דנמרק

בירה: קופנהגן
מיקום: אירופה
שטח: 43,094 קמ"ר
אוכלוסין: 5.5 מיליון
מטבע: קרונה דנית
שפות: דנית (רשמית), גרמנית
כתבות מגזין
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: דנמרק היא ממלכה על בסיס פרלמנטרי-דמוקרטי. חוקת המדינה נחתמה לפני יותר מ-100 שנה, ותוקנה לאחרונה ב-1953. ראש המדינה הוא המלך שתפקידיו ייצוגיים, ואילו החקיקה היא בסמכות הפרלמנט, הפולקטינג שמונה 179 חברים. מבחינה אדמיניסטרטיבית, המדינה מחולקת ל-14 מחוזות. דנמרק שולטת גם באיי פארו שבים הצפוני ובשטחים העצומים של גרנלנד. המדינה מורכבת מחצי-אי וכמעט 500 איים, והאוכלוסייה בה אינה אחידה. כ- 87% מכלל תושבי דנמרק גרים בערים. המיעוטים במדינה הם הגרמנים , הטורקים והשוודים.  

כלכלה ותחבורה: בדנמרק מגזר תעשייתי מפותח מאוד, חקלאות ברמה גבוהה ומגזר שירותים מודרני, שבו מועסקים שני שלישים מכוח העבודה. התוצרת של תעשיית עיבוד המזון (גידולי בקר ודיג) היא מרכיב עיקרי ביצוא המדינה. התעשייה מתמקדת בענפי יצוא כגון בניית אוניות, מכונות ומכשור חקלאי וייצור כימיקלים. 
לאורך המדינה פרוסה רשת טובה של כבישים ומסילות ברזל. האיים הראשיים, זילנד ופינן, מחוברים בגשר תלוי משנת 1998. דנמרק מחוברת לשכנותיה שוודיה ונורווגיה גם בקווים ימיים של מעבורות ואוניות. 

היסטוריה: כבר בשנים 800 עד 1050 הפליגו הוויקינגים הדנים בים הצפוני ובאוקיינוס האטלנטי. הממלכה הדנית ניהלה מהמאה ה-11 עד המאה ה-14 כמה מלחמות, והשתלטה על שטחים נרחבים בצפון אירופה. בשנת 1375 אוחדה הממלכה עם נורווגיה, עד שנת 1814. במאה ה-18 פסק עידן המלחמות (שנוהלו בראש ובראשונה עם שוודיה) לתקופה ארוכה יחסית, והודות לכך פרחו האמנות, המסחר והמדע. במלחמת העולם הראשונה נשארה המדינה ניטרלית. במלחמת העולם השנייה היא נכבשה על ידי צבא גרמניה. בזמן הכיבוש הגרמני הוברח לארצות הברית המדען הגדול של דנמרק נילס בוהר, ושם עבד על פרויקט מנהטן, המאמץ של בעלות הברית לפתח פצצת אטום, אשר הוביל לבסוף להטלת הפצצות על הערים היפניות הירושימה ונגסאקי בשנת 1945. בשנת 1949 הצטרפה דנמרק לברית נאט"ו, ובשנת 1973 לאיחוד האירופאי. המדינה ירשה מסורת תרבותית עשירה מהרנסנס ומתקופת הברוק. 

גאוגרפיה: דנמרק היא מדינה מישורית מאוד. הפסגות הגבוהות ביותר במדינה אינן יותר מ-170 מטרים. החוף המישורי והחולי נושק למישורים משתפלים, שבהם שדות, יערות, אדמות בור ושיחים. מלבד הגבול עם גרמניה, דנמרק מוקפת מכל צדדיה במימי הים הצפוני והים הבלטי. יחסית לשטחה הכולל, חופיה של דנמרק הם הארוכים בעולם (7,300 קילומטרים). את חוף הים הבלטי מבתרים פיורדים ואיים רבים. בדנמרק שורר אקלים מתון. הים מאזן את הטמפרטורה, ומביא למדינה כמות גדולה של גשמים.