אסטוניה

בירה: טלין
מיקום: אירופה
שטח: 45,228 קמ"ר
אוכלוסין: 1.3 מיליון
מטבע: יורו
שפות: אסטונית (רשמית), רוסית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: אסטוניה היא רפובליקה פרלמנטרית דמוקרטית. כך נקבע בחוקת המדינה שנחתמה בשנת 1992, שנה לאחר שהמדינה קיבלה את עצמאותה מברית המועצות. הפרלמנט כולל 101 נציגים, הנבחרים בכל ארבע שנים. כמעט שני שלישים מהאוכלוסייה הם אסטונים ושליש הם רוסים, אוקראינים ובלרוסים, שיושבו מחדש באסטוניה במסגרת מדיניות הרוסיפיקציה של ברית המועצות, אשר ניסתה להטמיע את המיעוטים הלאומיים בעם הרוסי.  כמעט 70 אחוזים מהאוכלוסייה חיים בערים. 
 
כלכלה ותחבורה: אסטוניה הצטרפה לאיחוד האירופי בשנת 2004 ויש לה כלכלה מודרנית ורמות הכנסה לנפש מהגבוהות במרכז אירופה ואזור הים הבלטי. באופן מסורתי אסטוניה היא מדינה חקלאית. ענף החקלאות העיקרי הוא גידול הבקר וכן ענף הדיג. התעשייה במדינה מתמקדת בעיקר בהנדסת חשמל, במוצרי עץ ובטקסטיל. אלו הם גם ענפי היצוא העיקריים. מגזר האלקטרוניקה והטלקומוניקציה תורם לכלכלת המדינה שלה קשרי מסחר חזקים עם פינדלנד, שוודיה, רוסיה וגרמניה. המעבר מהכלכלה המתוכננת שהונהגה בימי ברית המועצות לכלכלת השוק החופשי מביא למדינה התקדמות מהירה ושגשוג. בשנת 2011 אימצה אלבניה את מטבע האירו וכיום נהנית המדינה מצמיחה חיובית. 
 
היסטוריה: אסטוניה של היום יושבה לראשונה בתום עידן הקרל לפני 11,000 שנה. בשנת 6500 לפני הספירה ישבו בה ציידים ודייגים. לאחר מכן התגוררו בה שבטים סלאביים, גרמניים ובלטיים. בשנת 1561 נמסרה צפון אסטוניה לשליטת שוודיה ובשנ 1625 אסטוניה כולה היתה תחת שילטון שוודיה. שילטון זה הגיע לקיצו לאחר ששוודיה הובסה במלחמה על ידי רוסיה בשנת  1721 ששלטה בה במשך 200 השנים הבאות. ברית המועצות הכירה בעצמאותה של אסטוניה בשנת 1920, אבל כעבור 20 שנה, כאשר נקרתה ההזדמנות, סיפחה את המדינה בכוח. עקב מיקומה האסטרטגי של המדינה בין ברית המועצות למערב, לא חסכו הסובייטים מאמצים כדי לשבור את רוח העם. הם אסרו תושבים רבים והגלו אותם, אך לא הצליחו לדכא כליל את ההתנגדות. מיד לאחר שברית המועצות התמוטטה ואסטוניה זכתה לעצמאות, התקבלה אסטוניה כחברה באו"ם, ומ-1 במאי 2004 היא גם חברה באיחוד האירופאי ובגוש האירו.
 
גאוגרפיה: נופה של אסטוניה מאופיין בחוף רצוף מפרצים, מעל ל- 1,500 איים, אגמים ונהרות רבים, אדמות בור ורכסי גבעות עגלגלות מתונות. הנקודה הגבוהה ביותר היא גבעת מונמגי המתנשאת ל-318 מטרים. אסטוניה היא חלק משפלת אירופה המזרחית. האקלים הקר שבמדינה מושפע מרוחות הנושבות מכיוון הים הבלטי.