מולדובה

בירה: קישינב
מיקום: אירופה
שטח: 33,851 קמ"ר
אוכלוסין: 3.6 מיליון
מטבע: לאו
שפות: מולדובית, רומנית (רשמית), רוסית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: מולדביה היא רפובליקה אשר הכריזה על עצמאותה עם פרישתה מברית המועצות בשנת 1991. החוקה החדשה של המדינה נכנסה לתוקפה בשנת 1994. 104 חברי הפרלמנט נבחרים בכל ארבע שנים. שני שלישים מהאוכלוסייה הם מולדבים ממוצא רומני והשאר בעיקר אוקראינים, בולגרים ורוסים. השפה המולדבית, שהיא ניב רומני, נכתבת היום באותיות לטיניות במקום בכתב קירילי (שהיה נהוג בתקופת השלטון הסובייטי). רק 47%  מהתושבים מתגוררים בערים. מרבית האוכלוסייה משתייכת לכנסייה הרוסית-אורתודוקסית. 

כלכלה ותחבורה
: מולדביה נתונה למשברים כלכליים רבים בעקבות המעבר מכלכלה מתוכננת לכלכלת שוק והיא נחשבת לאחת המדינות העניות באירופה. שליש מהתושבים עדיין מועסקים בחקלאות המסורתית, הכוללת כרמים ומטעי פרי. התוצרת החקלאית היא חצי מהתוצר הלאומי הגולמי. ענפי היצוא העיקריים הם תעשיות היין, הטבק, המכונות והבגדים וכן מהגרי העבודה ששולחים למשפחותיהם כסף ומכניסים למדינה מטבע זר. שותפות הסחר העיקריות של המדינה הן רוסיה, אוקראינה ומדינות האיחוד האירופאי. מולדביה תלויה לחלוטין ביבוא מקורות אנרגיה למדינה, דבר ההופך אותה לפגיעה ונתונה למשברים. 

היסטוריה:
מולדביה של ימינו נודעה במשך מאות שנים בשם בסרביה, והשתייכה לנסיכות הרומנית של מולדביה. במאה ה-16 נכבשה על ידי הטורקים. בתחילת המאה ה-19, לאחר ניצחון צבאי על הטורקים, השתלטה הקיסרות הרוסית על בסרביה. משנת 1918 הייתה מולדביה חלק מרומניה. בשנת 1940 היא סופחה חזרה לברית המועצות, כרפובליקה הסובייטית של מולדביה. בעקבות הכרזת העצמאות בשנת 1991 הודיעו תושבי חבל טרנסניסטריה שבמזרח המדינה כי הם ברובם רוסים ואוקראינים, והם מסרבים להכיר בממשלה המולדבית. ממשלת מולדביה לא הצליחה לבסס את שלטונה בחבל המורד, שקיבל סיוע מהצבא הרוסי, והוא הפך לאזור פרוע ללא כל ממשל.

גאוגרפיה:
שטח המדינה מורכב מהרכסים של רמות ווליניה-פודוליה החוצים את המדינה, ומשטחי השפלה הנרחבים. הנוף מאופיין בגבעות עגלגלות ופני קרקע מגוונים. מולדביה שוכנת באזור הערבה. האקלים הוא אירופאי-יבשתי עם תנודות חריפות בטמפרטורות.