סלובניה

בירה: ליובליאנה
מיקום: אירופה
שטח: 20,256 קמ"ר
אוכלוסין: 2 מיליון
מטבע: 1 אירו (€) = 100 סנטים
שפות: סלובנית (רשמית), סרבו-קרואטית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: סלובניה היא מדינה עצמאית מ-8 באוקטובר 1991. הפרלמנט במדינה מורכב משני בתים. ראש המדינה הוא הנשיא, והרשות המבצעת כוללת את הממשלה המונהגת על ידי ראש הממשלה. כ־83 אחוזים מהאוכלוסייה הם סלובנים. עשרת האחוזים הנותרים הם קרואטים, סרבים, בוסנים-מוסלמים ומיעוטים מהונגריה, ממונטנגרו ומאלבניה.

כלכלה: לאחר ניתוקה של סלובניה מיוגוסלביה לשעבר סבל הייצור התעשייתי משפל חמור,אולם הכלכלה הצליחה להתייצב, והיא מגיעה לשיעורי צמיחה גבוהים. הענפים התעשייתיים העיקריים הם ענף המתכות, ייצור המכונות, ענף הטקסטיל וענף הכימיקלים. נמל קופר במדינה מתחרה בנמלים שבמדינות השכנות. התיירות מתפתחת במהירות הודות לקרבתה של סלובניה למדינות מרכז אירופה.

היסטוריה: לקראת סוף המאה השישית התיישבו הסלובנים (שבט סלאבי) באזור שבו שוכנת סלובניה היום. בין המאה התשיעית למאה ה-12 היה האזור בשליטה קרואטית ובשליטה סרבית לסירוגין. במאה ה-13 החל בית הבסבורג האוסטרי לבסס את שליטתו בסלובניה, הסמוכה מאוד לווינה וללב אוסטריה. השלטון האוסטרי נמשך למעשה עד שנת 1918, כאשר נקטע מדי פעם במרידות כושלות של הסלובנים, שקיבלו סיוע משכניהם הסרבים והקרואטים. רק לאחר מלחמת העולם הראשונה הוסר עול השלטון האוסטרי, וסלובניה התאחדה עם סרביה וקרואטיה ל"ממלכת הסלאבים הדרומיים", שנקראה יוגוסלביה. סלובניה הייתה חלק מיוגוסלביה עד שנת 1991, אולם במשך כל המאה ה-20 נשמעו בה קריאות חוזרות ונשנות לעצמאות. הסיבה העיקרית הייתה חוסר האיזון הכלכלי של המדינה הרב-אתנית: סלובניה בעלת הכלכלה המשגשגת נשאה בעול הנחשלוּת של המדינות האחרות. ב-8 באוקטובר 1991 נטשה סלובניה את הפדרציה היוגוסלבית ללא מלחמה. בשנת 1992 הכיר האיחוד האירופאי בסלובניה, ונערכו הבחירות הרב-מפלגתיות הראשונות במדינה. ב-1 במאי 2004 הצטרפה סלובניה לאיחוד האירופאי. 

 

גאוגרפיה: בצפון המדינה תופסים רכסי האלפים הדינריים שטח קטן יחסית. מרבית שטחה של המדינה מאופיין בנופים הרריים ועמקי נהרות פוריים. בדרום-מערב המדינה יש גישה לים התיכון (מפרץ טרייסט). האקלים היבשתי שולט במדינה.