נורבגיה

בירה: אוסלו
מיקום: אירופה
שטח: 323,877 קמ"ר
אוכלוסין: 4.7 מיליון
מטבע: 1 קרונה נורווגית = 100 אורה
שפות: נורווגית, סאמית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: נורווגיה היא מונרכיה חוקתית על בסיס דמוקרטי פרלמנטרי. חוקת המדינה נחתמה בשנת 1814. סמכות החקיקה היא בידי הפרלמנט המורכב משני בתים. נורווגיה מחולקת ל-19 מחוזות בעלי אספות משלהם, הממלאות תפקידים אדמיניסטרטיביים רבים. רוב שטחה של המדינה רחבת הידיים מאוכלס בדלילות. כמעט שלושה רבעים מהאוכלוסייה מרוכזים בערים, ביניהן הבירה אוסלו הצפופה מאוד. מרבית התושבים הם נורווגים. המיעוטים הלאומיים הם הפינים והסאמים (לאפים). כ-90 אחוזים מהנורווגים משתייכים לכנסייה הלאומית הפרוטסטנטית. מערכת החינוך במדינה נחשבת לאחת הטובות בעולם.

כלכלה ותחבורה: התעשיות המפותחות בנורווגיה הן דיג, בניית אוניות וזיקוק נפט, הודות לגישה לים ולעושר במקורות האנרגיה. מתחילת שנות ה-70 עלתה חשיבותן של תעשיות הנפט, הנפט התעשייתי והגז הטבעי, והן כמחצית מכלל היצוא. תרומת התעשייה לתוצר הלאומי הגולמי היא 41 אחוזים, ותרומת מגזר השירותים היא 59 אחוזים. מכיוון ששטחה של המדינה הררי וטרשי, רק שלושה אחוזים מהקרקע זוכים לעיבוד חקלאי. למרות שיטות אינטנסיביות לעיבוד האדמה, נורווגיה נאלצת לייבא מזון. המסחר מתנהל בעיקר עם מדינות האיחוד האירופאי. ענף התיירות תורם רבות להכנסת מטבע חוץ למדינה. 
דרכי התחבורה והתובלה העיקריות הן בים ובאוויר. 

היסטוריה ותרבות: משנת 800 עד שנת 1050 יצאו מחופי נורווגיה הוויקינגים, שהפליגו לאיסלנד, לגרנלנד, לסקוטלנד ולערי צפון אירופה. הפשיטות האלימות והלא צפויות של הוויקינגים על ערי החוף השלוות של אירופה, עוררו פחד עמוק בלבם של בני התקופה. כבר במאה העשירית הייתה נורווגיה ממלכה, מסוף המאה ה-14 ועד המאה ה-19 היו נורווגיה ודנמרק מאוחדות. בשנת 1814 נאלצה דנמרק, שהייתה בעלת בריתו של נפולאון ומצאה עצמה בצד המפסיד במלחמה, למסור את נורווגיה לשוודיה. שתי המדינות אוחדו תחת הכתר השוודי, עד שבשנת 1905 בוטל האיחוד בדרכי שלום ובהסכמה הדדית. במאה ה-19 שרר עוני רב במדינה. עקב כך היגרו מאות אלפי נורווגים למדינות במערב התיכון של ארצות הברית, וחלקם הקימו שם עיירות משלהם בסגנון נורווגי מסורתי. בראשיתה הייתה נורווגיה מדינה עצמאית, אולם בשנת 1940, בזמן מלחמת העולם השנייה, פלש אליה צבא גרמניה וכבש את המדינה במהירות. לאחר השחרור מהכיבוש הגרמני, ויתרה נורווגיה על הניטרליות שלה, ובשנת 1949 הצטרפה לברית נאט"ו. נורווגיה איננה חברה באיחוד האירופאי. הכנסיות בעלות הצריחים שבערי הארץ מעידות על מסורת אמנותית ותרבותית בת מאות שנים. הטבע הפראי הרומנטי וחיי הכפר השפיעו על האמנות ועל המנהגים של המדינה. המחזאי הנורווגי הנריק איבסן נחשב לחלוץ הזרם הנטורליסטי, וכן ידוע בעולם המלחין אדוארד גריג.

גאוגרפיה: נורווגיה היא מדינה הררית. רכסי ההרים הסקנדינביים משתרעים בסמוך לגבול עם שוודיה לאורך של כ-1,700 קילומטרים. רכסים אלו כוללים גם רמות של אדמות בור המתרחבות עד למזרח, ומתנשאות לגובה של 1,000 עד 1,500 מטרים. בפנים הארץ פסגות הקרחונים מתנשאות לגובה של יותר מ-2,000 מטרים. הקרח הפלייסטוקני של פנים הארץ יצר לאורך החוף מספר רב של איים סלעיים המכונים שֶרֶן, ועמקים מוצפים החודרים אל תוך הארץ, שהם הפיורדים המפורסמים והמרהיבים. באף מדינה בעולם לא מגיעים אזור האקלים המתון וקו גבול הגידולים החקלאיים קרוב כל כך לקוטב כמו בנורווגיה. הסיבה היא שזרם הגולף שעובר לאורך החוף המערבי, מגיע מקווי רוחב נמוכים יותר, ונושא עמו מים חמים המשפיעים על האקלים. משום כך הטמפרטורות בחוף המערבי נשארות גבוהות יותר מאשר בפנים הארץ. הודות למכשול ההרים, גם כמות המשקעים מתונה.