אלבניה

בירה: טירנה
מיקום: אירופה
שטח: 28,748 קמ"ר
אוכלוסין: 3.1 מיליון
מטבע: לק
שפות: אלבנית (רשמית), יוונית, רומנית ודיאלקטים סלביים
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: אלבניה היא רפובליקה פרלמנטרית משנת 1991. 155 חברי הפרלמנט נבחרים בכל ארבע שנים. בשנת 1998 התקבלה במדינה חוקה חדשה, וקבעה חלוקת סמכויות ומגילת זכויות. 95 אחוזים מהאוכלוסייה הם אלבנים. שני שלישים מתושבי המדינה הם מוסלמים, ושליש הם נוצרים אורתודוקסים וקתולים. 
 
כלכלה: אלבניה שהיתה במשך שנים שוק ריכוזי סגור, עושה את המעבר הקשה לשוק חופשי מודרני יותר. אלבניה היא מהמדינות העניות באירופה. מקורות ההכנסה שלה הם ממכירה של נפט, כרום, מחצבים ותוצרת חקלאית. כמחצית מהתושבים מועסקים במגזר החקלאי. המלחמה בקוסובו השכנה, שהתחוללה בשנים 1999-1998, פגעה בכלכלה במידה ניכרת כמו גם המשבר הכלכלי העולמי שפרץ בשנת 2008. המדינה תלויה למחייתה בהעברות כספיות של אלבנים המועסקים במדינות אחרות,בעיקר ביוון ואיטליה ובסיוע כספי בינלאומי, מה שהופך אותה לפגיעה כלכלית שכן גם יוון ואיטליה עומדות בפני קשיים כלכליים לא פשוטים.
בשנים האחרונות פתחה המששלה ביוזמה לשיפור התחבורה במדינה, שרבים מכבישיה משובשים ומהווים מכשול נוסף בפני צמיחה כלכלית.  
 
היסטוריה: בעת העתיקה אלבניה היתה חלק מאליריה  ושבטים אולריים ותראקים שהגיעו לבלקן ישבו בה. במה השנייה לפני הספירה כבשו הרומאים את אלירייה ומאז ועד שנת  1912 היתה המדינה תחת שלטון זר בהם הביזנטים, הונציאנים וסלאבים. בין השנים 1443 ל-1468 הצליח הגיבור הלאומי האלבני גירגו קסטרויטי הידוע יותר כסקנדרבג לאחד את השבטים האלבניים ולהגן על המדינה מפני הטורקים העו'תמנים. בסופו של דבר חיסלו העותומנים את המרד האלבני ובמהלך 500 שנות שילטונם התאסלמו רוב תושבי אלבניה. בשנת 1912, הודות למרידות שהסתייעו במלחמה שסערה אז בכל רחבי הבלקן, הצליחו האלבנים לקבל עצמאות. במלחמת העולם השנייה כבשו האיטלקים את אלבניה. הפרטיזנים הקומוניסטים הצליחו לסלק מהאזור את צבאות איטליה וגרמניה ללא עזרה מבעלות הברית, ובתום המלחמה עלה לשלטון מנהיג הפרטיזנים, הקומוניסט אנוור הוג'ה שהנהיג במדינה משטר קומוניסטי רודני ושלט בה מעל לארבעים שנה. הוא בידד את המדינה בשיטתיות משאר העולם, בציפייה ל"פלישה מבחוץ" שלא אירעה מעולם. בשנת 1946 הכריז הוג'ה על הרפובליקה העממית של אלבניה. לאחר מותו בשנת 1985 החלו יורשיו להתקרב בזהירות למערב, ובשנת 1992 ובקיץ 1997 נערכו בחירות דמוקרטיות. המדינה עדיין סובלת מההשלכות של המלחמה בקוסובו, שבעקבותיה נאלצה לקלוט פליטים רבים ממוצא אלבני. 
 
גאוגרפיה: אלבניה מוקפת בצפון, במזרח ובדרום בהרים טרשיים ועקרים. במערב יוצר הים האדריאטי גבול טבעי. באמצע הקיץ הטמפרטורות יכולות להגיע ל-40 צלזיוס והגשם נדיר.