הונגריה

בירה: בודפשט
מיקום: אירופה
שטח: 93028 קמ"ר
אוכלוסין: 9.9 מיליון
מטבע: פורינט
שפות: הונגרית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: הונגריה הייתה מדינה קומוניסטית בין השנים 1948 ל-1989. המשטר הקומוניסטי התמוטט בעקבות תנועת רפורמה עממית שהוקמה בשלהי שנות ה-80. משנת 1989 הונגריה היא דמוקרטיה פרלמנטרית. הפרלמנט במדינה,  האסיפה הלאומית שלה, מורכב מבית אחד. הפרלמנט בוחר את ראש המדינה, שהוא נשיא הרפובליקה. מבחינה אדמיניסטרטיבית, המדינה מחולקת ל-20 מחוזות וביניהם הבירה בודפשט. 92 אחוזים מהתושבים הם ילידים (הונגרים), צאצאיהם של המגיארים דוברי השפה הפינו-אוגרית שבאו מאזור הוולגה והרי אורל. המיעוטים כוללים גרמנים, סלובקים, רומנים, צוענים מעל לחמישים אחוזים  מהתושבים הם קתולים. 

כלכלה ותחבורה: הונגריה עשתה את המעבר ממשק ריכוזי בתקופה הקומוניסטית לכלכלת שוק כיום.  המדינה החלה ברפורמות כלכליות מוקדם יותר ממדינות אחרות בגוש המזרחי. תחילה זכו הרפורמות להצלחה, אך הן גם הובילו לחובות חיצוניים גדלים. הונגריה היא מדינה חקלאית, אשר 66 אחוזים משטחה מעובדים ומשמשים לחקלאות. הגידולים החשובים הם פירות, ירקות, דגנים, חמניות וכרמים. מרכזי התעשייה ממוקמים בצפון. התעשייה הכבדה מתמקדת בהתכת אלומיניום (משקעי בוקסיט עשירים), בייצור של מכונות ומכוניות. מאז שנות ה-90 נמצא ענף החקלאות המסורתי בתהליך היחלשות, במקביל עולה חשיבותו של הייצור התעשייתי עם 31% מהמועסקים, ומגזר השירותים כולל ענף התיירות המתפתח מגיעים להישגים מרשימים (65% מכלל המועסקים). שותפות הסחר החשובות ביותר של הונגריה הן גרמניה, אוסטריה ואיטליה. בודפשט היא מרכז התחבורה. משנת 2004 הונגריה היא חברה באיחוד האירופאי. המשבר הכלכלי העולמי פגע באופן קשה במדינה בעקבות הסתמכותה הרבה על השקעות רבות וכיום היא סובלת משיעור אבטלה גבוה וצמיחה איטית.

היסטוריה: ההונגרים, שבט נוודים שמוצאו באסיה, התיישבו באירופה במאה התשיעית. מסוף המאה העשירית התפתחה האימפריה ההונגרית, כשהיא נתונה לשלטונם של מלכים כמו שטפן הראשון, לאחת המעצמות המובילות באירופה. את פריחתה הכלכלית והתרבותית של האימפריה ליוו מלחמות פנימיות וחיצוניות. המדינה הגיעה לשיא פריחתה במאה ה-15 בשלטונו של מתיאש קורבינוס. מהמאה ה-16 עד המאה ה-19 הייתה הונגריה נתונה לשלטון טורקי ולאחר מכן לשלטונם של הקיסרים ההבסבורגים מאוסטריה. לאחר שורה של מלחמות קשות זכו ההונגרים להכרה בריבונותם, ובשנת 1867 הפכה הקיסרות לממלכה הכפולה אוסטרו-הונגריה, שהתקיימה עד למפלתה במלחמת העולם הראשונה בשנת 1918. בתום המלחמה נפרדה הונגריה מאוסטריה, ועד מהרה הונהג בה שלטון פשיסטי בראשות האדמירל הורטי. במלחמת העולם השנייה חברו ההונגרים להיטלר. הקהילה המפוארת של יהודי הונגריה נפלה בידיהם של הנאצים, ו-450,000 מהם נרצחו במחנות ההשמדה. לאחר התבוסה במלחמה נכבשה המדינה בידי הצבא האדום, ובשנת 1948 הפכה ל"רפובליקה העממית של הונגריה", אחת מגרורותיה של ברית המועצות. במקומות רבים בהונגריה עדיין אפשר לראות את המסורת ואת המנהגים המקומיים, הכוללים תלבושות עממיות אקזוטיות, כלי חרס ומוזיקה עממית. הונגריה הצמיחה שורה של סופרים ומדענים גדולים, כמו הפיזיקאים ג'ון פון נוימן ואדוארד טלר והסופר אימרה קרטש. 

גאוגרפיה: רוב שטחה של הונגריה הוא שפלה התחומה בהרי הקרפטים והאלפים. 80 אחוזים מפני המדינה מכוסים בשפלות עם רמות המתנשאות עד לגובה 200 מטרים. שפלת הונגריה הגדולה במזרח המדינה היא חלק מאגן הקרפטים. ההרים הנמוכים בצפון מגיעים לגובה של כ-1,000 מטרים. נהר הדנובה זורם דרך המדינה, אורכו בחלקו ההונגרי הוא 417 קילומטרים וניתן לשוט בו לכל אורכו. הנהר הארוך ביותר הוא נהר הטיסה. אגם בלטון, שעומקו שלושה מטרים ושטחו 595 קמ"ר הוא האגם הפנימי הגדול ביותר במרכז אירופה. האקלים המתון במדינה נתון להשפעות האוקיינוס האטלנטי והים התיכון ולהשפעות יבשתיות.