מלטה

בירה: ואלטה
מיקום: אירופה
שטח: 316 קמ"ר
אוכלוסין: 409,836
מטבע: לירה
שפות: מלטית, אנגלית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: מלטה היא רפובליקה פרלמנטרית, על פי תיקון לחוקה שנקבע בשנת 1974. את הנשיא ממנה ראש הממשלה, שעם ממשלתו אחראי בפני הפרלמנט. מתוך 69 נציגי הפרלמנט, 65 נבחרים בבחירות ישירות בכל חמש שנים. העם המלטי הוא עירוב של עמים ים תיכוניים, השואב ממקורות איטלקיים, ספרדיים, ערביים ובריטיים. 

כלכלה:
מלטה מייצרת רק 20% מצריכת המזון של המדינה, עש לה מלאי מוגבל של מקורות מים  ומעט מאד מקורות אנרגיה, לכן היא תלויה מאוד ביבוא.  המרכזים התעשייתיים של המדינה מרוכזים בסמוך לנמל של הבירה ואלטה. במלטה מתבצעות השקעות על ידי משקיעים זרים אשר מגיעים אל המדינה הודות להטבות ההון הנדיבות שהיא מציעה. 

היסטוריה:
בין השנים 4000 ל-2500 לפני הספירה שכנה באי תרבות מגליתית מפותחת מאוד. על פי המסורת, לפני 2,000 שנה המיר השליח הנוצרי פאולוס את דתם של תושבי האי לנצרות. מאז הוא נשלט בידי הרומאים, הערבים והנורמנים. בשנת 1530 התיישבו באי אבירי המסדר של יוחנן הקדוש מירושלים, והגנו עליו מפני הטורקים. בשנת 1798 כבש נפולאון את האי, אולם בתוך שנתיים איבד את השליטה בו לאנגלים. משנת 1800 הייתה מלטה בסיס ימי ומושבה של הכתר הבריטי, עד אשר זכתה לעצמאות בשנת 1964. מלטה הצטרפה לאיחוד האירופאי בשנת 2004. 

גאוגרפיה:
הארכיפלג הקטן השוכן באמצע הים התיכון כולל את האיים מלטה, גוזו וקומינו. האיים המורכבים מאבן גיר, הם שארית של גשר יבשתי בין איטליה לצפון אפריקה.