בולגריה

בירה: סופיה
מיקום: אירופה
שטח: 110,879 קמ"ר
אוכלוסין: 7.1 מיליון
מטבע: לב
שפות: בולגרית (רשמית), טורקית, מקדונית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: בולגריה היא רפובליקה פרלמנטרית על פי חוקה שנחקקה בשנת 1991. הפרלמנט מורכב מבית אחד שנקרא "האסיפה הלאומית" שחבריו נבחרים בכל ארבע שנים. ראש המדינה הוא הנשיא הנבחר בבחירות כלליות מדי חמש שנים. המדינה מחולקת ל- 26 מחוזות, כל מחוז נקרא על שם בירת המחוז.בירת בולגריה סופיה, היא עצמאית מבחינה מחוזית ואינה נכללת במחוז סופיה אשר נקרא על שמה. שני שלישים מתושבי בולגריה מתגוררים בערים. הקבוצה האתנית הגדולה ביותר היא הבולגרים, שאבותיהם הקדמונים היו שבטים סלאביים ובולגריים, והם כ-84 אחוזים מהאוכלוסייה. יותר מ-80 אחוזים מהבולגרים משתייכים לדת הנוצרית-אורתודוקסית. 
 
כלכלה ותחבורה: מאז התמוטטות הכלכלה המתוכננת (הקומוניסטית), המשק הבולגרי בעיצומו של תהליך יסודי של שיקום. עד שנת 1994 הצטמצם הייצור התעשייתי והחקלאי, ורק בשנת 1995 החלה בו צמיחה איטית שהשתפרה עם גיבוש תוכנית כלכלית חדשה בשנת 2000. באופן מסורתי, בולגריה היא מדינה חקלאית, והמגזר התעשייתי התפתח באופן ניכר רק במחצית השנייה של המאה ה-20, בכפוף לשלטון הקומוניסטי. שיטות ייחודיות לעיבוד בקר ולגידולו מאפיינות את המגזר החקלאי אך רק כשבעה אחוז מכלל כוח העבודה עוסק בחלקאות. 35% מכלל המועסקים עוסקים במגזר התעשייתי ו- 57% בשירותים. אוצרות הטבע העיקריים של בולגריה הם נפט, גז טבעי, עופרת, פחם ועוד.  המדינה מייצרת ברזל גולמי, פלדה, דשן, מלט , נייר ועוד.  עמק הוורדים שאורכו 130 קילומטרים הוא אחד ממרכזי גידול הוורדים המפותחים והגדולים ביותר בעולם.
כדי לעודד את התיירות הבינלאומית במדינה ולהגדילה, ניתנה עדיפות גבוהה לשיפור הכבישים והשירותים הנלווים. בינואר 2007 הצטרפה בולגריה לאיחוד האירופאי. חיבורה של המדינה לרשת נתיבי התחבורה הפאן אירופאיים סייע לפיתוח הכלכלי של המדינה ולקשר שלה עם שאר מדינות אירופה. 
 
היסטוריה: בולגריה היא אחת המדינות הקדומות ביותר באירופה. היא נוסדה כבר בשנת 680 עם כינונה של האימפריה הבולגרית הראשונה. במאה התשיעית התנצרה בולגריה והומצא האלף-בית הבולגרי. השלטון הטורקי במדינה החל באמצע המאה ה-14, נמשך 500 שנה.. לאחר שורה של קרבות ומרידות זכתה בולגריה לעצמאות כנסיכות בשנת 1878. בשנים שלאחר מכן הייתה בולגריה מעורבת במלחמות עם שכנותיה בבלקן. בשתי מלחמות העולם נלחמה בולגריה לצד הגרמנים, אם כי לקראת סוף מלחמת העולם השנייה החלה לשנות את עמדותיה בפרו גרמניות ועם כיבושה של המדינה על ידי הצבא האדום הצטרפו החיילים הבולגרים בפועל במלחמה לצד בעלות הברית. למרות שיתוף הפעולה עם הנאצים, זכורה בולגריה כאחת המדינות היחידות באירופה שהתנגדו להשמדת היהודים, ואכן, רק מעטים מיהודי המדינה נרצחו בידי הגרמנים. רפובליקת העם של בולגריה נוסדה בשנת 1947, והמדינה הייתה קשורה קשר הדוק הן כלכלית והן פוליטית לגוש הקומוניסטי עד סוף המאה ה-20, כאשר התפרקה ברית המועצות. מאז בולגריה עושה מאמץ לצמצם את הפערים וכאמור, הצטרפה לאיחוד האירופאי בשנת 2007.. התרבות המסורתית של בולגריה כוללת עושר של אמנויות ואומנויות, וביניהן איקונות, רקמה ואריגה. מיומנויות אלה נעשו נדירות עם השנים, ואפשר למצוא אותן רק במנזרים מבודדים. לבולגריה יש פולקלור עשיר ומעניין, וריקודי העם, שירי העם והלבוש המסורתי שונים מאזור לאזור ולכן גם מגוונים מאוד. 
 
גאוגרפיה: כשני שלישים מהנוף מאופיין בגבעות ובמישור, בעוד שהשליש הנותר מכוסה בהרים. גבעות הדנובה בצפון בולגריה מכוסות באדמת לס. זו רמה מישורית שגובהה 100-500 מטרים, וזורמים בה מספר רב של נהרות. נוף זה נשבר בירידה תלולה אל מישור הדנובה מצפון, ומדרום הוא ומתחבר אל אגן הנהר מריצה וההרים הבולגריים הגבוהים ביותר, רילה, פירין ורודופי. ממזרח גובלת המדינה בים השחור. הדנובה יוצרת גם את הגבול עם רומניה, והיא הנהר היחיד במדינה המשמש כעורק תחבורה. החלק הצפוני של בולגריה מתאפיין באקלים יבשתי מתון, בעוד שהחלק הדרומי נתון להשפעה של הים התיכון. גם להרים תפקיד חשוב בתנאים האקלימיים.