סרביה

בירה: בלגרד
מיקום: אירופה
שטח: 77,474 קמ"ר
אוכלוסין: 7.2 מיליון
מטבע: 1 דינר סרבי = 100 פארה
שפות: סרבית (רשמית), הונגרית, רומנית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: סרביה היא רפובליקה פרלמנטרית שהייתה בעבר הלא רחוק חלק מיוגוסלביה. סרביה מחולקת לחמישה מחוזות שלטוניים. האוכלוסייה הסרבית היא מהמבוגרות בעולם בעיקר עקב אחוזי ילודה נמוכים שגוררים גידול אוכלוסין שלילי. 83% מתושבי המדינה הינם סרבים והמיעוט הגדול ביותר הוא ההונגרי, שמהווה 4%. 

כלכלה: הכלכלה הסרבית ספגה מכות קשות כתוצאה משנים של מלחמה, סנקציות והפגזות. כיום יש בסרביה כלכלת מעבר אשר נשענת בעיקר על ייצור וייצוא ומונעת על-ידי משקיעים זרים. לחקלאות משקל גדול באופן יחסי (כ־11%) בהרכב התמ"ג הסרבי, וכ־22% מסך כוח העבודה מועסקים בענף זה.

היסטוריה: כתוצאה מפילוג אתני והכרזת עצמאות של מספר לאומים שהרכיבו את יוגוסלביה, פרצה ב-1991 מלחמה קשה בין המדינות החדשות. הסכם (דייטון) משנת 1995 הביא לסיום המלחמה. השקט בסרביה לא החזיק מעמד זמן רב, המיעוט האלבני במחוז קוסבו ניהל מאבק לעצמאות כנגד השלטון הסרבי והאחרון, בהנהגתו של סלובודן מילושביץ', פעל ביד חזקה לעצירת ההתמרדות. בשנת 1999 החליטה נאט"ו להתערב ומבצע משולב הביא את הרפובליקה של מילושביץ' להסגת הכוחות מקוסבו. התערבות זו הובילה להפסד בבחירות ולחילופי שלטון בסרביה ומילושביץ' הוסגר לבית הדין הבינלאומי בהאג והועמד למשפט בגין פשעי מלחמה שביצע כנגד המיעוט האלבני.

 

גיאוגרפיה: סרביה ממוקמת בדרום-מזרח אירופה והיא מוקפת בשמונה מדינות. הונגריה, רומניה, בולגריה, מקדוניה, מונטנגרו, אלבניה, בוסניה-הרצגובינה וקרואטיה.