יוון

בירה: אתונה
מיקום: אירופה
שטח: 131,957 קמ"ר
אוכלוסין: 10.7 מיליון
מטבע: יורו
שפות: יוונית
כתבות מגזין
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: יוון היא רפובליקה פרלמנטרית דמוקרטית מאז הרפורמה החוקתית שהונהגה בשנת 1986. ראש המדינה הוא הנשיא, הנבחר בכל חמש שנים. לאחר בחירתו ממנה הנשיא ראש ממשלה בהמלצת הפרלמנט. הפרלמנט כולל 300 נציגים הנבחרים בכל ארבע שנים. 61%  מהאוכלוסייה היוונית מתגוררים במרכזים עירוניים. תושבי האזורים הכפריים מהגרים לערים הגדולות ביוון, וכן יוצאים מהגרים יוונים רבים למדינות אירופה העשירות יותר ולארצות הברית. 93 אחוזים מהאוכלוסייה הם יוונים. באזורי הגבול יש מיעוטים בני לאומים אחרים (טורקים, בולגרים, אלבנים, מקדונים). 98  אחוזים הם בני הדת היוונית אורתודוקסית 

כלכלה ותחבורה: במשך תקופה ארוכה הייתה הכלכלה נתונה בפיקוח הדוק של המדינה. בשנים האחרונות הוסר פיקוח זה ובמדינה נהוגה כלכלת השוק החופשי. בשנת 1998 לא עמדה יוון בקריטריון הקבלה לאיחוד המטבע האירופאי, אך למרות הכול התקבלה ב-1 בינואר 2001. ההוצאות הרבות על תשתיות לקראת אולימפיאדת אתונה שנערכה בשנת 2004 ,הזמינות הגדול לאשראי גרמה לשיא בצריכה הפרטית , בנוסף למשבר הכלכלי העולמי בשנת 2009 הביא את יוון לפתחה של אחד המשברים הכלכלים הקשים בתולדותיה. תחת לחץ אירופאי כבד אימצה הממשלה תוכנית צנע לטווח בינוני הכוללת קיצוץ בהוצאות הממשלה, הפחתת העלמות המס הנהוגות במדינה, שינויים במערכת הבריאות והפנסיה ועוד. רפורמות אלה בשילוב אחוזי אבטלה גבוהים במיוחד, בעיקר בקרב צעירים גרמה לתסיסה חברתית והפגנות המונים נגד הממשלה. בבחירות האחרונות תסיסה זו התבטאה בקלפי כששתי המפלגות המרכזיות התרסקו ולעומתם נכנסה לפרלמנט, לתדהמת העולם כולו, נציגות למפלגה הניאו נאצית. 
התחבורה ביוון אינה נוחה בגלל תוואי הארץ ההררי. אין כמעט מסילות ברזל, ודרכי ההרים מפותלות וצרות. מרבית התעבורה והתובלה מתבצעות בתשתית הכבישים שאורכה כ-16,000 קילומטרים. יוון מחזיקה באחד מציי הסחר הימיים הגדולים ביותר בעולם. 

היסטוריה: בשנת 1900 לפני הספירה ישב העם המיקני בחלקה הדרומי של יוון. התקופה שנמשכה משנת 800 לפני הספירה ועד הכיבוש הרומי ב-197 לפני הספירה, נחשבת לעידן הדמוקרטי המאופיין בפוליס (עיר המדינה היוונית) ובפריחה של המדע, הפילוסופיה והאמנויות. עם חלוקת האימפריה הרומית בשנת 395 לספירה הייתה יוון לחלק מהקיסרות הביזנטית. מהמאה השישית עד המאה התשיעית החריבו שבטים ברבריים סלאביים את המדינה שוב ושוב. לאחר נפילת בירת האימפריה הביזנטית קונסטנטינופול בשנת 1453, כבשה האימפריה העות'מנית את יוון. הכיבוש בידי הטורקים העות'מנים נמשך 400 שנה, ורק במאה ה-19 הצליחו היוונים להשתחרר משלטונם השנוא. במלחמת העולם השנייה כבשו את המדינה צבאות גרמניים ואיטלקיים. לאחר השחרור מהכובשים הגרמנים, הייתה המדינה נתונה להשפעה של בריטניה וארצות הברית. בשנת 1967 תפסה את השלטון כת צבאית ימנית, והקימה דיקטטורה צבאית של דיכוי ואלימות. בשל מדיניות חוץ כושלת מצא את עצמו המשטר חסר ישע ומרושש, ונאלץ לוותר על השלטון. לאחר שיקום הדמוקרטיה הצטרפה יוון לאיחוד האירופאי בשנת 1981. התרבות היוונית הקלאסית היא אחד היסודות של התרבות המערבית. מעבר ליצירות האמנות וליצירות הרוחניות שהולידה בימי קדם, הייתה לה גם השפעה מכרעת על היווצרות הרנסנס ועליית ההשקפה המודרנית על האנושות. שרידים ארכאולוגיים הפזורים ברחבי המדינה מעידים על תהילת העבר של יוון העתיקה. המפורסם שבהם הוא האקרופוליס באתונה. לכנסייה האורתודוקסית היוונית חלק מרכזי מאוד בחיים הפוליטיים של המדינה ובחייהם הפרטיים של תושבי הכפרים הקטנים.

גאוגרפיה: יוון מוקפת בכ-100 איים שהם חמישית משטח הקרקע שלה. מפרצים קטנים, לשונות ים ורציפים מבקעים את קו החוף ושוברים אותו. לאורך הים היווני, מגיעים רכסי ההרים עמוק אל תוך חבל הפלופונסוס. האי כרתים הוא שלוחה של רכס זה. רכס ההרים השני בגודלו ביוון הוא שרשרת ההרים העוברת ממערב למזרח ומשתרעת עד לאיים האגאיים. הים התיכון הוא הגורם המשפיע ביותר על האקלים במדינה, שהוא חם ושטוף שמש.