בוסניה הרצגובינה

בירה: סרייבו
מיקום: אירופה
שטח: 51,197 קמ"ר
אוכלוסין: 4.6 מיליון
מטבע: מרקה
שפות: קרואטית, סרבית, בוסנית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: בשנת 1995 הסתיימה המלחמה בבוסניה-הרצגובינה, אחת מסדרת מלחמות שקרעו לגזרים את יוגוסלביה לשעבר. מאז החתימה על הסכמי השלום באותה שנה וקבלת העצמאות, תלוי גורל הרפובליקה הצעירה והשברירית ביחסי הידידות עם שכנותיה, סרביה וקרואטיה. המדינה מחולקת לשניים: האזור הבוסני-קרואטי (51 אחוזים מהשטח) והאזור הסרבי (49 אחוזים מהשטח). שני אזורים אלה נהנים מאוטונומיה נרחבת. הממשלה המשותפת, שהעומד בראשה נקבע לסירוגין מהקבוצה האחת או האחרת, היא בעלת אופי זמני. בית הנבחרים כולל 42 חברים, המתחלקים ל-28 נציגים מהפדרציה הבוסנית-קרואטית ו-14 מהרפובליקה הסרבית. בית המחוקקים כולל 15 חברים הנבחרים על ידי העם בכל ארבע שנים. האוכלוסייה כוללת בוסנים (49 אחוזים), סרבים (31 אחוזים), קרואטים (17 אחוזים) וכשלושה אחוזים מיעוטים שונים. החלוקה הדתית תואמת את החלוקה האתנית: 44 אחוזים הם מוסלמים (כולם בוסנים), 31 אחוזים משתייכים לכנסייה הסרבית האורתודוקסית ו-17 אחוזים הם קתולים קרואטים. מעל עתידה של בוסניה-הרצגובינה עדיין מרחפת שאלת חזרתם של הפליטים הרבים, שאיבדו את בתיהם במלחמות של שנות ה-90. 
 
כלכלה: בבוסניה יש כלכלה עם רפורמות שוק מוגבלות. מלחמת האזרחים החלישה מאוד את הכלכלה. שטחים נרחבים הפכו לשדות מוקשים, ועובדה זו פוגעת באפשרויות לשיקום, וכן נוצר מחסור גדול בחשמל, בדלקים ובמזון. הודות לסיוע ממדינות אירופה ומארצות הברית נעשה שיקום נרחב של מערכות הכבישים ואספקת המים. הבנייה מחדש של הערים, הפחת רוח חיים בכלכלה והפסקת התלות בסיוע חוץ עומדות בראש מעייניה של הממשלה. כיום בוסניה מסתמכת במידה רבה על מערב אירופה במסחר ואשראי. המדינה סובלת מגירעון גדול , מאחוזי אבטלה גבוהים ועוני רב. 
היסטוריה: אזור בוסניה היה חלק מהאימפריה הרומית, ולאחר נפילתה הפך לאזור ספר מרוחק ממרכזי התרבות. המפנה בהיסטוריה של בוסניה אירע במאה ה-15, כאשר כבשו הטורקים העות'מנים את האזור. בתקופת השלטון הטורקי התאסלמו רבים מהתושבים הסלאבים, והם המוסלמים-הבוסנים של ימינו. בשנת 1908 סופחה בוסניה לאוסטרו-הונגריה. בסרייבו נורתה הירייה הראשונה של מלחמת העולם, כאשר לאומן סרבי רצח את נסיך הכתר האוסטרי בזמן ביקורו בעיר. לאחר מלחמת העולם הראשונה אוחדה בוסניה עם סלובניה, סרביה ומונטנגרו, תחת השם יוגוסלביה. במלחמת העולם השנייה כבשו הגרמנים את הארץ, ולאחר המלחמה השתלטו עליה הפרטיזנים והקימו בה שלטון קומוניסטי נוקשה. ב-15 באוקטובר 1991 הכריזה בוסניה-הרצגובינה על עצמאותה והיפרדותה מיוגוסלביה. מיד לאחר מכן התסיסו מיליציות סרביות את האזור, ופתחו במלחמת אזרחים בשאיפה לשמור על שליטתם במדינה. בעקבות מדיניות "הטיהור האתני" של הסרבים, שכללה רצח של מאות אלפי חפים מפשע, החלה הקהילה הבינלאומית לפעול, ושלחה בתחילה גדודי או"ם ולבסוף גם כוחות אוויר וקרקע של נאט"ו. הלחימה הסתיימה בשנת 1995, אולם כוחות שמירת השלום עדיין פועלים בבוסניה גם לאחר סיום המלחמה. 
 
גאוגרפיה: בוסניה מאופיינת ברכסי הרים תלולים ושוממים. האקלים בה הוא יבשתי-אלפיני. האדמות של רכסי ההרים הקרסטיים הן צחיחות למדי. לעומת זאת, אדמת הלס של עמק הסאווה בגבול הצפוני פורייה ומשמשת לחקלאות.