צרפת

בירה: פריז
מיקום: אירופה
שטח: 643,801 קמ"ר
אוכלוסין: 65.6 מיליון
מטבע: 1 אירו (€) = 100 סנטים
שפות: צרפתית
כתבות מגזין
מידע כללי
פוליטיקה: צרפת היא רפובליקה פרלמנטרית דמוקרטית (זו הרפובליקה החמישית במספר מאז המהפכה הצרפתית). חוקת המדינה נחתמה בשנת 1958, וקובעת כי נשיא צרפת הוא ראש המדינה. הנשיא נבחר בבחירות כלליות בכל חמש שנים, ומחזיק במגוון רחב של סמכויות. הנשיא ממנה את הממשלה ומשמש כראש הקבינט, ובמקרי חירום אף מוענקות לו סמכויות דיקטטוריות. הפרלמנט הצרפתי מורכב משני בתים: הסנאט הכולל 321 נציגים, והאספה הלאומית שבה 577 נציגים. שני הבתים משתתפים במידה שווה בחקיקה. במקרה שלא ניתן להגיע להחלטה, האספה הלאומית מכריעה. מבחינה אדמיניסטרטיבית, צרפת מחולקת ל-22 אזורים אשר משנת 1986 מקבלים ייצוג פרלמנטרי. לאי קורסיקה שבשליטת צרפת נשמר מעמד מיוחד. צרפת גם שולטת בכמה נכסים מעבר לים, כמו גינאה הצרפתית והאי מרטיניק. צרפת חברה באיחוד האירופאי ובברית נאט"ו.

אוכלוסייה: האוכלוסייה פזורה במדינה באופן לא אחיד. ריכוזי האוכלוסייה הגדולים ביותר הם במרכזים התעשייתיים בצפון ובצפון-מזרח המדינה. כחמישית מהתושבים מתגוררים באזור איל דה פראנס, סביב הבירה פריז. יותר מ-90 אחוזים מהתושבים הם צרפתים. המיעוטים כוללים בין השאר באסקים, תושבי ברטאן ואלזסים. שיעור הזרים באוכלוסייה הוא 7.6 אחוזים, בעיקר מהגרים צפון אפריקאים ממרוקו, מאלג'יריה, מטוניסיה ומסנגל. שלושה רבעים מהאוכלוסייה הם קתולים. בצרפת מתגוררת הקהילה היהודית השלישית בגודלה בעולם. חיים בה כ-600,000 יהודים שרובם ממוצא צפון אפריקאי. 

כלכלה: צרפת היא אחת מעשר המדינות המתועשות המובילות בעולם. המדינה התפתחה ממדינה חקלאית ברובה, למדינה תעשייתית בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה. השינוי המבני היסודי והמודרניזציה של המגזר התעשייתי התבצעו באופן ריכוזי על ידי המדינה. במקביל למודרניזציה, התפתח מאוד ייצור האנרגיה שהושתת בעיקר על תחנות כוח הידרו-אלקטריות וגרעיניות. הענפים העיקריים במדינה הם תעשיית עיבוד המזון וייצור מכשירים אלקטרוניים ומכניים. צרפת מובילה גם במגזר האווירונאוטיקה ובטכנולוגיית החלל. אחת הבעיות העיקריות של צרפת היא פריסת המרכזים התעשייתיים הלא אחידה. המרכזים התעשייתיים ממוקמים באזורים שבהם יש תשתית תחבורה ותעבורה נוחה, ומרוכזים בשוליה הצפוניים והמזרחיים של הארץ. על אף שחמישה אחוזים בלבד מכוח העבודה מועסקים בחקלאות, כ-54 אחוזים משטח האדמה מעובדים. עקב תנאי האקלים השונים, צפון המדינה מתאים למוצרי חיטה, לבשר ולתוצרת חלב, ואילו הדרום מתאים לגידולים ים תיכוניים. היין והקוניאק הצרפתיים נהנים מפרסום עולמי. מגזר השירותים אחראי ליותר משני שלישים מהתוצר המקומי הגולמי, במידה רבה הודות לתיירות הפורחת. שותפות הסחר העיקריות הן גרמניה, איטליה ובריטניה. 

תחבורה ותעבורה: לאורך המדינה פרוסה רשת כבישים נרחבת, ובצפון המדינה אפילו צפופה, אך רמת הפיתוח שלה באזורים אחרים במדינה נמוכה בהשוואה למערב אירופה. כל הדרכים הראשיות מובילות לבירה פריז. בצרפת פועלת TGV, רכבת מהירה במיוחד, והמדינה ממשיכה ללא הרף להרחיב את רשת מסילות הברזל שלה.

תקשורת: רשת התקשורת משתרעת ממרכז התקשורת בעיר הבירה פריז על פני המדינה כולה. הנוף התקשורתי כולל את סוכנות הידיעות הצרפתית(AFP), כ-14,000 עיתונים וכתבי עת, וכן תחנות רדיו אזוריות ותחנות טלוויזיה בבעלות המדינה ובבעלות פרטית המשדרות מגוון רחב של תוכניות ארציות ומקומיות.

היסטוריה: האזור שבו שוכנת צרפת היה מיושב כבר לפני 10,000 שנה. צרפת, שכונתה אז גאליה, זכתה לפיתוח נרחב בתקופת השלטון הרומי. ממלכת הפרנקים הוקמה במאה החמישית לספירה, והשלטון של שושלות המרובינגים והקרולינגים הוביל להתפתחות המדינה הצרפתית. לקראת המאה ה-16 נקלעו מלכי צרפת לשורה של עימותים בלתי פוסקים מבית (עם האצולה החזקה) ומחוץ (עם האנגלים). מאבקים אלו חיזקו בסופו של דבר את השלטון המרכזי, והובילו להתפתחותה של ממלכה לאומית ריכוזית, שהגיעה לשיא כוחה במאות ה-17 וה-18, בשלטון המלכים לואי ה-13 עד לואי ה-16. בשנת 1789 התחוללה המהפכה הצרפתית, והמלך הודח על ידי הבורגנות. אירוע דרמטי זה התווה במידה רבה את התפתחותה של אירופה במאה ה-19. אלא שהרפובליקה לא האריכה ימים, ועד מהרה השתלט על צרפת המצביא הקורסיקאי נפולאון בונפרט. לאחר שייסד מחדש של הקיסרות, ניהל נפולאון בשנים 1803 עד 1815 סדרה של מלחמות במעצמות האירופאיות, שבסופן נחלה צרפת תבוסה. בשנים 1871-1870 הובסה צרפת על ידי הגרמנים, ונקרעו ממנה המחוזות אלזס ולוריין. במלחמת העולם הראשונה הייתה צרפת בצד המנצח, והשיגה חזרה את השטחים שאיבדה. בשנים 1944-1940 הייתה צרפת נתונה לכיבוש הנאצים, ובדרום המדינה הוקם שלטון משתפי פעולה בראשותו של המרשל פטן. בשנת 1944 שחררו צבא ארצות הברית וצבא בריטניה את צרפת, בסיועם של חיילים צרפתים בהנהגת הגנרל שרל דה גול. בשנות ה-50 וה-60, בעקבות מרידות עממיות, נאלצה צרפת לוותר על מושבותיה הקולוניאליות בדרום-מזרח אסיה ובאפריקה. 

תרבות: לצרפת עמדה רמה בנוף התרבות האירופאי. אוצרות התרבות והאמנות הייחודיים שלה כוללים קתדרלות גותיות (פריז, שרטר, ריימס), טירות מלכים מפוארות על נהר הלואר ובוורסאי, יצירות ספרותיות (הוגו, בלזק, סארטר) ומגוון יצירות מוזיקליות העשיר ביותר (אופרה, בלט ושנסונים). מעמדה של השפה הצרפתית, שבמאות ה-18 וה-19 שימשה כשפת התרבות והדיפלומטיה, ירד משמעותית עם תום מלחמת העולם השנייה ועם השתלטותה של האנגלית. הצרפתית שרדה מחוץ לצרפת בעיקר בקנדה ובאפריקה במושבות הצרפתיות לשעבר. עם זאת, האקדמיה הצרפתית אינה חוסכת כל מאמץ לקידום השימוש בשפה הצרפתית ולהשבחתה גם בבית וגם בחו"ל. לעתים היא אף אוסרת על שימוש במילים באנגלית ברדיו ובטלוויזיה.

גאוגרפיה: הנוף מורכב משלוש יחידות: נוף האגנים הרחבים הרצוף גבעות עגלגלות, ומשתפל בהדרגתיות ככל שהוא מתקרב אל הים (אגן פריז, אגן אקיטן וכו'), הרים נמוכים (מסיף סנטראל, ווז') והרים גבוהים (האלפים המערביים, הפירנאים). באגנים יש אדמה מצוינת לחקלאות ותנאי מזג אוויר טובים. המבנה הגאולוגי של הארץ הביא ליצירת פחם חום, ברזל, אורניום, בוקסיט, נפט וגז, שאלו מחצבים חשובים לתעשייה. רשת דרכי המים המסועפת של המדינה כמעט כפולה בהיקפה לעומת מערכת הכבישים שלה. הנהרות הגדולים ביותר (רון, סן, לואר) זורמים מלב הארץ לכיוון הים. במערב המדינה ובצפונה האקלים מושפע מהקרבה לים, ואילו המזרח מאופיין בתנאי אקלים יבשתיים. בדרום צרפת האקלים מושפע מהים התיכון. כאן צומחת צמחיית חורש של עצים בעלי עלים נוקשים ושיחים המתאימים לקיץ החם, ואילו באזורים אחרים במדינה פזורים יערות של עצים נשירים.