צ'כיה

בירה: פראג
מיקום: אירופה
שטח: 78,867 קמ"ר
אוכלוסין: 10.2 מיליון
מטבע: 1 קרונה צ'כית = 100 האלרו
שפות: צ'כית (רשמית), שפות מיעוטים
מידע כללי
פוליטיקה ואוכלוסייה: בעבר הייתה צ'כיה חלק מצ'כוסלובקיה הקומוניסטית. כיום צ'כיה היא רפובליקה עצמאית מ-1 בינואר 1993, והחוקה החדשה של המדינה נכנסה לתוקפה באותו יום. סמכות החקיקה היא בידי הפרלמנט המורכב משני בתים. המדינה חברה באיחוד האירופאי משנת 2004. מבחינה אדמיניסטרטיבית, היא מחולקת לשבעה אזורים, כולל אזור הבירה פראג. האוכלוסייה אחידה יחסית וכוללת כמעט 91 אחוזים צ'כים. המיעוטים מרוכזים בגבולות המדינה, וכוללים את הסלובקים, את ההונגרים, את הפולנים, את הגרמנים ואת האוקראינים. כמעט שלושה רבעים מהאוכלוסייה חיים בערים. כ-27 אחוזים מהאוכלוסייה הם קתולים. בצ'כיה חיים כ-6,000 יהודים.

כלכלה ותחבורה: צ'כיה היא מדינה מתועשת בעלת מסורת רבת שנים. מאז קריסת הגוש המזרחי נמצאת צ'כיה בשלב של ארגון מחדש ומעבר לכלכלת שוק. מרכזי התעשייה הם אזורי צפון בוהמיה ומרכזה וצפון מורביה. מרבית צורכי האנרגיה מסופקים על ידי פחם. המבנה התעשייתי מאופיין בייצור של מכונות ומכוניות, בתעשייה כימית ובתעשייה קלה, כמו גם במסחר עם מדינות האיחוד האירופאי ועם מדינות הגוש המזרחי לשעבר. החקלאות הייחודית מנצלת את הבקעות הרחבות עם התנאים האקלימיים הטובים בעיקר לגידולי אדמה. עצי התות הבוהמיים המפורסמים משמשים לייצור הבירה הצ'כית הידועה בכל העולם. 
המדינה ממלאת תפקיד חשוב כעורק תחבורתי במרכז אירופה, ובהתאם לכך התפתחה בה רשת נרחבת מאוד של כבישים ומסילות. הבירה פראג, בלב המדינה, היא נקודה שבה כל הדרכים האלו נפגשות. 

היסטוריה: כבר בעבר הרחוק התיישבו שבטים סלאביים, גרמניים וקלטיים בחבלים בוהמיה ומורביה, שמהווים את צ'כיה של היום. במאה התשיעית שלטה באזור קיסרות מורביה הגדולה. ב-100 השנים שלאחר מכן התהוו בין בוהמיה לאימפריה הגרמנית קשרים מסוגים שונים, ושיא פריחתה של המדינה היה בעת שלטונו של הקיסר קרל הרביעי במאה ה-14. בשנת 1348 נוסדה בפראג האוניברסיטה הראשונה מצפון לאלפים. במאה ה-15 דוכאה תנועת הרפורמה ההוסיטית אשר מרדה באפיפיור, ובמאה ה-16 החלו 400 שנות השלטון של שושלת הבסבורג אשר איחדה את אוסטריה, את בוהמיה, את מורביה ואת הונגריה לאימפריה גדולה: הקיסרות האוסטרית, שהפכה במאה ה-19 לקיסרות האוסטרו-הונגרית. בשנת 1918, לאחר מלחמת העולם הראשונה והתפרקותה של האימפריה האוסטרו-הונגרית, אוחדה צ'כיה עם סלובקיה וכונתה "רפובליקת צ'כוסלובקיה". הטריטוריה הצ'כית נכבשה בשנים 1939-1938 על ידי הצבא הגרמני, ושוחררה על ידי הצבא האדום במהלך מלחמת העולם השנייה. בשנת 1948 קבעה החוקה החדשה את אופי הרפובליקה הצ'כית כ"דמוקרטיה עממית" הכפופה לשלטון סובייטי. בשנת 1967 עצר העולם את נשימתו, ועקב אחר הניסיון של הצ'כים בשלטונו של דובק למרוד בסובייטים ולהנהיג קומוניזם בעל "פנים אנושיות". הניסיון חוסל באכזריות על ידי צבאות ברית ורשה בפקודתו של שליט רוסיה ברז'נייב. עם זאת, שימש המאבק הצ'כי מקור השראה לכל האירופאים ולאומות המדוכאות ברחבי העולם. כנקודת מפגש של השפעות תרבותיות ממזרח ומערב, אפשר למצוא במדינה זו אוצרות תרבות מגוונים.

גאוגרפיה: רצף ההרים והבקעות באזור המוגבל יחסית יוצר אזורים כפריים עשירים ומגוונים. בקעת בוהמיה, שבה הבירה פראג, היא אזור של גבעות נמוכות. ההרים המרוחקים הם רכסים נמוכים, המתנשאים לגובה מרבי של 1,600 מטרים בחבל הסודטים. גם בקעת מורביה שבמזרח מוקפת בהרים. האלבה והמורבה הזורמים מהרי הסודטים, הם הנהרות הגדולים ביותר בצ'כיה. המדינה עשירה במעיינות מינרלים המשמשים כמעיינות מרפא. מרחצאות כמו קרלובי ווארי (קרלסבאד) ומריאנסקה לזנה (מריינבאד) מושכים מבקרים מכל רחבי אירופה.