ספרד

בירה: מדריד
מיקום: אירופה
שטח: 504,782 קמ"ר
אוכלוסין: 47.0 מיליון
מטבע: 1 אירו (€) = 100 סנטים
שפות: ספרדית (קסטיליאנית), קטלאנית, באסקית, גליסיאנית
כתבות מגזין
מידע כללי
פוליטיקה: ספרד היא מלוכה על בסיס פרלמנטרי דמוקרטי. כך נקבע בחוקה שנחתמה בדצמבר 1978. ראש המדינה הוא המלך. הפרלמנט הספרדי מורכב משני בתים: בית הנבחרים הכולל 350 נציגים, והסנאט (הבית העליון) הכולל 255 נציגים. מבחינה אדמיניסטרטיבית, המדינה מחולקת ל-17 אזורים שלכל אחד מהם רשות מבצעת ורשות מחוקקת משלו. הנוף הפוליטי של ספרד הוא רחב ומגוון, ובבית הנבחרים מיוצגות בדרך כלל יותר מעשר מפלגות שונות.

אוכלוסייה: באזורים הכפריים שבפנים הארץ צפיפות האוכלוסין נמוכה, לעומת האזורים התעשייתיים וריכוזי האוכלוסייה לאורך החוף. מגמה זו הולכת ומתמשכת, וכיום מתפרנסים מחקלאות רק רבע מתושבי ספרד. מרבית התושבים, כ-73 אחוזים, הם ספרדים דוברי קסטיליאנית: קסטיליאנים, אנדלוסים, אסטוריאנים, ארגוניאנים, 17 אחוזים הם קטלאנים, שבעה אחוזים גליסיאנים ושני אחוזים באסקים. בספרד מונהג חוק חינוך חובה מגיל שש עד גיל 16.

כלכלה: עד שנות ה-60 המאוחרות הייתה ספרד בעיקר מדינה חקלאית. התיעוש המאוחר הביא עמו צמיחה מהירה לצד בעיות חברתיות קשות, כמו שיעור אבטלה גבוה של יותר מעשרה אחוזים. תרומת המגזר החקלאי לתוצר המקומי הגולמי הצטמצם לכארבעה אחוזים בלבד, בעוד שההכנסה מהתעשייה היא כ-26 אחוזים וממגזר השירותים יותר מ-70 אחוזים. מגזר השירותים משמעותי כל כך הודות לתיירות הפורחת. עשרות מיליוני תיירים מאירופה ומהעולם מבקרים בספרד בכל שנה, והענף נעשה רווחי יותר מדי שנה בשנה. עם הענפים התעשייתיים החשובים ביותר נמנים עיבוד פלדה ומתכות, ענף הכימיקלים, עיבוד מזון וטקסטיל. בספרד גם פועלות תעשייה של מכוניות וקווי ייצור לספינות. רבות מהחברות הגדולות הפועלות בספרד הן חברות בינלאומיות בשליטה זרה, כמו פולקסווגן ובייר. מאזן סחר החוץ של ספרד איננו מאוזן, והיבוא גבוה בהרבה מהיצוא. המדינה מייבאת מוצרים מוגמרים כמו מכונות, כלי רכב, מזון וכן נפט גולמי ומוצרי כימיקלים.

תחבורה ותעבורה: פני השטח של המדינה מקשים את פיתוחן של התחבורה והתעבורה. רשת הרכבות הספרדית וכן חברות הרכבות הפרטיות אינן מציעות אמצעי תחבורה יעיל לנסיעות ארוכות, ומרבית הנוסעים ומובילי הסחורות משתמשים בכבישים ובאוטוסטרדות. הודות לתיירות המסיבית, הוקם מספר רב של נמלי תעופה בינלאומיים בחופי ספרד, לצד הנמלים העיקריים של המדינה (ברצלונה, בילבאו, סנטה קרוס דה טנריפה, גיחון). 

תקשורת: חופש העיתונות עוגן בחוקה משנת 1978. הודות לכך, הספרדים יכולים לבחור בין 120 עיתונים יומיים. עם זאת, הטלוויזיה והרדיו נשארו בעיקר בידי המדינה, ותחנות פרטיות כמעט אינן קיימות. 

היסטוריה: בשנת 1100 לפני הספירה הקימו הפניקים את תחנות הסחר הראשונות לאורך חופי חצי האי האיברי. בשנת 200 לפני הספירה הפכה ספרד למושבה רומית, ונותרה כזאת במשך 600 שנה. בשנת 711 חצו הערבים את מצרי גיברלטר, וכבשו במהרה את כל חצי האי. בשנת 756 נוסדה אמירות קורדובה. השלטון המוסלמי התקיים ככוח משמעותי בספרד 
במשך מאות שנים, והחל לשקוע רק במאות ה-11 וה-12, הודות ללחץ צבאי מצד המוסלמים בצפון אפריקה ומצד הצבאות הנוצריים, שניסו כל העת לכבוש את חצי האי מחדש. ספרד המוסלמית, שמוסלמים, נוצרים ויהודים חיו בה יחד בשלום, זכתה להישגים כלכליים ותרבותיים מרשימים. היהודים הרבים שחיו בה תרמו תרומה גדולה לפריחה בספרות, בפילוסופיה ובמדע. בתקופה זו חי ופעל הרמב"ם, אולי הפילוסוף היהודי החשוב ביותר בימי הביניים, וכן נכתבה שירה עברית עשירה ומתוחכמת בידי משוררים כמו אבן גבירול ויהודה הלוי. עד המאה ה-13 השתלטו הנוצרים בכוח על רוב רובה של ספרד, ובשנת 1492 השלימו את הכיבוש מחדש: ה"רקונקיסטה", כאשר גרנדה, המאחז המוסלמי האחרון, נפלה בידיהם. לצד המוסלמים, גורשו מספרד כל תושביה היהודים. הקהילה המפוארת התפזרה בין המדינות המוסלמיות באגן הים התיכון ובמדינות אירופה, כשהיא נושאת עמה את שפתה (לדינו) ואת המורשת התרבותית העשירה שלה. באותה שנה ממש גילה כריסטופר קולומבוס, שיצא בשליחות מלכי ספרד, את אמריקה. הספרדים החלו להשתלט על חלקים גדולים באמריקה התיכונה והדרומית, לבזוז את הזהב של הילידים, ולייסד במקום מושבות. כעבור כ-100 שנה, בשנת 1588, החלה השקיעה הספרדית, לאחר שהספרדים נחלו תבוסה קשה במלחמתם עם האנגלים בים. בראשית המאה ה-19 החלו גם הקולוניות הלטיניות באמריקה להתנתק מספרד. בסוף אותה מאה, לאחר מלחמה קצרה, השתלטו האמריקאים גם על הקולוניות הספרדיות בפיליפינים ובקובה. המאה ה-20 אופיינה במשטר רפובליקאי לא יציב בספרד, עד שהפיכה בשנת 1936 העלתה לשלטון את הגנרל פרנקו הפשיסט, ומלחמת האזרחים שבאה לאחר מכן הסתיימה בניצחון לפשיסטים. במשך 40 שנה הייתה ספרד דיקטטורה ימנית, מבודדת מהעולם ומפגרת כלכלית. עם מותו של פרנקו בשנת 1975, הפך המלך חואן קרלוס לראש המדינה. שנתיים לאחר מכן נערכו בחירות חופשיות לראשונה זה ארבעה דורות. בשנת 2004 הביאה שורה של פיגועים שביצעו קיצונים מוסלמים למותם של כמעט 200 אנשים בבירה מדריד. האירוע זעזע את האומה כולה, וגרם לספרדים להרהר מחדש על מקומם באירופה ועל תמיכתם בארצות הברית. 

תרבות: שורשי התרבות הספרדית נמצאים בעומק המסורת הקתולית, שכוחה בעיצוב מנהגים ניכר בתהלוכה כמו ה"סמנה סנטה" (השבוע הקדוש). השפעת התרבות הצוענית עדיין מורגשת במוזיקה ובריקוד הפלמנקו, בעוד שאת התרבות המוּרית אפשר למצוא בארכיטקטורה כמו בארמון אלהמברה שבגרנדה. מלחמת השוורים המלהיבה את הקהל בספרד עד לשיכרון, היא מאפיין תרבותי ייחודי של ספרד אשר הונחל גם למושבות באמריקה הלטינית. אמנים ספרדים כמו אל גרקו, גויה ופיקאסו התפרסמו בעולם כולו. 

גאוגרפיה: מרבית שטח המדינה הוא הררי. מרכז האי האיברי בנוי משתי רמות גבוהות המכונות "מֶסֶטות", שיחדיו מרכיבות שני שלישים מהאזור כולו: המסטה של קסטיליה העתיקה ולאון, שגובהה 800 מטרים, והמסטה של קסטיליה החדשה עם אקסטרמדורה ולה מנצ'ה בגובה של 200 מטרים. קו פרשת המים הקסטיליאני מחלק את הרמה המוקפת הרים רבים: ההרים הקנטאבריים והפירנאים בצפון, הרכס סיירה מורנה בדרום. השפלה האנדלוסית משתרעת עד לדרום הרחוק. במקור הייתה ספרד מיוערת בצפיפות. היום רק כרבע מהמדינה מכוסה ביערות. עצי אשור, עצי אלון ועצי ערמונים מאפיינים את הצפון הלח יותר. בחלקים האחרים של המדינה אפשר למצוא את העצים ירוקי העד הים תיכוניים האופייניים כמו אלוני השעם, עצי זית ועצים מחטניים.