ליכטנשטיין

בירה: ודוז
מיקום: אירופה
שטח: 160 קמ"ר
אוכלוסין: 36,713
מטבע: פרנק שוויצרי
שפות: גרמנית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: נסיכות ליכטנשטיין היא מונרכיה חוקתית על בסיס פרלמנטרי דמוקרטי, ובה מלוכה העוברת בירושה. לנסיך העומד בראש המדינה סמכויות נרחבות שלא כמקובל בבתי מלוכה אחרים באירופה כמו הסמכות לפזר את ההמשלה, לאשר מינוי שופטים ולהטיל וטו על חקיקה.  משנת 1923 ליכטנשטיין מאוחדת עם שוויץ באיחוד כלכלי, משפטי ומוניטרי (אין לה מטבע משלה, והיא משתמשת בפרנק השוויצרי). שוויץ גם מנהלת את מדיניות החוץ של המדינה הזעירה. יותר משליש מהתושבים הקבועים הם זרים, רובם שוויצרים, אוסטרים, גרמנים ואיטלקים. מעל לשני שליש מהאוכלוסייה הם קתולית. 

כלכלה:
למרות גודלה המצומצם והחסור במשאביםף לליכטנשטיין כלכלה מפותחת ותושביה נהנים מרמת חיים מהגבוהות בעולם. מגזר התעשייה ומגזר השירותים (בעיקר השירותיפ הפיננסיים) הם ענפי הכלכלה העיקריים. כשליש מהמועסקים בליכטנשטיין מתגוררים באזורים שכנים בשוויץ ובאוסטריה. מכונות וציוד תובלה הם כמעט מחצית מהיצוא של ליכטנשטיין. חוקי המס הנוחים הובילו להקמתן של חברות "קש" רבות במדינה, חברות רבות מחו"ל רושמות את עצמן כפועלות בליכטנשטיין ומשתמשות במדינה כמקלט מס- עקב כך זוכה ענף הבנקאות לשגשוג וקופת המדינה מתעשרת. מקורות הכנסה נוספים הם מכירת בולים ותיירות. 

היסטוריה:
ההיסטוריה של המדינה החלה כאשר רכשה שושלת ליכטנשטיין האוסטרית את האחוזות הפאודליות ודוז (ב-1699) ושלנברג (ב-1712). בשנת 1719 הפכה ליכטנשטיין לנסיכות עצמאית בתחומי הקיסרות הרומית הקדושה. עם פירוק הקיסרות בשנת 1806 הפכה הנסיכות למדינה ריבונית, במשך מספר שנים היתה תחת כיבוש נפוליון ולאחר מכן הצטרפה לקונפדרציה הגרמנית. בשנת 1866 התנתקו נסיכי ליכטנשטיין מגרמניה כדי לשמור על עצמאותם. לאחר מלחמת העולם הראשונה ובעקבות מצבה הכלכלי הקשה של אוסטריה כוננה המדינה קשרים הדוקים מאוד עם שוויץ. בשתי מלחמות העולם שמרה ליכטנשטיין על ניטרליות. 

גאוגרפיה:
ליכטנשטיין שוכנת בלב הרי האלפים. נהר הריין משמש כגבולה הצפוני והמערבי. הנוף מאופיין בשפלות רציפות עם רמות בגובה של בין 400 ל-1,000 מטרים. האזור שסביב הבירה ודוז הררי יותר, ויש בו הרים המתנשאים עד לגובה 2,000 מטרים.