הולנד

בירה: אמסטרדם
מיקום: אירופה
שטח: 41543 קמ"ר
אוכלוסין: 16.7 מיליון
מטבע: יורו
שפות: הולנדית, פריזית
כתבות מגזין
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: הולנד היא מונרכיה דמוקרטית פרלמנטרית חוקתית. ראש המדינה הוא המלך, הממנה את הנשיאים של שני בתי הפרלמנט ואת מועצת המדינה, גוף המייעץ לממשלה בנושאים שונים. חוקת המדינה נחתמה בשנת 1815 , ותוקנה בפעם האחרונה בשנת 1983. הולנד מחולקת ל-12 מחוזות. המדינה חברה באיחוד האירופאי. יותר מ-83 אחוזים מהתושבים מתגוררים בערים, וצפיפות האוכלוסין בהולנד היא הגבוהה ביותר באירופה. מלבד הולנדים, חיים במדינה פריזים (מיעוט דובר ניב גרמני) וחצי מיליון תושבים זרים (רבים מהם מהגרים מוסלמים).  כחמישים אחוזים  מההולנדים הם נוצרים. 

כלכלה ותחבורה: הולנד הייתה ונותרה מדינת סחר וימאות. היא נאלצת להישען כמעט לחלוטין על יבוא כדי לספק את הצורך שלה בחומרי גלם. משום כך הכלכלה מתמקדת ביצוא, ומאופיינת בתעשיות עיבוד כמו תעשיות מזון ומוצרי צריכה. ייצור של מכונות, מכשירי חשמל ומוצרים פטרוכימיים משלימים את התמונה. החקלאות פרודוקטיבית מאוד, מוכוונת יצוא, ומאופיינת בגידולים של ירקות, פרחים ובקר. מוצרי החלב והגבינות ההולנדיים ידועים בעולם כולו. יותר מ-70 אחוזים מכוח העבודה פעילים במגזר השירותים, בעיקר בענף התיירות.
רשת הכבישים במדינה מצוינת. נמל רוטרדם הוא הנמל העמוס ביותר בעולם. 

היסטוריה: האזור שבו שוכנת היום הולנד נחלק במאה התשיעית בין צרפת לבין לוריין. במאה העשירית הופיעו מספר מדינות קטנות יותר כגון הרוזנויות הולנד וזילנד. מהמאה ה-15 עד אמצע המאה ה-17 הייתה הולנד נתונה לשלטונם של קיסרות הבסבורג מאוסטריה ושל הספרדים. בשנת 1648, לאחר מלחמת עצמאות שנמשכה 80 שנה, שוחררה המדינה. המאה ה-17 נחשבת ל"תור הזהב" של ההולנדים: מדינת הסוחרים הקטנה הפכה למעצמה ימית מובילה, והקימה אימפריה קולוניאלית באמריקה ובמזרח אסיה. באותה עת היו בלגיה והולנד מאוחדות בשלטון הולנד, אך בשנת 1830 הכריזה בלגיה על עצמאות, והתנתקה מהולנד. בשנת 1848 משלהם תוקנה החוקה באופן כזה שהולנד הפכה למונרכיה דמוקרטית פרלמנטרית חוקתית. באותה עת כבר איבדה הולנד מכוחה, לאחר שהבריטים, הפורטוגלים והצרפתים השתלטו על נחלותיה שמעבר לים. הולנד נשארה עם שטחים מעטים באמריקה והארכיפלג של אינדונזיה, שנותר בשליטה הולנדית עד המאה ה-20. במלחמת העולם הראשונה הייתה הולנד ניטרלית. במלחמת העולם השנייה הפרו הגרמנים את הניטרליות של הולנד, וכבשו את המדינה תוך שימוש בכוח רב. במחצית השנייה של המאה ה-20 הייתה הולנד כוח מניע מאחורי הרעיון של איחוד אירופה. יצירות האמנות ההולנדיות הנצחיות התפרסמו בעולם כולו בזכות אמנים כמו רובנס, רמברנדט, ואן דייק, יורדנס, האלס, ורמר, ובמאה ה-19 ואן גוך. סמלים נוספים של התרבות ההולנדית הם טחנות הרוח, קבקבי עץ ושדות הצבעונים. 

גאוגרפיה: להולנד יש חוף בים הצפוני שאורכו 280 קילומטרים. לאורך החוף אפשר למצוא איים רבים. מהחוף משתרעים שטחים חוליים נרחבים המגיעים עד לפנים המדינה, ושם אפשר למצוא רמות, ביצות ואדמות חוליות.הולנד היא מדינה נמוכה מאוד, שבה אזורים ביצתיים רבים נמצאים מתחת לפני הים, וסכנת הצפה מאיימת עליהם. ההולנדים נלחמו במשך מאות רבות בים, כדי למנוע הצפות וגם כדי להחזיר לעצמם אדמות שכוסו במים. האזור בדרום-מערב המדינה הוא אזור הררי יותר, הכולל גבעות עגלגלות ורכות. האקלים המתון מושפע מהקרבה לים. החורף איננו קר במיוחד, ויורד שלג מועט בלבד.