גרמניה

בירה: ברלין
מיקום: אירופה
שטח: 357,022 קמ"ר
אוכלוסין: 81.3 מיליון
מטבע: יורו
שפות: גרמנית, טורקית
כתבות מגזין
מידע כללי
פוליטיקה: גרמניה היא וסוציאלית רפובליקה פדרלית חוקתית. עקרונות אלה קבועים בחוק היסוד של המדינה שנוסח בשנת 1949. המבנה הפדרלי כולל 16 מדינות גרמניות המאוחדות על בסיס שוויוני. ראש המדינה הוא הנשיא הנבחר בכל חמש שנים על ידי האספה הפדרלית (המורכבת משני הבתים של הפרלמנט), ומייצג את הרפובליקה כלפי חוץ. הסמכות החקיקתית היא בידי שני הבתים. הבונדסטג הגרמני נבחר בכל חמש שנים בבחירות כלליות, זה הגוף הבוחר את הקנצלר (ראש הממשלה) של גרמניה. בבית העליון, הבונדסרט, מיוצגות המדינות השונות של הפדרציה. חברי הבונדסרט הם חברי בתי המחוקקים של המדינות השונות, ומשתתפים בניסוח ובהצבעה על החוקים שנוגעים למדינות השונות. גרמניה חברה באיחוד האירופאי ובברית נאט"ו. 

אוכלוסייה:
תשעה מכל עשרה גרמנים מתגוררים באזורים עירוניים גדולים. המרכז העירוני הרצוף הגדול ביותר של אוכלוסייה עירונית הוא אזור הריין רוהר, שבו חיים 11 מיליון איש. 91  אחוזים מהתושבים הם גרמנים. המיעוטים הם הסורבים (בני העם הסלאבי), והצוענים יוונים, איטלקים, פולנים, רוסים וטורקים. מספר המהגרים הזרים עלה ברציפות בשנים האחרונות עד ל-7.3 מיליון, רבים מהם  ממוצא טורקי. שליש מהאוכלוסייה הם קתולים ושליש פרוטסטנטים. 
 
כלכלה: גרמניה היא אחת המעצמות הכלכליות המובילות בעולם,  ובעלת הכלכלה החזקה באירופה הכלכלה הגרמנית מתמקדת ביצוא ותלויה ביבוא. למשאביה הטבעיים כמו פחם ומלח, יש תפקיד משני, כיוון שיבוא חומרי הגלם גדול פי עשרה מיבוא המוצרים המוגמרים. בשל סיבה זו, לניצול יעיל של כוח העבודה וההון (המתבצע בהכשרת העובדים ברמה גבוהה ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות) יש תפקיד מפתח בפיתוח הכלכלה. ייצור של מכונות ומכוניות, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, כימיקלים וציוד לבית הם הענפים ששולטים ביצוא ובמבנה התעשייתי. המדינות החברות באיחוד האירופאי וארצות הברית הן שותפות המסחר העיקריות. החקלאות מפותחת מאוד, על אף שחשיבותה הכלכלית מצומצמת: האדמות הזמינות מעובדות באינטנסיביות, וענף גידול הבקר פורח. ההתפתחות הכלכלית מאופיינת בהרחבת מגזר השירותים, בין השאר הודות לתיירות הענפה. בשנים האחרונות גרמניה מתמודדת עם בעיה של אוכלוסיה מזדקנת, שיעור אבטלה גבוה ואחוז מהגרים גבוה המפעיל לחץ גדול על שירותי הרווחה. זאת בנוסף לאתגרים שמעמיד בפניה המשבר הכלכלי שפוקד את גוש האירו.  

תחבורה ותעבורה:
כמדינת מעבר במרכז אירופה, אפשר למצוא בגרמניה מערכת תחבורה מעולה גם מבחינה כמותית וגם מבחינה איכותית. עורק התחבורה החשוב ביותר של גרמניה בקנה מידה אירופאי הוא אזור הכבישים והמסילות של הריין, המשמש למעבר סחורות רבות לכיוון צרפת ומדינות בנלוקס. 

תקשורת:
יותר מ-400 עיתונים יוצאים לאור בכל יום ברחבי המדינה. הרדיו והטלוויזיה אורגנו כשירות שידור ציבורי עד שנת 1985, ומאז הופיעו תחנות פרטיות רבות ששינו את נוף התקשורת במידה ניכרת. 

היסטוריה: כבר לפני יותר מ-2,000 שנה התיישבו באזור גרמניה קלטים, גרמנים ורומאים. במאה התשיעית והעשירית נוסד הרייך (ממלכה או קיסרות) הגרמני הראשון. עידן הקיסרות היה רצוף מלחמות בין הקיסרים (שהבולטים מביניהם היו אוטו הראשון, פרידיך ברברוסה וקרל הרביעי) לשכניהם בשאר אירופה, וכן עימותים בין השלטון המרכזי והשליטים המקומיים. בתחילת המאה ה-16 הוביל הכומר מרטין לותר את הרפורמציה, שהובילה לקרע בעולם הנוצרי בין קתולים לפרוטסטנטים ולשורה של מלחמות אכזריות בינהן מלחמת שלושים השנים. במאות ה-17 וה-18 התפתח בהדרגה האבסולוטיזם בקרב הנסיכים הגרמנים, והקיסרות התפצלה למדינות רבות, שביניהן בלטו פרוסיה ובוואריה. לאחר הניצחון על נפולאון בשנת 1815 הוקמה פדרציה רופפת של מדינות גרמניות, אולם הפיצול הפוליטי התגלה כמגביל מאוד ועיכב את התפתחותה של גרמניה בזמן המהפכה התעשייתית של המאה ה-19. לבסוף, בשנת 1871, איחדה פרוסיה את גרמניה כולה בהנהגתה, והקימה את הרייך הגרמני השני. המדיניות השאפתנית של גרמניה הובילה למלחמת העולם הראשונה ב-1914. לאחר התבוסה במלחמה הייתה גרמניה ארץ מרוסקת, והכאוס ששרר ברחובותיה סייע לרודן הנאצי אדולף היטלר להשתלט על המדינה בשנת 1933. כעבור שש שנים, בשנת 1939, הובילה מדיניותו התוקפנית של היטלר לפרוץ מלחמת העולם השנייה. גרמניה הובסה לבסוף, אולם עשרות מיליונים נהרגו במלחמה שיזם היטלר, ואשר במהלכה הצליח לכבוש כמעט את כל אירופה. כלפי היהודים הנהיגו הנאצים את מדיניות "הפתרון הסופי": שישה מיליון יהודים נרצחו בירי ובמחנות ההשמדה שהוקמו בפולין. המלחמה הסתיימה רק לאחר שצבאות בעלות הברית כבשו כמעט את כל שטחה של גרמניה והחריבו בהתקפות מן האוויר רבות מעריה החשובות. היטלר התאבד לבסוף בבונקר שלו בברלין כאשר היו הכוחות הסובייטים במרחק קילומטרים ספורים ממנו. לאחר התבוסה פוצלה גרמניה לארבעה אזורי כיבוש: סובייטי, אמריקאי, צרפתי ובריטי. ובשנת 1949 חולקה לשתי מדינות נפרדות: גרמניה המערבית (הנאמנה לאמריקאים) וגרמניה המזרחית (הנאמנה לסובייטים). רק בשנת 1990 אוחדו חמש מדינות מזרח גרמניה עם הרפובליקה הפדרלית על בסיס הסכמי האיחוד. מאז ותופסת הלכה ותפסה  גרמניה המאוחדת מקום של מנהיגה באירופה ובעולם כולו. הדבר מתבטא בין השאר במדיניות חוץ אסרטיבית יותר, ובהפגנת יתר עצמאות כלפי הקו שמנהיגה ארצות הברית. 

תרבות: המסורת התרבותית העשירה מתבטאת באתרים הידועים בכל העולם, כמו הקתדרלה בשפייר, מבצר דרזדן וטירת נוישוונשטיין בבוואריה, וכן במוזיאונים כמו הפינקוטק שבמינכן. פסטיבלים בינלאומיים רבים מצדיעים למלחינים הגרמנים הגדולים, שהבולטים מביניהם הם בטהובן ובאך. מבנה המדינה הפדרלית מעודד את המשך פריחתם של אינספור מוזיאונים, תזמורות, מופעי תיאטרון ומוזיקה ברמה בינלאומית. הבדלי התרבות והמנהגים בין האזורים השונים מתחילים להתעמעם, אולם הערים הקטנות בדרום עדיין משמרות את ההיסטוריה ואת המסורת. 

גאוגרפיה:
גרמניה משתרעת מחופי הים הצפוני והים הבלטי בצפון, דרך שפלת גרמניה הצפונית, המרכז ההררי הנמוך, עד הרי האלפים בדרום. פני השטח הולכים ומתרוממים בדרום הארץ, ומגיעים לשיא בהר צוגשפיצה (2,963 מטרים). אזור החוף של גרמניה רצוף איים רבים, כאשר הגדול שבהם הוא האי ריגן. השיטפונות שאחרי עידן הקרח יצרו נוף מרשים לאורך חוף הים הבלטי של מקלנבורג. בשפלה המשתרעת על רצועה נרחבת של כ-200 קילומטרים יש בקעות גדולות, הנחצות בנהרות רבים ורחבים (האלבה, הווסר ואחרים) ובגבעות. שטחי אדמת הלס המישוריים יוצרים חיבור עם השפלה הגרמנית הצפונית. האזור הגאוגרפי הגדול ביותר של גרמניה הוא שטח של רכס הרים נמוך. חבלי ארץ הרריים ומיוערים (היער השחור, הרי הרץ). נופה של דרום גרמניה מאופיין בנוף מרובד ובעמקי נהרות כמו הריין והמיין. מהדנובה מתרוממות הגבעות העגלגלות והמתונות עד לאלפים הגרמניים. לגרמניה יש רשת של נהרות ונתיבי מים שאורכה יותר מ-6,000 קילומטרים. האגמים הגדולים ביותר הם אגם קונסטנץ (השטח בגבולות גרמניה: 305 קמ"ר) ואגם מיריץ (115 קמ"ר).