איסלנד

בירה: רייקיאוויק
מיקום: אירופה
שטח: 103,000 קמ"ר
אוכלוסין: 313,183
מטבע: קרונה איסלנדית
שפות: איסלנדית, אנגלית, גרמנית ושפות נורדיות
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: איסלנד היא דמוקרטיה פרלמנטרית, ובראש המדינה עומד הנשיא (תפקידו יצוגי, בדומה לישראל) הסמכויות בפועל שייכות לראש הממשלה. הפרלמנט נוסד בשנת 930, כינויו הוא אלתינג'י, והוא אחד הפרלמנטים העתיקים ביותר בעולם. האוכלוסייה באיסלנד גדלה ברציפות משנת 1900, ו-40 אחוזים מהתושבים הם בני 25 שנה ומטה. חבלי ארץ רבים אינם מיושבים, ואילו יותר ממחצית מהתושבים מתגוררים באזור הבירה רייקיאוויק, הבירה הצפונית ביותר בעולם. יותר מ-80 אחוזים מהאוכלוסייה הם לותרנים אנגליקנים. 
 
כלכלה: הכלכלה האיסלנדית מבוססת על המשאבים הטבעיים של המדינה: שטחי דיג עשירים מול החופים, כוח הידרו-חשמלי ומקורות אנרגיה גאותרמית. ענפי הכלכלה החשובים ביותר הם דיג ומוצרי דגים, ותחומים אלה הם כ-70 אחוזים מכלל היצוא. כרבע מכל האיסלנדים מועסקים בתחום זה. גם התיירות המתבססת אף היא על העושר הטבעי, היא ענף כלכלי חשוב. ב- 2008 חוותה המדינה משבר קשה כשבעקבות המשבר הכלכלי העולמי, התמוטטה המערכת הבנקאית במדינה עם קריסתם של שלושה מהבנקים הגדולים במדינה. כיום בצעדים זהירים מאד המדינה מתחילה להתאושש.  
 
היסטוריה: ההתיישבות באי החלה בהגעתם של הוויקינגים בסוף המאה התשיעית. בשנת 1262 הפך האי למושבה של הנורווגים, ובשנת 1380 עברה איסלנד לשלטון הדנים, שהפיקו הכנסות גדולות מהמסחר הימי של האי. האי זכה לעצמאות בשנת 1944. בשנות ה-70 הרחיבה איסלנד את המים הטריטוריאליים שלה ל-200 מיילים ימיים סביב האי, ומשום כך פרצו סכסוכים עם בריטניה על מימי הים הצפוני.
 
גאוגרפיה: האי נחשב צעיר יחסית מבחינה גאולוגית. האי הנמוך והעקר ברובו מאופיין בהרי געש, בשטחים ענקיים של סלעים וולקניים שבירים, בקרחונים עצומים, במעיינות (גייזרים), באינספור נהרות ובמפלי מים. הקרחון ווטנאהיוקול הוא הגדול ביותר באירופה ושטחו יותר מ-8100 קמ"ר. האקלים באיסלנד הוא תת-קוטבי, ומושפע בדרום ובמערב מזרם הגולף הממשיך באזור זה את הזרם האטלנטי, ומתפוגג לחופה של גרנלנד. ככל שמתרחקים מחופה הדרומי של המדינה האקלים הופך ליבשתי יותר, וההבדלים בין היום ללילה ובין הקיץ לחורף נעשים קיצוניים יותר. מבחינה גאוגרפית, איסלנד אינה שייכת לאירופה ואינה שייכת לאמריקה הצפונית, כיוון שהיא ממוקמת בדיוק בקו המפריד בין שרשרת ההרים שמתחת לאוקיינוס לבין הרכס המרכז אטלנטי.