פורטוגל

בירה: ליסבון
מיקום: אירופה
שטח: 92,000 קמ"ר
אוכלוסין: 10.8 מיליון
מטבע: 1 אירו (€) = 100 סנטים
שפות: פורטוגזית
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: פורטוגל היא רפובליקה פרלמנטרית. ראש המדינה הוא הנשיא, הנבחר בכל חמש שנים וממנה את ראש הממשלה ואת הקבינט. הממשלה אחראית בפני הנשיא והפרלמנט, הכולל 230 נציגים הנבחרים בכל ארבע שנים. הפורטוגלים הם עם אחיד מבחינה אתנית, עם יסודות פניקיים, קרתגיים, רומיים ומוּריים (ערביים). שני שלישים מכל הפורטוגלים מתגוררים באזורים הכפריים. 95 אחוזים מהתושבים הם קתולים, והשאר מיעוטים פרוטסטנטים, מוסלמים ויהודים. פורטוגל חברה באיחוד האירופאי משנת 1986.

כלכלה: בעבר הייתה פורטוגל אחת המדינות העניות ביותר באיחוד האירופאי. עם זאת, מאז הצטרפותה בשנת 1986 לאיחוד, ניכרת מגמת שיפור מתמשכת בכלכלת המדינה. משקיעים זרים נמשכים למדינה המתפתחת במהירות, וממשלתה מקפידה על תקציב בעל גירעון נמוך. עקב כך בשנים האחרונות פחתה האינפלציה בפורטוגל לשלושה אחוזים בלבד. לתיירות תפקיד חשוב. בשנת 2004 אירחה פורטוגל את אליפות אירופה בכדורגל. הארגון המעולה של המשחקים משמש תמריץ נוסף למשקיעים עתידיים במדינה. 

היסטוריה: מהמאה השמינית עד המאה ה-13 נשלטה המדינה על ידי המוּרים המוסלמים. פורטוגל נוסדה בשנת 1139 בחלק הצפוני של שטחה הנוכחי, ומלכיה המשיכו להיאבק בכובשים המוסלמים עד לסילוקם המוחלט. המאות ה-14 וה-15 היו תקופה של פריחה בפורטוגל: מגלי ארצות רבים וביניהם וסקו דה גמה וברתולומאו דיאס יצאו למסעות גילויים, והקימו תחנות סחר ומושבות באמריקה, באסיה ובאפריקה. הניצול הכלכלי של המושבות (שהגדולה והחשובה ביניהן הייתה כמובן ברזיל) הביא עושר רב למדינה הקטנה. במאה ה-16 שוב שקעה המדינה בחוסר חשיבות יחסית, ובתחילת המאה ה-19 הכריזה ברזיל על עצמאותה מהשלטון הפורטוגלי. עם זאת, שמרה פורטוגל על מושבותיה באפריקה, אשר זכו לבסוף לעצמאות רק בשנת 1975. בשנת 1910 התחוללה בפורטוגל מהפכה רפובליקאית, שאילצה את המלך מנואל השני לרדת מכיסאו. בשנת 1926 עלתה לשלטון דיקטטורה פשיסטית. הדיקטטור הצבאי שהשתלט על המדינה ב-1932, אנטוניו סלסאר, הנהיג אותה עד מותו ב-1968. שש שנים לאחר מכן התחוללה "מהפכת החרציות", והדיקטטורה הצבאית הוחלפה במשטר דמוקרטי. מאז שלטו בפורטוגל ממשלות סוציאליסטיות, שעשו מאמצים רבים להשתלב באירופה החדשה.

 

גאוגרפיה: פורטוגל שוכנת בדרום-מערב חצי האי האיברי. צורתה היא כרצועה עגולה ברוחב של 150 קילומטרים ובאורך של 550 קילומטרים לאורך חוף האוקיינוס האטלנטי. שטחה מורכב בעיקר מגבעות. נהרות הדוארו והטז'ו מחלקים את הארץ לשלושה חלקים: צפוני, מרכזי ודרומי. ההר סיירה דה אסטרלה מתנשא לגובה של כמעט 2,000 מטרים. מישור החוף והשפלה הדרום-מערבית של מחוז ריבטז'ו הם האזורים החקלאיים העיקריים.