אירלנד

בירה: דבלין
מיקום: בריטניה
שטח: 70,273 קמ"ר
אוכלוסין: 4.7 מיליון
מטבע: יורו
שפות: אנגלית, אירית (השפה הראשונה באופן רשמי)
כתבות מגזין
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: אירלנד מכונה "אי האזמרגד" בשל נופיה הירוקים, והיא רפובליקה פרלמנטרית דמוקרטית משנת 1947. הפרלמנט באירלנד מורכב משני בתים: בית הנבחרים שנקרא דאל אירן והסנאט. הממשלה אחראית בפני בית הנבחרים הכולל 166 חברים, הנבחרים בכל חמש שנים. הסנאט כולל 60 נציגים, אשר 11 מתוכם במינויו של הנשיא ו-49 נבחרים בבחירות כלליות. הנשיא נבחר בבחירות כלליות בכל שבע שנים. רובם של תושבי אירלנד הם ממוצא קלטי. שפת המקור של האירים היא הגאלית, הקרובה מאוד לסקוטית, אך היום לא רבים דוברים את השפה. מאז תקופת "הרעב הגדול" של שנת 1846, שגבתה את חייהם של כמעט מיליון בני אדם, היגרו תושבים רבים מהמדינה. הפזורה האירית הגדולה ביותר כיום נמצאת בארה"ב ומונה מליונים רבים.. 88 אחוזים מהאירים הם קתולים.
 
כלכלה ותחבורה: לאחר משבר כלכלי ארוך וקשה בשנות ה-80, הפכה אירלנד למדינה האירופאית בעלת שיעור הצמיחה הגבוה ביותר, הצמיחה המהירה זכתה לכינוי "הנמר הקלטי": שיעור האבטלה צנח מ-20 אחוזים אל מתחת לעשרה אחוזים. ענף ההיי-טק הוא בין ענפי התעשייה המובילים, עם ענפי ייצור הכימיקלים, הנדסת המכונות, עיבוד המזון וייצור התרופות. למרות התיעוש המתפתח במהירות, התפוקה החקלאית עדיין תופסת נתח משמעותי מהתוצר המקומי הגולמי. הדיג איבד חלק ניכר מהתפקיד החשוב שמילא בעבר. כיוון שהמדינה שוכנת באי, קווי המעבורות והאוניות חשובים במיוחד למסחר הבינלאומי. רשת הכבישים מפותחת מאוד, ולמערכת הרכבות שאורכה 2,000 קילומטרים חשיבות משנית.  ב- 2008 נכנסה המדינה למיתון בעקבות המשבר הכלכלי העולמי, וקיצוצים משמעותיים נעשו במגזר הציבורי, המדינה ממשיכה להתמודד עם תוצאות המשבר גם כיום. 
 
היסטוריה: ההתיישבות באזור החלה בשנת 6000 לפני הספירה. בסביבות שנת 600 לפני הספירה נדדו הקלטים לאי והתיישבו בו. בשנת 432 לספירה הגיע המיסיונר פטריק הקדוש לאי, ועמו החל עידן הנצרות באירלנד. בסוף המאה ה-12 כבש המלך האנגלי הנרי השני את האי. במהלך 750 השנים שלאחר מכן שלטו באי האנגלים, שהשליטו בו דיכוי קשה ואכזרי. בשנת 1922, לאחר שרשרת ארוכה של מרידות והתקוממויות שדוכאו, השיגו האירים עצמאות בתוך החבר הלאומי הבריטי, ובשנת 1937 נחתמה חוקה חדשה והמדינה זכתה לעצמאות מלאה. התרבות האירית מושתתת על הכנסייה הקתולית ועל השפה הגאלית. עם זאת, סופרים כמו ג'יימס ג'ויס וסמואל בקט, שזיכו את הספרות האירית במקום של כבוד בעולם כולו, התריסו בגלוי נגד היסודות המסורתיים האלה. זה שנים שהמוזיקה העממית האירית היא להיט היצוא מספר אחת של המדינה. 
 
גאוגרפיה: האי ממוקם בשולי האוקיינוס האטלנטי הצפוני. הוא האי השלישי בגודלו באירופה ובמרכזו יש בקעה רחבה המוקפת הרים נמוכים, המגיעים לגובה של 1,000 מטרים. במערב האי מתנשאים צוקים מרהיבי עין בעלי מדרונות תלולים. האוקיינוס האטלנטי וזרם הגולף משפיעים על האקלים, ומביאים לתושבים ימי חורף מתונים, ימי קיץ קרירים ומזג אוויר הפכפך באופן כללי.
 
מדינות נוספות בבריטניה: