אנדורה

בירה: אנדורה לה וייה
מיקום: אירופה
שטח: 468 קמ"ר
אוכלוסין: 85,082
מטבע: יורו
שפות: קטלאנית (רשמית), ספרדית, צרפתית, פורטוגזית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: אנדורה היא נסיכות זעירה בהרי הפירנאים. בעבר היא נחשבה למדינה מבודדת אך כיום הודות לתיירות מתפתחת, השקעות זרות ומעמדה היחודי כמקלט מס, המדינה נחשת למשגשגת. ראשי המדינה (נסיכים-שותפים להם תפקיד סמלי בלבד) הם הבישוף הספרדי של העיר סאו דה אורחל ונשיא צרפת.כוח הביצוע נמצא בידי ראש הממשלה.  כ-33 אחוזים מהתושבים הם אנדורים, הקרובים מבחינה אתנית לקטלאנים, קצת יותר מ-43 אחוזים הם אזרחים ספרדים, 11 אחוזים הם פורטוגזים  והשאר הם צרפתים ואחרים. דת המדינה היא רומית-קתולית.
 
כלכלה: התיירות היא ענף ההכנסה העיקרי של אנדורה. בנסיכות מבקרים כתשעה מיליון תיירים בשנה, וחלק מהם מגיעים גם ליום אחד כדי לערוך קניות פטורות ממכס, אם כי בשנים האחרונות מעמדה של אנדורה פחת והיא זוכה לתחרות מצד צרפת וספרד שמציעות מבחר גדול יותר של מוצרים ומכסים נמוכים. תיירים רבים פוקדים את המדינה בעונת הסקי, שנמשכת שישה חודשים. בקיץ, ענפי הספורט העיקריים הם טיפוס הרים והליכה רגלית. כאחוז אחד מכוח העבודה מועסק במגזר החקלאי (בעיקר גידולי כבשים), שכן רק 2% משטח המדינה ניתן לעיבוד חקלאי ו-21 אחוזים מועסקים בתעשייה הזעירה. סקטור הבנקאות עם מעמדה המיוחד של אנדורה כמקלט מס תורם אם הוא לכלכלה. לאזרחות האנדורית יש ערך רב, כיוון שאזרחי המדינה אינם נדרשים לשלם מס הכנסה. 
 
היסטוריה: המדינה הקטנה בהרי הפירנאים הוזכרה לראשונה בשנת 805 במסמך מימי קרל הגדול שהעניק לאנשי אנדורה זכויות בתמורה במלחמתם בשבטים המורים הרוזן מאורחל (ולאחריו הבישוף מאורחל) שבקטלוניה בספרד קיבל את השליטה על הטריטוריה . במאה ה- 11 התעורר ויכוח בין  בין הבישוף לשכניו מצרפת לגבי השליטה בשטח. הקונפליקט נפתר בשנת 1278, כשבעידוד האפיפיור, הפכה אנדורה למדינה בריבונות משותפת של שני נסיכים שותפים (מספרד וצרפת). את זכויותיהם של הנסיכים השותפים חלקו בתחילה הבישוף של סאו דה אורחל והרוזנים הצרפתים לבית פון פואה. מתקופתו של הנרי הרביעי מלך צרפת במאה ה-16, עברו זכויותיו של הרוזן פון פואה לידי הכתר הצרפתי, והיום הן בידי נשיא צרפת. ב-4 במאי 1993 הכריזה על עצמה אנדורה כמדינה ריבונית, התקבלה בה חוקשה שמסדירה את שיטת המשטר המדינה כדמוקרטיה יצוגית פרלמנטרית. אנדורה חברה באיחוד האירופאי.
 
גאוגרפיה: נסיכות אנדורה שוכנת בחלק המערבי של הרי הפירנאים, והיא מוקפת ברכסי הרים המתנשאים עד לגובה של כמעט  3,000 מטרים. המדינה מחוברת לספרד דרך עמק ואלירה. כמעט חצי מהמדינה משתרעת מעל קו העצים (קו הגובה שבהרים שמעליו לא גדלים עצים). אנדורה לה וייה היא הבירה האירופאית הגבוהה ביותר. שטח המדינה הוא 468 קמ"ר והיא במרחק של כ-100 קילומטרים מהים התיכון. הפסגה הגבוהה ביותר במדינה היא קומה פדרוסה. באנדורה יש רק מספר קטן של אזורים בדרום שגובהם פחות מ-1,000 מטרים. הצמחייה השלטת במדרונות המיוערים היא עצי אורן.