ניצב גם בית עירייה גותי, ארמון הדוג'ה בוונציה, והכנסיות והארמונות ברומא. ראוי להזכיר גם את תעלות ונציה המפורסמות, את הארכיטקטורה של הרנסנס בפירנצה ואת היצירות המוזיקליות, את הציורים ואת הפסלים הנפלאים. הודות לכל אלה, אפשר להגדיר את איטליה כמדינת האמנות המובילה בעולם. אבני היסוד של התרבות האיטלקית הן הדת הקתולית ושפע המסורות המקומיות, שהשתבחו במשך מאות שנות קיומן של המדינות הקטנות באיטליה. אפשר לראות את תמצית התרבות האיטלקית במטבח האיטלקי שנפוץ בעולם כולו, באופנה ובקולנוע. 
 
גאוגרפיה: 80 אחוזים משטחה של המדינה הם הרריים. איטליה מחולקת לשלוש יחידות קרקע גדולות: האלפים האיטלקיים בצפון המדינה, לצדם עמק נהר הפו המאופיין במישורים פוריים, ובהמשכו ההרים האפנינים המשתרעים מטה לכל אורכו של המגף. בצפון ניצבים האלפים כחומת הרים רבת עוצמה. האגמים בצפון איטליה נוצרו הודות להתהוות קרחונים בעידן הקרח. אזור השפלה הגדול ביותר הוא עמק הפו. מחסום הרי האפנינים הטרשיים, המשתרע על פני 1,000 קילומטרים עד קלבריה בדרום הארץ, מבתר את חצי האי לשני חלקים, האחד פונה אל הים האדריאטי והאחר פונה אל הים הטירני. החלק המרכזי של הרי האפנינים הוא רכס אברוצי מצפון-מזרח לרומא. כאן מגיעה שרשרת ההרים לשיאה: ההר גראן סאסו המתנשא ל-29120 מטרים, הוא הגבוה ביותר באפנינים. באיטליה שני הרי געש ידועים לשמצה: הר הווזוב והר האטנה, שמתפרץ חדשות לבקרים. הצמחייה בדרומה ובמרכזה של איטליה מאופיינת ביערות של עצים ירוקי עד כמו עצי אלון ומטעי זיתים. האקלים בצפון מתון עד חם, ואילו בחלקים האחרים של המדינה שולט אקלים ים תיכוני טיפוסי עם קיץ יבש וחם וחורף מתון.