פולין

בירה: ורשה
מיקום: אירופה
שטח: 312,685 קמ"ר
אוכלוסין: 38.5 מיליון
מטבע: 1 זלוטי = 100 גרוסי
שפות: פולנית (רשמית), גרמנית, אוקראינית, בלרוסית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: פולין היא מדינה דמוקרטית פרלמנטרית משנת 1992. ראש המדינה הוא הנשיא, ולו סמכויות מרחיקות לכת. הפרלמנט מורכב משני בתים, הסיים והסנאט. הנשיא נבחר בבחירות ישירות בכל חמש שנים. מבחינה אדמיניסטרטיבית, המדינה מחולקת ל-16 מחוזות. בשנת 2004 הצטרפה פולין לאיחוד האירופאי. מרבית התושבים הם פולנים. המיעוטים הלאומיים הם גרמנים, אוקראינים, בלרוסים ואחרים. כמעט עשרה מיליון בני אדם ממוצא פולני חיים מחוץ למדינה, בעיקר בארצות הברית, בצרפת ובברזיל. לכנסייה הקתולית יש השפעה עצומה במדינה, ויותר מ-90 אחוזים מהאוכלוסייה הם קתולים. בפולין חיים פחות מ-10,000 תושבים יהודים, שריד זעום של הקהילה היהודית העצומה שחיה במדינה לפני מלחמת העולם השנייה.

כלכלה ותחבורה: בסוף שנות ה-80 הייתה כלכלת המדינה בכי רע, עקב תהליך ממושך של שינוי מבני. אולם מאז השחרור מההשפעה הסובייטית, התאוששה הכלכלה, והמדינה מתגאה בשיעור צמיחה שנתי של חמישה אחוזים. מרבית התושבים מועסקים במגזר הפרטי. בפולין קיימים מרבצים עשירים של נחושת, אבץ, פחם, גופרית ומלחים. המרכז התעשייתי של פולין הוא בדרום המדינה, בשלזיה עילית ובאזור קרקוב. באזור זה מועסקים שליש מפועלי המפעלים במדינה. אזורי תעשייה נוספים הם בסביבות עיר הבירה ורשה ועיר הנמל גדנסק. לעומת הייצור התעשייתי שנמצא במגמת עלייה, החקלאות במגמת ירידה. הענפים העיקריים ביבוא וביצוא הם ייצור מכונות וציוד נלווה וכן ייצור תעשייתי טרומי. סחורות היבוא החשובות הן נפט ותוצרי לוואי של נפט. שותפות הסחר העיקריות של פולין הן, כמו בעבר, המדינות השכנות ובעיקר גרמניה. בשל סיבה זו פולין פועלת לחדש את התשתית שלה ולהרחיבה. לפולין יש חוב חיצוני משמעותי, והוא גורם מעכב לפיתוח עתידי. 

היסטוריה ותרבות: ראשיתה של ההיסטוריה הפולנית היא לפני יותר מ-1,000 שנה. כבר בשנת 966 הוקמה מדינת פולין. בימי הביניים ובתקופה המודרנית המוקדמת הייתה פולין אחת ממעצמות אירופה, ובשליטתה היו שטחים נרחבים באוקראינה, בבלרוס ובליטא של היום. במאה ה-14 הזמינו מלכי פולין מהגרים יהודים, כדי שיסייעו בפיתוח הכלכלי של הארץ. המוני יהודים התיישבו בפולין ועסקו במסחר, בבנקאות ובפיננסים. כך הונח הבסיס לקהילה היהודית הגדולה במזרח אירופה, שהגורם הדומיננטי בה היה יהודים יוצאי גרמניה (שכונתה אשכנז, ומכאן השם אשכנזים). עימותים פנימיים ואיומים מבחוץ החלישו את המדינה, ובסוף המאה ה-18 חולקה הממלכה המתפוררת בין שלוש המעצמות השכנות: פרוסיה, אוסטריה ורוסיה. למרות מאמץ בלתי נלאה ומרידות שעלו בדם רב, זכתה פולין לעצמאות רק בשנת 1918, בתום מלחמת העולם הראשונה. בשטחיה של המדינה החדשה חיו מיליוני יהודים, שהיו גורם תרבותי וכלכלי חשוב ביותר במדינה. במלחמת העולם השנייה כבשה גרמניה הנאצית את פולין. לצד הריגתם של מיליוני אזרחים פולנים, נקטו הגרמנים מדיניות של השמדה שיטתית כלפי היהודים שחיו בפולין. הם רוכזו בגטאות, הורעבו והועבדו בפרך, ולבסוף נשלחו למחנות השמדה שבהם נרצחו בגז. שלושה מיליון יהודים, שהם 90 אחוזים מיהודי פולין, נרצחו במסגרת "הפתרון הסופי". המדינה שוחררה על ידי הצבא הסובייטי, ובשנת 1945 נקבעו גבולותיה החדשים. בשנת 1952 הוקמה הרפובליקה העממית של פולין כגרורה של ברית המועצות, אשר מהשפעתה היא השתחררה רק בשנות ה-90. בפולין יש אתרים תרבותיים רבים השמורים היטב. המסורת התרבותית הושפעה מאוד מהאצולה ומהכנסייה הקתולית. כמו כן, אפשר למצוא בכפרים בפולין מסורת עממית עשירה. 

גאוגרפיה: שני שלישים מהמדינה הם שפלה. הנוף מאופיין ברמות גדולות והרריות, שביניהן עמקי נהרות רחבים המיוערים בצפיפות. חופה של פולין לים הבלטי מאופיין בירידה תלולה, מכיוון שהוא מחבר את הרמה למדרון חופי רחב. בדרום, שטח המדינה מתרומם בהדרגתיות ומגיע בגבול הדרומי להרי הסודטים והקרפטים, ולהרי הטטרה והבסקידיים הגבוהים, המתנשאים לגובה של יותר מ-1,500 מטרים. הנהרות הגדולים ביותר הם הוויסטולה והאודר. פולין שוכנת באזור של אקלים מתון בגבול המעבר לאקלים יבשתי. עקב כך, האקלים בחוף הים הבלטי נותר מתון.